MediaCat

Türkiye’nin ilk firma rehberi robotu yayında

Yellow Pages’ın chatbot’u RehberBot KOBİ’lere yardıma hazır.

Türkiye’nin ilk firma rehberi robotu yayında

850 bini aşkın firmanın yer aldığı online firma rehberi Yellow Pages, arama yapmak veya firmasını kaydetmek isteyen KOBİ’ler için RehberBot’u yayına aldı. Türkiye’nin ilk rehber botu olmanın yanı sıra dünyadaki Yellow Pages’lar arasında da bir ilk olan RehberBot ile YellowPages.com.tr üzerinden Mesaj Gönder tuşuyla veya Facebook Messenger aracılığıyla iletişime geçmek mümkün.

Geçtiğimiz hafta yayına alınan ve ilk kullanım istatistiklerine göre yüzde 43 oranında firma eklemek, yüzde 45 oranındaysa firma aramak için kullanılan RehberBot’u kullananların yüzde 12’si ise uygulamayı gerçek kullanım amacıyla alakası olmayan sorular ve sohbetler için kullanmış.

RehberBot hakkında görüş bildiren Yellow Pages Genel Müdürü Semin Özmoralı hem Türkiye’de hem de globalde bir ilk olarak nitelediği chatbot ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Teknolojinin ve dijital dünyanın bugünkü sınırlarını belirlemek çok güç. Her gün başka bir yenilik çıkıyor karşımıza. Dünyada henüz sayılı örneğini görebileceğimiz chatbot’lar ise hızla hayatımıza giren eğlenceli teknolojik gelişmelerinden bir tanesi. Belli ki dünya devlerinin üzerinde çalıştığı ve uygulamaya aldıkları chatbot’lar, önümüzdeki dönemlerde sıklıkla karşımıza çıkacak ve heyecan konusu olmaya devam edecek.

Biz Yellow Pages olarak, teknolojinin akıl almaz hızına karşılık, pratik ve kullanıcıların hayatlarını kolaylaştıran yeniliklere inanıyoruz; önem veriyoruz. RehberBot, bu yaklaşımımızın en önemli örneklerinden biri. Türkiye’nin ve dünyada ilk firma rehberi robotunu sunan ekip olmamız ise ayrıca gurur verici.

Henüz geçtiğimiz hafta yayına aldığımız RehberBot kullanıcı davranışları da oldukça ilginç: Hemen ilk günlerde kullanıcıların RehberBot’u anlamadıklarını ve bir yapay zeka ile konuştuklarının farkında olmadıklarını gözlemledik. Hızla konuşma dilimizi yumuşatıp, daha samimi, günlük konuşmaya çektik. Cümlelerimizi kısalttık, böldük. Ve en önemlisi, bugün mesajlaşma yazışmalarının en önemli desteği olan “emoji” görsellerini ekledik. Yönlendirmelerimizi daha açıklayıcı yaptık ve örnekler verdik.

Yaptığımız her değişikliğin hızlı bir şekilde olumlu sonuçlarını aldık. Dijitalin büyüsü de burada zaten. Her şey gerçek zamanlı ve hızlı… İlk gelen mesajlar ile son gelen mesajları karşılaştırdığımızda doğru kullanımda yüzde 80’in üzerinde bir artış gözlemledik. Kullanıcı davranışları tüm geliştirmelerimizde her zaman bize rehberlik ediyor. Diğer dijital pazarlama uygulamalarımız ve hizmetlerimizi gibi RehberBot’u da, KOBİ’lerin rekabet ortamında önde olmalarına yardımcı olma misyonumuzla geliştirmeye devam edeceğiz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.