Türkiye İş Bankası Basel II Sempozyumu’nun ana sponsoru oldu

Türkiye İş Bankası; İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde...

25.04.2008 - 13:56 | MediaCat

Türkiye İş Bankası; İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) sorunlarını tartışmak üzere, 2-4 Mayıs 2008 tarihleri arasında, İzmir’de düzenlenecek, “BASEL II’ye Geçiş Öncesi KOBİ’lerde Genel Durum Değerlendirmesi: Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu sempozyumun ana sponsoru oldu.

 

Basel II konusunda en geniş kapsamlı organizasyon olması beklenen sempozyumda, Türkiye’deki KOBİ’lerin genel durum değerlendirmesi yapılarak Avrupa Birliği ve Türkiye’de Basel II uygulamalarının, bankalar ve işletmeler üzerindeki etkisi tartışılacak.

 

Açılış konuşması, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü H. Ersin Özince tarafından yapılacak olan sempozyumda, İş Bankası Risk Yönetimi Müdürü Hasan Candan da bir sunum gerçekleştirilecek.

 

İş Bankası Genel Müdürü H. Ersin Özince, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; finansal sistemin gelişmesini ve istikrar içerisinde ilerlemesini amaçlayan Basel II düzenlemelerinin, Türkiye’nin ekonomik gelişimini de olumlu yönde etkileyeceğini belirtti. Ülke ekonomisinin can damarını oluşturan KOBİ’lerin, Basel II hazırlık sürecinde eksikliklerini iyi analiz etmeleri ve stratejilerini belirlemeleri gerektiğini vurgulayan Özince; KOBİ’lerin önümüzdeki dönemde sermaye yapılarını güçlendirmelerinin, kabul görmüş uluslararası standartlarda mali yapıya kavuşmalarının, risk yönetimine önem vermelerinin ve insan kaynağına daha fazla yatırım yapmalarının gerekli olduğunun altını çizdi. Özince; “Bu doğrultuda İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin düzenleyeceği sempozyum KOBİ’ler için etkili bir yol haritası niteliğinde olacak. İş Bankası da bu sempozyuma ana sponsor olarak, ulusal ekonomi ve ticari gelişimi her alanda destekleme misyonunu bir kez daha yerine getirmektedir. Nitekim İzmir ili, ülkemizi uluslararası alanda başarıyla temsil edecek firmaları ve sektörleri bünyesinde barındırarak, gerek dış ticaret işlemleri gerekse kurulan üretim ve yatırım sahaları ile finans sektörü ve Bankamız için önemli bir potansiyeldir. Bu kapsamda ana sponsoru olduğumuz Basel II sempozyumu insan kaynağına ve ülkemiz ekonomisine katma değer yaratan herkese verdiğimiz önemin ciddi bir göstergesidir.’’ dedi.

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alev Katrinli ise istihdamın % 64’ünü yaratan, GSMH’ye % 36 oranında katkıda bulunan KOBİ’lerin sorunlarına yönelik bilgi paylaşımı ve tartışma platformu oluşturmayı amaçladıklarını söyledi. Katrinli, “Ülkemiz ekonomisinde pek çok açıdan önemli bir konuma sahip olan KOBİ’ler uluslararası ekonomik ilişkilerde yaşanan gelişmeler, rekabet koşullarında ve teknolojilerdeki hızlı değişmeler ile ekonomik faaliyetleri etkileyen düzenlemelerden önemli ölçülerde etkileniyorlar. Son dönemlerde uluslararası finans sisteminde yoğun olarak tartışılmakta olan Basel II düzenlemesi de KOBİ’leri çok yakından ilgilendiriyor. Risk odaklı kredi fiyatlaması yaklaşımı, kullandırılan kredilerin türünden miktarına, teminatından firma notuna kadar pek çok kriteri dikkate alarak KOBİ’lerin kullanabilecekleri kredilerin miktarlarını ve fiyatlarını temelden etkileyebilecek. Türkiye’de 2009’da uygulamaya konulması düşünülen Basel II derecelendirme kriterleri çerçevesinde tekrar gündeme gelecek KOBİ’lerin sorunlarına akademik ortamda çözümler arayacağız.” dedi.

 

2-4 Mayıs 2008 tarihleri arasında, İzmir Ekonomi Üniversitesi Balçova Kampusu’nda düzenlenecek uluslararası katılımlı sempozyumda, hem akademik hem özel sektörden katılımcıların görüşlerinin sunulacağı bildirilere de yer verilecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.