MediaCat

Türkiye’nin en büyük şirketi belli oldu

Fortune 500 Türkiye listesinin bir numarası BOTAŞ.

Türkiye’nin en büyük şirketi belli oldu

Fortune Türkiye dergisi, finansal kurumlar ve holding şirketleri dışındaki tüm sektörleri kapsayan Fortune 500 Türkiye listesinin 2016 sonuçlarını yayınladı.

Sekiz yıldır liste başı olan TÜPRAŞ’ın 36,8 milyar TL net satış rakamıyla ikinciliğe gerileyerek yerini 37,1 milyar TL net satış geliri olan BOTAŞ’a bıraktığı listede OMV Petrol Ofisi üçüncü (30,9 milyar TL), Türk Hava Yolları dördüncü (28,7 milyar TL), Türkiye Elektrik İletişim ise beşinci (20 milyar TL) oldu.

İlk 10 şirketin ağırlıklı olarak petrol ve enerji sektöründen olduğu Fortune 500’de şirketlerin toplam ihracatları yüzde 10,69 oranında artarak 206 milyar 805 milyon TL’ye ulaşsa da dolar bazında yüzde 11 düşüş yaşandı. En fazla ihracat gerçekleştiren ilk beş şirket ise sırasıyla Türk Hava Yolları (24,4 milyar TL), Ford Otomotiv (10,7 milyar TL), Arçelik (9,7 milyar TL), Polimeks İnşaat (8,6 milyar TL) ve TÜPRAŞ (7,8 milyar TL) oldu.

Listenin ilk 10 şirketi ve şirketlerin net satış rakamları şöyle:

Türkiye'nin en büyük şirketi belli oldu

Kaynak: Fortuneturkey.com

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.