Türkiye, dünyanın en değerli 19. ülke markası!

Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in yaptığı çalışma, Türkiye’nin marka değerini 373 milyar dolar olarak belirledi. Bu rakam Türkiye’nin dünyanın en değerli 19., Avrupa’nın ise en değerli 10. ülke markası olduğunu ortaya koyuyor.

14.11.2011 - 00:00 | MediaCat

Türkiye ‘dünyanın en değerli 19. ülke markası’ unvanına kavuştu. Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in yaptığı araştırma ya göre Türkiye’nin marka değeri bir önceki yıla kıyasla yüzde 19,8 artarak 373 milyar dolara yükseldi. Bu değerle ilk kez en değerli 20 ülke markası arasına giren Türkiye aralarında Avusturya ve Danimarka’nın da bulunduğu birçok gelişmiş ülkeyi geride bıraktı. Türkiye ayrıca ulaştığı bu değerle Avrupa’da da en değerli 10 ülke markası arasında yer almayı başardı. Listede ilk 3 sırada ABD, Almanya ve Çin yer alıyor.
 
Brand Finance’in yaptığı araştırmaya göre en değerli ilk 20 ülke ve marka değerleri şöyle:


 
Çeşitli şehirlerde yıllardır düzenlediği Brand Finance Forum’u Türkiye’de ilk kez 24 Kasım’da, ‘Markamın Değeri=İşimin Değeri’ temasıyla düzenlemeye hazırlanan Brand Finance’in yaptığı araştırma; Türkiye’nin Tayvan, Avusturya, Danimarka, Finlandiya, İrlanda gibi ülkeleri geride bıraktığını ortaya koyuyor.
 
Geçtiğimiz aylarda ‘Türkiye’nin En Değerli Markaları’ listesini de yayınlayan  Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner; bugüne kadar ülke markasının, yurtdışında markalaşma önünde zorluk oluşturduğunu ileri süren iş dünyasının, bu tabloyu değerlendirmesi gerektiğine dikkat çekti.
 
Ülkelerin marka değerinin belirlenmesinde; ekonomi politikaları, GSMH, işsizlik oranı, turizm geliri, ülke risk algısı, rekabet gücü, sağlık hizmetleri, toplam ihracat, bankacılık sistemi gibi göstergeler göz önünde bulunduruluyor.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.