Türkiye sesli aramada dünya lideri

Ericsson Consumer Lab araştırması, dünyadaki 1 milyar kişinin teknolojiyle ilişkisini yansıtıyor. İlk defa 2006 yılında Consumer Lab kapsamına giren Türkiye’de...

07.11.2008 - 15:29 | MediaCat

Telekomünikasyon ürün ve hizmetlerinin tüketiciler tarafından nasıl kullanıldığı, davranış biçimleri, ihtiyaç ve eğilimlerini değerlendiren Ericsson Consumer Lab araştırması, dünyadaki 1 milyar kişinin teknolojiyle ilişkisini yansıtıyor. İlk defa 2006 yılında Consumer Lab kapsamına giren Türkiye’de araştırma ikinci kez gerçekleştirildi. Her sene ilgi alanları, kullanım eğilimlerini yeniden keşfediliyor. Araştırma, 15-69 yaş arası farklı ekonomik, coğrafi, sosyolojik ve kültürel yapılardan gelen kişilerle, elli dakikalık yüz yüze görüşme tekniğini kullanarak gerçekleştirildi. Araştırma, iki yüze yakın grafik ile Türk tüketicisinin davranış ve eğilimlerini 25 ülke ile karşılaştırmalı olarak inceliyor.

Telekom sektörünün Numara Taşınabilirliği ve 3G (Üçüncü Nesil Mobil İletişim) konuları ile en hareketli olduğu bu dönemde Ericsson Consumer Lab sonuçları gerek operatörler, gerekse sektördeki diğer oyuncular için çok önemli veriler içeriyor. Araştırma; internet kullanım amaçları, hangi servislere ilgi duyulduğu, cep telefonunu nerede ve ne zaman kullanıldığı, operatör seçiminde nelere dikkat edildiği gibi pek çok soruya yanıt veriyor. Araştırma sonuçlarındaki kimi ilginç başlıklar şöyle:

•Türkiye, araştırmaya dahil olan 25 ülke arasında, teknolojiye yoğun ilgi duyan 8 ülkeden biri. Türkiye, bu sekiz ülkeden Hindistan, Güney Afrika, Mısır ve Brezilya ile birlikte, teknolojiyi iyi bir şekilde kullanmak konusunda düşük seviyede yer alıyor.

•Araştırmaya göre Türkiye’de her üç kişiden biri numara taşınabilirliğinden, her beş kişiden biri üçüncü nesilden haberdar. %34’lük kesim mobil genişbant servislerini kullanmaya ilgi duyuyor. Üçüncü nesille beraber gelecek olan mobil genişbantın sadece cep telefonlarında değil bilgisayarlarda da kullanılabileceğini öğrenenlerin %56’sı bundan sonra internet için sadece mobil genişbantı kullanacağını belirtiyor.

•Türkiye’de “teknolojiden çekiniyorum” diyenlerin oranı sadece %8. Her yüz kişiden 54’ü yanında anlayan biri olursa kendini güvende hissediyor ve temel alanlarda başarılı olabileceğine inanıyor.

•2006 araştırmasıyla karşılaştırıldığında dizüstü bilgisayara sahip olma oranı %8’den, %22’e; yüksek hızlı internet bağlantısı ise %19’dan, %47’e çıkmış durumda. Uydu anteni (%74), DVD oynatıcı (%60) ve dijital kamera (%30) sahip olma yüzdeleri de yaklaşık olarak ikiye katlanmış durumda.

•Telefon, radyo, televizyon yerine interneti kullanan ve ‘süper uzman’ olarak nitelendirilen kesimin %71’i erkek. Yarısına yakını 15-24 yaş aralığındaki gençlerden oluşuyor. Çoğu bekar ve eğitim seviyeleri yüksek. Temel kullanıcı profilindekiler ise genelde evli ve 24 yaşından büyük.

•Araştırmaya katılanların %77’sinin hem ev, hem de cep telefonu var. Yalnızca cep telefonu kullananların oranı %20. Cep telefonunuzu en çok nerede kullanıyorsunuz sorusunun cevabı %43 ile ev. Bu oranda 2006’ya göre %3’lük bir düşüş var. Evde de cep telefonu kullanırım diyenlerin %75’i sebep olarak cepten cebi aramayı gösteriyor. Diğer nedenler sırayla daha ucuz olması, alışkanlık, rehberin cep telefonunda kayıtlı olması ve mahremiyet.

•Consumer Lab 2006 yılı araştırmasında SMS gönderme alanında %66 ile dünya lideri olmuştu. 2008’de bu oran %63’e geriledi fakat hala %56 olan dünya ortalamasının üzerinde.

•Türkiye sesli aramada dünya lideri. Her yüz kişiden 97’si günde en az bir kez cep telefonuyla konuşuyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.