Türkiye’de kriz anında ilk vazgeçilen ürünler

Hitay Yatırım Holding firmalarından DORinsight Araştırma, Napolyon.com’un 1.2 milyon kayıtlı üyesi bulunan veri tabanını kullanarak, halkın ekonomik gündemle ilgili görüşlerini araştırdı.

20.10.2011 - 00:00 | MediaCat

Hitay Yatırım Holding firmalarından DORinsight Araştırma, Napolyon.com’un 1.2 milyon kayıtlı üyesi bulunan veri tabanını kullanarak, halkın ekonomik gündemle ilgili görüşlerini araştırdı. Avrupa’daki ekonomik krizin ve Ortadoğu’da yaşanan olayların Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisiyle ilgili araştırmada; halkın büyük bir kısmının Türkiye’de kriz yaşanması durumunda öncelikle alkollü ve gazlı içecekleri satın almaktan vazgeçeceği ortaya çıktı. 18 yaşın üzerindeki kişilerin katılımıyla yapılan araştırma, TÜİK tarafından belirlenen NUTS-2 bölge dağılımına göre tespit edilmiş 12 ilde, online araştırma tekniğiyle (CAWI) gerçekleştirildi.

Araştırmaya göre; halkın yüzde 82’si Avrupa’da yaşanan ekonomik krizin Türkiye ekonomisi ve mali piyasalar üzerinde olumsuz etkisi olduğunu düşünüyor. Yüzde 30’u bu olumsuz etkinin uzun dönemli ve kalıcı olacağı, %46’sı kısa dönemli etki yaratacağı görüşünde birleşirken, yüzde 5’lik kesim ise Avrupa’daki krizin ülke ekonomisine olumlu yansıyacağı fikrini taşıyor. Halkın yüzde 95’i Türkiye’de meydana gelecek bir ekonomik krizde Amerika ve Avrupa piyasalarının belirleyici faktör oluşturacağını düşünüyor. Özellikle orta yaş ve üzerindeki kesim ile üst sosyoekonomik sınıfta (AB grubu), bu görüş oldukça ön plana çıkıyor.

Ortadoğu’da yaşanan olayların ekonomimizi olumsuz etkilediğini düşünenler, halkın yüzde 69’unu oluşturuyor. Araştırmaya katılan her üç erkekten biri, Ortadoğu’daki olayların ülkemizde bir ekonomik krize neden olmayacağını, kadınların yüzde 77’si ise aksini düşünüyor.

Halk, Türkiye’de kriz yaşanması durumunda, bütçede nelerden tasarruf edileceği sorusuna; öncelikli olarak alkollü ve gazlı içecekler cevabını veriyor. Çikolata, kıyafet, kozmetik ve kahve tüketimini de azaltacaklarını belirten katılımcılar, temizlik ürünlerinde, çamaşır ve bulaşık deterjanında daha ucuz markaları tercih edeceğini söylüyor. Sıvı yağ alımında alışık oldukları ürünü değiştirmeyeceklerini belirten tüketiciler, et ürünlerinde de alışkanlığından vazgeçmiyor, gerekirse daha az satın alıyor ama tercih ettiği yeri / markayı bırakmıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.