MediaCat

Türkiye’de patent başvuruları arttı

TPE tarafından açıklanan rakamlara göre Türkiye’de 2012 yılında alınan patent sayısı, 2011 yılına göre yüzde 10 oranında artış gösterdi.

Türkiye’de patent başvuruları arttı

Manşet fotoğrafı: Kemal Yamankaradeniz

 

Türkiye’de 30 yıldır patent ve marka tescil danışmanlık hizmeti veren Destek Patent, 2012 yılında gerçekleşen ve Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından yayınlanan patent başvurusu rakamlarını değerlendirdi. Buna göre, 2012 yılında patent başvurusu sayısı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 10 artış kaydetti. Türkiye’de yerli ve yabancı şirketlerin patent başvuru sayısı 2011 yılında 10 bin 241 adet olurken 2012 yılında ise bu sayı 11 bin 500 adete ulaştı. 2006 yılında 5 bin 136 adet olan başvuru sayısının 2023 yılında yaklaşık 10 kat artarak 55 bini geçmesi bekleniyor.

Ar-Ge’ye yatırım yapılmalı

Türkiye’de ve dünyada rekabet edebilmenin ölçüsünün patent sayısı ile doğru orantılı olduğunu belirten Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz,  Türkiye’nin sürdürülebilir bir gelişimi ve büyümeyi yakalamasının önemine dikkat çekerek, yakalanan büyümenin sevindirici olması yanında, halen yetersiz olduğu görüşünü savundu. Yamankaradeniz, “Şirketlerimizin bu vizyonu artarak devam etmeli. 2012 yılında yakalanan bu rüzgârı doğru kullanarak Ar-Ge ve inovasyon alanına daha çok yatırım yaparak hızlı hareket etmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye patentle büyüyecek

Yamankaradeniz, TPE tarafından açıklanan rakamlardan bazı dikkat çeken örnekler verdi. Türk şirketleri tarafından yurtdışına yapılan patent başvurusu sayısında yüzde 40 gibi bir oranda artış olduğuna dikkat çekerek, yurtdışından Türkiye’ye yapılan patent başvurusunda ise yüzde 7,5 oranında bir artış kaydedildiğini sözlerine ekledi. 

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.