Türkiye internetten turist bekliyor

Kasımda devreye girecek `Go Turkey` projesiyle turizmde online rezervasyon ve satış gelirlerinde patlama hedefleniyor

17.09.2007 - 11:41 | MediaCat

Kasımda devreye girecek `Go Turkey` projesiyle, Türkiye`nin dünyaya tanıtımı `www.goturkey.com` adlı internet sitesinden yapılacak. Turizmde online rezervasyon ve satış gelirlerinde patlama hedefleniyor.

Turizmde geçen yıl yaşadığı hayal kırıklığından bu yıl kurtulan Türkiye, yeni hedeflere yelken açıyor. Özellikle turizmde çeşitliliği artırarak, farklı ülkelerden yabancı turistleri çekmek isteyen Kültür ve Turizm Bakanlığı , yeni bir projeyi daha devreye sokmak için gün sayıyor. Umut bağlanan projenin adı bu kez `GoTurkey…` Hacettepe Üniversitesi ile işbirliği yapılarak hazırlanan ve kasım ayında devreye girecek projeyle, Türkiye`nin dış dünyaya tanıtımı `www.goturkey.com` adlı internet sitesinden yapılacak. Bu adımla, Türk turizminde online rezervasyon ve satış gelirlerinde patlama hedefleniyor.

120 milyon dolar bütçe

Tanıtım için de büyük önem taşıyan proje çerçevesinde hazırlanan portal, Devlet Planlama Teşkilatı `nın, 2006-2010 Bilgi Toplumu Strateji Eylem Planı `nda da yer almıştı. 1 Kasım 2007`de faaliyete geçecek olan portal, Türkiye `nin turizm potansiyelinin tanıtımı ve pazarlanmasında önemli rol oynayacak. Turizm Bakanlığı `ndan belge almış turistik tesis ve işletmelerin tamamının iletişim bilgilerinin yanı sıra video klip, resim ve tanıtım yazılarına portalda yer verilecek.

Siteye giren yerli ve yabancı ziyaretçiler, beklentilerine ve bütçelerine en uygun tatili internet ortamında kendi iradeleri ile planlayabilecek. 2007-2008 sezonunda turist ve turizm gelirlerinde rekor bir artış hedefleyen Turizm Bakanlığı `nın 120 milyon dolar bütçe ayırdığı tanıtım kampanyalarında `www .goturkey.com` portalına özel bir yer verdiği belirtildi. Bakanlık tarafından yapılacak tüm tanıtım kampanyalarında hedef kitle bu adrese yönlendirilecek.

Online rezervasyon

Türkiye `nin internet ortamında doğru, hızlı, sade, kapsamlı ve etkin bir şekilde tanıtılması amacıyla hazırlanan sitede, turistik tesis ve işletmelerin güncel iletişim ve rezarvasyon bilgileri ile tanıtımlarına bir tıklamayla ulaşılabilecek. Portalın tasarımında video ile bilgilendirmeye özel bir önem veriliyor. Türkçe ve İngilizce `nin yanı sıra, Almanca , Fransızca , Japonca , Çince , Arapça , Rusça , İspanyolca , İtalyanca ve İskandinavca dillerinde de yayın yapacak olan portalda turizm tesislerini tanıtacak yüksek kaliteli videolar bulunacağı belirtildi. `www .goturkey.com` portalında aynı anda 4 bin kullanıcının video gösterimi izleyebileceği ifade edildi.

2010`da 30 milyon turist

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, ABD `de internet üzerinden alışverişin yüzde 44`ünün turizmle ilgili olduğunu belirtirken, Avrupa `da da bu oranın yüzde 35 seviyesini bulduğunu belirtiyor. Türkiye `de ise oran sadece yüzde 1 civarında. Amaç, online tanıtım yoluyla, üst gelir düzeyindeki turistleri çekmek. 2010 yılında 30 milyon turist ve 30 milyar dolar turizm geliri hedefleyen Türkiye , 2007 için 120 milyon dolarlık tanıtım bütçesi ayırmıştı. Hedef bölgelere ek olarak da Doğu Asya , Pasifik Bölgesi ve Çin ile Hindistan seçilmişti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.