MediaCat

Türkiye’nin en değerli ve en güçlü markaları açıklandı

Brand Finance, ülkenin en değerli ve en güçlü markalarını sıraladığı Turkey 100 çalışmasının 2023 sonuçlarını paylaştı.

Türkiye'nin en değerli ve en güçlü markaları açıklandı

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance bir kez daha Türkiye’nin en değerli ve en güçlü markalarını listeledi.

Bu yıl 17’ncisi yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’nin en değerli markası 2 milyar dolarlık marka değeriyle Türk Hava Yolları oldu. İkinci sırada Arçelik (1,5 milyar dolar) yer alırken üçüncülüğü değerini yüzde 29 artırmayı başaran Vestel (900 milyon dolar) elde etti. Garanti BBVA dört sıra yükselerek bu yıl dördüncü, yüzde 45’lik değer artışıyla Türkiye İş Bankası ise dokuz sıra atlayarak beşinci oldu. BİM, Ziraat Bankası, Ford Otosan, Turkcell ve Akbank da ilk 10’da boy gösterdi.

2022 yılı verileri esas alınarak gerçekleştirilen çalışmaya göre en değerli 100 markanın toplam değeri 15,6 milyar dolar olup çok az bir kayıp ile bir önceki yıla (16 milyar dolar) yakın olarak gerçekleşti. Ayrıca listeye Şölen, Ege Profil ve DESA olmak üzere üç yeni marka dahil oldu.

Brand Finance’in markaların gelecekte değer üretebilme kabiliyetini gözeterek hazırladığı en güçlü markalar listesinde ise zirve 100 üzerinden 90,2 skor ile Migros‘un oldu. Bu yıl ilk 10 içerisinde yer alan diğer markalar Ülker, OPET, Türk Tuborg, Anadolu Efes, Mavi, İş Bankası, Yapı Kredi, Ziraat Bankası ve Teknosa olarak sıralandı.

Brand Finance’in Turkey 100 2023 raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.