MediaCat

Türkiye’nin en değerli markaları açıklandı

Brand Finance’in Turkey 100 çalışmasının 2022 sonuçları paylaşıldı.

Türkiye’nin en değerli markaları açıklandı

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in Turkey 100 çalışmasının 2022 sonuçları açıklandı. 16’ncısı gerçekleştirilen araştırmanın bu yılki sonuçlarına göre 1,6 milyar dolarlık marka değeriyle Türkiye’nin en değerli markası bir kez daha Türk Hava Yolları oldu. Onu Arçelik (1,45 milyar dolar) ve Ford Otosan (819 milyon dolar) izledi.

Pandemi ve küresel ekonomik daralmanın etkisiyle 2021’de en değerli 100 markanın toplam değerinin bir önceki yıla göre yüzde 25 azalarak 21,4 milyar dolardan 16 milyar dolara düştüğünü aktaran rapora göre, uzun süre sonra ilk defa en değerli beş marka arasında bir banka yer almadı.

Listeye bu yıl 9 yeni marka eklendi. Bu markalar LC Waikiki, Petrol Ofisi, IGA, Yayla, Kervan, Türkiye Sigorta, Sabiha Gökçen, Aktifbank ve Ege Seramik oldu. Bu yıl değerini yüzde 67,2 artırarak en çok değerlenen marka olarak öne çıkan Medical Park‘ı ise yüzde 48,1 artışla Odeabank izledi.

Türkiye’nin en güçlü markaları

100 üzerinden belirlenen marka gücü endeks skoru en yüksek marka Yapı Kredi oldu. 87,6 ile Türkiye’nin en güçlü markası olan Yapı Kredi’yi 86,0 ile Garanti BBVA, 85,9 ile Türkiye İş Bankası ve 85,8 ile OPET takip etti.

Türkiye’nin en güçlü 10 markası arasında yer alan diğer markalar ise Turkcell, BİM, Teknosa, Anadolu Isuzu, Enerjisa ve Ziraat Bankası oldu.

Brand Finance’in Turkey 100 2022 raporuna buradan göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.