Türkiye’den Cannes’a rekor katılım

Dünyanın 85 ülkesinden 10 bin reklamcı ve reklamvereni Fransa'nın Cannes kentinde bir araya getirecek olan Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali 18 - 24 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

16.06.2006 - 00:00 | MediaCat

Dünyanın 85 ülkesinden 10 bin reklamcı ve reklamvereni Fransa’nın Cannes kentinde bir araya getirecek olan Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali 18 – 24 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Türkiye bu yıl Cannes’da Basın jürisinde Rafineri Ajans Başkan Yardımcısı ve Yaratıcı Yönetmeni Ayşe Bali, Medya Planlama ve Satınalma jürisinde MediaCom Genel Müdürü Banun Erkıran ile Satış Promosyonu jürisinde TBWAİstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Cem Topçuoğlu tarafından temsil ediliyor.

Cannes Lions’un dünyadaki tüm yarışmalardan ayrı bir yeri olduğunu belirten Basın jüri üyesi Ayşe Bali, “Cannes Lions köklü bir kuruma dönüştü. Dünya reklamcılığının yaratıcılık çıtasını yükseltmekte itici güç görevi görüyor. Reklamın sadece ‘iyi’ olması, Cannes’da ödüllendirilmesi için yeterli değil. Etkilemek zorunda olduğunuz jüri üyeleri, yıllarını reklam düşünerek ve soluyarak geçirmiş, beğeni noktası çok yüksek insanlar” dedi.

‘Yaratıcılığın sınırları zorlanmalı’
Medya Planlama ve Satınalma jüri üyesi Banun Erkıran da değerlendirmeler sırasında reklamverene geri dönüşüm sağlayan projelere dikkat edeceğini belirterek, “Gelişen teknolojiyle tüketicilerin karşı karşıya kaldığı reklam mesajları çoğaldı. Bu mesajlara daha az dikkat edildiği için tüketiciye ulaşmak zorlaşıyor. Başarılı çalışmaların hedef kitlesini ve stratejisini iyi tanımlaması, mesajı hedef kitlesine algıya en açık oldukları yer ve zamanda iletebilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Satış Promosyonu jüri üyesi Cem Topçuoğlu ise, “Yaratıcılığın sınırlarını zorlayarak, tüketicilerin alışveriş tarzlarını analiz ederek yapılmış promosyonların önemi giderek artıyor. Çünkü tüketiciler klasik promosyon yöntemlerinden daha az etkileniyor. Bu kişilere farklı ve yaratıcı promosyon teknikleriyle ulaşmak şart” dedi.

Türkiye’den katılımda önemli artış
Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali’nde yarışmaya gönderilen çalışma sayısı 24 bin 862’ye ulaşarak rekor bir seviyeye çıktı. Türkiye’den gönderilen çalışmaların sayısı ise 151 oldu. Bu çalışmalar arasında Basın kategorisi 102 katılım ile ilk sırayı aldı. Diğer çalışmalar ise kategorilerine göre şöyle sıralanıyor: Film 14, outdoor 10, medya 13, internet 5, doğrudan pazarlama 5, özel ödül 1, promosyon ödülü 1.

Bu yıl Cannes Lions’ta katılımcıların reklam dünyasındaki en son trendleri yakalamalarını sağlamak için 35 seminer düzenlenecek. Festivalin ilk dört gününde ağırlıklı olarak medya planlama ve doğrudan pazarlama konuları işlenecek. Bu yıl ilk defa 11 tane atölye çalışması da gerçekleştirilecek. Bu çalışmalara katılmak için kayıt yaptıran delegelerin yer ayırtması gerekiyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.