MediaCat

Türkiye marka başvurusunda 13’üncü

Dünya Fikrî Mülkiyet Teşkilatı’nın (WIPO)

Türkiye marka başvurusunda 13’üncü

Dünya Fikrî Mülkiyet Teşkilatı’nın (WIPO) hazırladığı uluslararası marka başvuruları 2006 raporu açıklandı.

Uluslararası alanda toplu marka başvuru sistemi olan Madrid Sistemi’ne göre 2006 yılında yapılan marka başvurularında büyük bir artış yaşandı. Dünya Fîkri Mülkiyet Teşkilatı’nın (WIPO) yayımladığı 2006 raporunda, Madrid Sistemi’ne göre yapılan uluslararası marka başvuru sayısının geçen yıl 37.224’e ulaştığı görüldü. Bu sayı 2005 yılında 33.169 idi. Böylelikle 2006 yılında uluslararası marka başvuru sayısında yüzde 12,2 oranında artış gerçekleşti.

Türkiye en çok uluslararası marka başvurusunda bulunan ülkeler arasında 13. sırada yer alıyor. Sıralamada ilk on ülke ise şöyle: Almanya, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Benelüks Ülkeleri, İsviçre, İngiltere, Çin, İspanya ve Avusturya.

Elektronik alanda marka başvuruları zirvede

En çok uluslararası marka başvurusu yapılan alanlar arasında ilk sırayı toplam başvurunun yüzde 8,9’u olan 8 bin 196 adet ile elektronik donanımlar ve bilgisayar donanımları alıyor. Bu alanı yüzde 6,3 ve toplam 5 bin 797 ile hizmet, danışmanlık ve reklamcılık sektörleri izliyor. Giyim ve ayakkabıcılık sektörleri yüzde 5,4 ve toplam 5 bin 021 ile üçüncü sırada yer alıyor. Bilimsel uzmanlıklar, mühendislik hizmetleri, bilgisayar danışmanlığı, ilaç ve eczacılık hizmetleri de, uluslararası marka başvurularında ön sıralarda yer alan diğer alanlar.

Türkiye’nin uluslararası marka başvuru sayısı geriliyor

Uluslararası marka başvurularında genel anlamda önemli bir artış yaşanırken, Türkiye’nin başvuru sayısında 2006 yılında bir önceki yıla gerileme oldu. 2005 yılında ülkemizin 787 adet olan uluslararası marka başvuru sayısı, 2006 yılında 733 olarak gerçekleşti. Rakamlar yüzde 6,9 oranında bir düşüş yaşandığını gösteriyor.

Bugüne kadar Türkiye’den Madrid Sistemi’ne göre yapılan başvurularının yüzde 30’unu gerçekleştiren, Destek Patent’in Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, Dünya Fikrî Mülkiyet Teşkilatı’nın 2006 yılı raporunu ve Türkiye’nin durumunu değerlendirdi. Kemal Yamankaradeniz şunları söyledi:

‘Dünya Fikrî Mülkiyet Raporu’nda, Madrid Sistemi’ne göre yapılan uluslararası marka başvurularında Türkiye’nin 13. sırada yer alması, Türk ihracatçıların artık fason ihracattan markalı ihracata yönelmelerinin bir göstergesi. Ülkemiz uluslararası marka başvurusu alanında ilerleme kat etse de, 2006 yılında başvurularda gerileme olması olumsuz bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Madrid Sistemi, firmaların ihracat yaptıkları ya da yapmayı planladıkları her ülkede, tek tek markalarını tescil ettirmeleri yerine, toplu marka tesciline olanak tanıyor. Böylelikle zamandan ve masraftan tasarruf sağlayan sistem, firmalara avantaj sunuyor. Madrid Sistemi’ne göre ülkemizden yapılan başvuru sayısının artması gerekiyor ancak bununla birlikte, bu alanda deneyim ve bilgi birikimine sahip bir kuruluş olarak, firmaların ihracat hedefi olarak belirledikleri ülkelerde marka tescilini yapmalarını öneriyoruz.’

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.