Türkiye Kızlar Zirvesi başladı

Platform 3.3 tarafından “Dünyayı değiştirmek için 3.3 milyar yol” sloganıyla düzenlenen Türkiye Kızlar Zirvesi başladı.

26.04.2011 - 00:00 | MediaCat

Platform 3.3 tarafından “Dünyayı değiştirmek için 3.3 milyar yol” sloganıyla düzenlenen Türkiye Kızlar Zirvesi başladı. 30 Nisan’a kadar çeşitli panel ve eğitimlerle sürecek olan Türkiye Kızlar Zirvesi’nde Türkiye’nin yedi bölgesinden gelen 18-21 yaş arası 14 genç kadın ve konunun uzmanları Türkiye’deki kadın ve kızların karşılaştıkları başlıca sorunları ve bunların olası çözümlerini tartışacak.

Üniversite öğrencilerinden oluşan Platform 3.3 tarafından düzenlenen Türkiye Kızlar Zirvesi, Türkiye’de Kadınların Sorunları başlıklı panel ile başladı. Moderatörlüğünü sunucu Nazlı Tolga’nın üstlendiği panele konuşmacı olarak kadın hakları uzmanı Narınç Ataman, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Fatih Şubesi Başkanı Saliha Esen, KAGİDER Kurucu Üyesi Aydan Baktır ve sunucu Esra Erol katıldı. Panelde Türkiye’de kadınların en önemli sorunları arasında şiddet, fırsat eşitsizliği, töre ve namus cinayetleri, eğitimsizlik ve kadın ve erkek eşitliği konusunda bilinçsizlik gösterildi ve çözüm yolları tartışıldı.

Panelde konuşma yapan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Fatih Şubesi Başkanı Saliha Esen “Türkiye laik hukuktan vazgeçme tartışmaları yaşanıyor ve laik hukuktan uzaklaşıldıkça kadın sorunları derinleşiyor. Dini hukuk kadının haklarını korumada yetersiz kalıyor” dedi ve İran, Endonezya, Suudi Arabistan gibi dini hukukun geçerli olduğu ülkelerden kadın hakları ihlallerine ilişkin örnekler verdi. Kadın hakları uzmanı Narınç Ataman da şiddetin önemli bir sorun olduğuna değindi ve aile içi şiddet oranının çok yüksek olduğunu söyledi. Ataman, sadece fiziksel değil, aşağılama ve hakareti kapsayan sözlü şiddetin de şiddet olduğunu, şiddetin kadınlar tarafından içselleştirilmemesi gerektiğini belirtti.

Türkiye Kızlar Zirvesi Proje Koordinatörü İrem Tümer “Türkiye Kızlar Zirvesi, Türkiye’nin yedi bölgesinden gelen 18-21 yaş arası 14 genç kadının katılımıyla gerçekleşiyor. Değişimin küçük adımlarla en yakın çevremizden başladığına inanıyoruz. Bu zirveyle değişimin bir parçası olmak için çalışıyoruz. Zirvenin ardından 14 genç arkadaşımız evlerine hayatlarını değiştirecek kişilerle tanışmış ve ilham almış olarak dönerlerse Türkiye Kızlar Zirvesi’nin başarılı geçtiğini düşüneceğiz” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.