Türkiye’deki internet sansürü sorunu incelendi

Medya Derneği, Türkiye'deki internet sansürü sorununu inceleyen bir raporu kamuoyunun dikkatine sundu...

29.07.2010 - 00:00 | MediaCat

Medya Derneği, Türkiye’deki internet sansürü sorununu inceleyen bir raporu kamuoyunun dikkatine sundu. Yeni bir iletişim alanı olarak interneti, Türkiye internet hukukunu ve YouTube – Google erişim sorununu inceleyen raporda konu ile ilgili çeşitli çözüm önerileri de dile getiriliyor.

İngilizce’ye de çevrilmiş olan raporda interneti tüm dünya vatandaşlarının ortaklaşa kullandığı muazzam bir kütüphaneye benzeten Medya Derneği, 5651 no’lu yasanın internetin doğasının öngördüğü özgürlükçü bir yaklaşımla yeniden düzenlenmesi ve internet konusunda ihtisaslaşmış uzman mahkemelerin en kısa zamanda kurulması gerektiğini savunuyor.

Raporda ayrıca, geçtiğimiz günlerde tekrar gündeme gelen Google’ın vergi sorunu ile YouTube erişim yasağının ayrı ayrı ele alınması gereken konular olduğuna, internet sitesi kapatma mekanizması yerine ’’uyar ve kaldır’’ prensibinin uygulanması gerektiğine ve Basın İlan Kurumunda internet gazeteciliğinin de temsil edilmesi gerektiğine vurgu yapılıyor.

Türkiye’de internet hukukunu düzenleyen 5651 no’lu yasanın yapısı, yasaya getirilen eleştiriler ile YouTube – Google’a erişimde yaşanan sorunların bütün boyutlarıyla özetlendiği raporun tam metnine Medya Derneği web sitesinden ulaşabilirsiniz. 

medyadernegi.org

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.