Türkiye tutuklu gazeteci sayısındaki liderliğini koruyor

CPJ raporuna göre ülkemiz tutuklu gazeteciler konusunda son iki yılın birincisi.

19.12.2013 - 13:52 | Ali Kuru

CPJ raporuna göre Türkiye tutuklu gazeteciler konusunda son iki yılın birincisi.

Bağımsız bir dernek olan Gazetecileri Koruma Komitesi‘nin (The Committee to Protect Journalists; CPJ) bu yılki raporu, ülkemizin tutuklu gazeteci sayısında dünyanın diğer tüm ülkelerini geride bıraktığını gösteriyor. Türkiye’nin geçtiğimiz yılın da birincisi olduğuna dikkat çekilen CPJ raporunda ülkemizin kötü ününü bu yıl da koruyarak liderliğini devam ettirdiği ifade ediliyor.

The New York Times‘ta (NYT) yer verilen ilişkili haberde Türkiye‘yi Iran ve Çin‘in izlediğine yer veriliyor. Gazetenin haberinde, bu üç ülkedeki tutuklu gazetecilerin toplamının, tüm dünyadaki tutuklu gazeteci sayısının yarısından fazlasına karşılık geldiği belirtiliyor.

NYT, 1 Aralık 2013’e kadar elde edilen verilerle oluşturulan raporda küresel ölçekte tutuklu gazetecilerin ve öldürülen gazetecilerin sayısında azalma gözlemlendiğini de dile getiriyor. Rapor 2013 yılında tüm dünyada 211 gazetecinin tutuklu olduğunu gösteriyor. Gazete, bu rakam her ne kadar bir önceki yıla oranla düşük olsa da, tutuklu gazeteci sayılarının kaydının tutulmaya başlandığı 1990 yılından bugüne kadar gözlemlenen en yüksek ikinci değer olduğuna vurgu yapıyor.

Rapor ayrıca 2013’te 52 gazetecinin öldürüldüğü bilgisini paylaşıyor. Rapora göre ölümler en çok 21 gazetecinin hayatını yitirdiği Suriye‘de ve 6 gazetecinin hayatını yitirdiği Mısır‘da gerçekleşti.

Kaynak: The New York Times

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.