MediaCat

Türkiye’de her 10 çocuktan 5’i düzenli spor yapıyor

P&G Türkiye, Spor Kültürü Araştırması’nın 2024 sonuçlarını basınla paylaştı.

P&G Türkiye, Olimpiyatlara sayılı günler kala 10’uncu yılını kutladığı Yıldız Anneler Projesi’nin sporcuları ve anneleriyle bir araya geldi. Önceki gün gerçekleşen basın toplantısında söz alan P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, her beş yılda bir gerçekleştirdikleri Spor Kültürü Araştırması’nın 2024 sonuçlarını da basınla paylaştı.

2014’te Türkiye’de her 10 çocuktan 2’si düzenli spor yaparken, bu sayı 2019’da üç çocuğa, 2024’te ise beş çocuğa ulaştı. Araştırma sonuçlarına göre, çocuklarının sporu bir meslek olarak seçmesini isteyen ebeveynlerin sayısı ise beş yıl öncesine oranda yüzde 18 artarak yüzde 55’e yükseldi. Spor yapan kız çocuklarının oranı yüzde 27 artarken, spor yapan erkek çocukların oranı yüzde 15 artış gösterdi. Kız çocukları arasında en popüler düzenli sporlar sırasıyla atletizm, voleybol, spor salonları ve dans olurken, erkeklerde bu sporlar sırasıyla futbol, atletizm, basketbol ve su sporları oldu.

P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya<br />
Yönetim Kurulu Başkanı<br />
Tankut Turnaoğlu

P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya
Yönetim Kurulu Başkanı
Tankut Turnaoğlu

Turnaoğlu yaptığı konuşmada, “Bir süre önce Yıldız Anneler projemiz altında sporda eşitliğe ve kapsayıcılığa katkıda bulunmak amacıyla Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) ile işbirliği yaparak 10 paralimpik sporcu ve annesini desteklemeye başladık. Böylece bu yıl, Paris 2024 yolunda desteklediğimiz sporcu ve anne sayısı 47’ye ulaştı. Ülkemizi Olimpiyatlarda temsil edecek 37, Paralimpik Oyunları’nda mücadele edecek 10 milli sporcunun Yıldız Anneler programı oyuncusu olmasının gururunu yaşarken bu zorlu yolda çocuklarını hiç yalnız bırakmayan annelerimizi de destekliyoruz. Sporcularımızın verdikleri mücadeleyle, aldıkları başarılarla diğer annelere ve çocuklara, gençlere ilham olması en büyük dileğimiz. Desteklediğimiz 14’ü kadın 29 sporcu, ülke olarak toplam 13 madalya kazandığımız Tokyo Olimpiyatları’ndan sekiz madalya ile dönmüştü. Paris 2024’te Olimpiyat başarılarımızın artarak devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Genel Sekreteri Neşe Gündoğan, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) Başkanı Dr. Av. Murat Aksu ile olimpik ve paralimpik sporcular ve annelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Yıldız Anneler kitabının haberi de paylaşıldı.

Turnaoğlu, Ömür Kurt tarafından kaleme alınan ve kısa süre sonra yayınlanacak olan kitabı “Yıldız Annelerin, çocuklarının milli sporcu olması yolundaki emeklerine bir saygı duruşu” olarak tanımladı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.