MediaCat

Türkiye’de 3 kişiden 1’i dişlerini fırçalamıyor

Signal’in Türk toplumunun ağız ve diş sağlığı bilincini artırmak adına desteklediği, ‘Ağzına Sağlık Türkiye’ projesinin ilk faz analizleri açıklandı.

Türkiye’de 3 kişiden 1’i dişlerini fırçalamıyor

Dünya çapında 40’tan fazla sağlık geliştirme programını destekleyen Signal, Türkiye’de de Dünya Diş Hekimleri Birliği (FDI) ve Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB)’ni yanına alarak ‘’Ağzına Sağlık Türkiye Projesi’’ni sürdürüyor.

Türkiye genelindeki ağız sağlığı profilinin saptanmasını, ağız sağlığının genel sağlığa olan etkilerini de ortaya koyarak toplumsal bilincin yükseltilmesini hedefleyen proje 3 yaşına geldi. 7 bölgeden kırsal kentsel nüfus dağılımını ve 9 farklı yaş grubunu temsilen 3.040 denek üzerinde yürütülen araştırma verileri doğrultusunda konuşmacıların altını çizdiği nokta; Türkiye’de ağız-diş sağlığı hijyeni ve bakımı konusundaki toplumsal bilincin düşüklüğü oldu.
 
Unilever Ev ve Kişisel Bakım Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Yalım Uzun, Türkiye’de bir kişiye yılda 1 tane bile diş fırçasının düşmediğini, her 2 evden birine hiç diş fırçası girmediğini, 3 kişiden birinin dişlerini günde 1 kez dahi fırçalamadığını belirtti. Sürveyans çalışmasına başkanlık eden Prof. Dr. İnci Oktay ise çürüklerin çokluğuna kıyasla kişi başına 1 dolgulu diş bile düşmezken; çürüklerin tedavi edilmek yerine çekildiğine dikkat çekti.

 

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.