Philips, Türkiye’nin sağlık trendlerini açıkladı

Türkiye'nin sağlık algısına dair önemli veriler ortaya koyan Philips'in Türkiye Sağlık Trendleri Araştırması'nın sonuçları açıklandı.

16.05.2017 - 15:02 | Sultan Öncü Arslanoğlu

Philips, Türkiye'nin sağlık trendlerini açıkladı

Philips Türkiye, Ipsos işbirliğinde yapılan Türkiye Sağlık Trendleri Araştırması’nın sonuçlarını bugün düzenlendiği toplantıda basın mensuplarıyla paylaştı. Toplantı, Dr. Fatoş Karahasan’ın moderatörlüğünde, Philips Türkiye CEO’su Haluk Karabatak ve Philips Personal Health Genel Müdürü Milena Elmasoğlu’nun ev sahipliğinde Ipsos Türkiye Sağlık Araştırmaları Genel Müdürü Pınar Kıvılcım ve Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleşti.

Ipsos’un Philips Türkiye için 12 ilden (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Balıkesir, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Malatya, Samsun, Trabzon) 15-64 yaş arası 1209 kişinin katılımıyla 2016 yılı Eylül ve Ekim aylarında sahada CAPI yöntemiyle (bilgisayar destekli yüz yüze görüşme) gerçekleştirdiği araştırma temel olarak şu başlıkları kapsıyor: demografik bilgiler, sağlık alışkanlıkları ve sağlık geçmişi, sağlık algısı, sağlık ve teknoloji, yetişkin bakımı, gündelik alışkanlıklar, anne ve çocuk bakımı.

Philips, Türkiye'nin sağlık trendlerini açıkladı

Philips Türkiye CEO’su Haluk Karabatak ve Philips Personal Health Genel Müdürü Milena Elmasoğlu

Türkiye Sağlık Trendleri Araştırması’nın ortaya koyduğu veriler ise şöyle:

  • Araştırmaya göre toplumun yüzde 78’i mevcut sağlık durumundan memnun olduğunu belirtirken yüzde 72’si sağlık durumunun hayat kalitesini olumlu etkilediğini düşünüyor. Yüzde 86 ise sağlıklı olmak adına çaba gösteriyor.
  • Yemek yeme alışkanlıklarını sağlıklı yaşam kavramıyla özdeşleştiren katılımcıların yüzde 67’si ev yemeği tercih ediyor; yüzde 54 ise her gün taze meyve/sebze suyu tüketmeye özen gösteriyor.
  • Toplumun yüzde 53’ü bakımsız olduklarında kendini sağlıksız hissediyor.
  • Kilo ve kilo kontrolü sağlıklı yaşamda önemli bir kriter olarak görülüyor. Toplumun yüzde 73’ü kilosundan memnunken, yüzde 84’ü kilosunu kayıt altına alıyor.
  • Katılımcılara göre yüzde 70 ile stres, sağlığı olumsuz etkileyen temel faktörlerin başında gelirken hava kirliliği, sigara-tütün kullanımı, düzensiz beslenme, hareketsizlik ve uykusuzluk diğer olumsuz faktörler arasında yer alıyor. Ev temizliği ve evdeki temiz hava ise sağlıklı yaşamı yüzde 70 oranla olumlu yönde etkiliyor. Katılımcıların yüzde 47’si elektrikli süpürgeyi sağlıkla özdeşleştiriyor.
  • Herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşınca toplumun yüzde 51’i hemen doktora gidiyor. Yüzde 17’lik bir kesimin hiç doktora gitmediği görülürken yüzde 64’lük bir kesim ise sağlığı söz konusu olduğunda her türlü parayı ödemeye razı olduğunu söylüyor.
  • Türkiye’de görüntüleme cihazları içerisinde en çok yüzde 59 ile röntgen ve yüzde 40 ile ultrason kullanılıyor. Sadece yüzde 8’lik küçük bir kesim tomografi ve anjiyografide verilen dozu sorguluyor.
  • Toplumun yüzde 65’i sağlığını yönetmesi açısından teknolojinin yardımcı olabileceğini düşünüyor. Yüzde 55’i sağlık alanındaki teknolojik gelişmelerin insan ömrünü uzattığını düşünüyor. Katılımcıların yüzde 44’ü ise gittiği hastanelerin teknolojik ekipmanlarının güncel ve gelişmiş olmasına dikkat ediyor.
  • Çalışmalar, kronik rahatsızlığı olan ya da hastalıktan sonraki iyileşme evresini geçirmekte olan hastalar için evde bakımın olumlu katkıları olduğunu ve bunun, genel sağlık maliyetlerini düşürmeye yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.