MediaCat

Türkiye, basın özgürlüğü sıralamasındaki 154’üncü yerini bu yıl da korudu

Sıralamada ülkemiz Irak ile Gambia arasında yer aldı.

Türkiye, basın özgürlüğü sıralamasındaki 154’üncü yerini bu yıl da korudu

Fransa merkezli dernek Sınır Tanımayan Gazeteciler (Reporters Sans Frontieres), her yıl hazırladığı ‘Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ raporunun 2014 versiyonunu yayınladı. Geçtiğimiz yıl listenin 154’üncü sırasında yer alan Türkiye‘nin pozisyonu bu yıl da aynı kaldı. Rapora göre ülkemiz basın özgürlüğü söz konusu olduğunda Irak ve Gambia arasında yer alıyor.

Rapor Türkiye’nin sıralamadaki yerine etki eden unsurlar arasında Kürt sorunu üzerine odaklanan gazetecilerin tutukluluk hallerini gösteriyor. Türkiye’nin tutuklu gazeteciler konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden olduğuna değinen rapor; Gezi Parkı direnişinin, güvenlik güçlerinin kullandığı baskılama yöntemlerinin, oto-sansür yaklaşımındaki yükselişin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın popülist söylemleri ile ortaya çıkan tehlikelerin altını çizdiğini söylüyor. Raporda, yaklaşan yerel seçimler ve barış sürecindeki belirsizlikler nedeniyle 2014’ün, sivil özgürlükler açısından Türkiye için bir dönüm noktası olabileceğine dikkat çekiliyor.

Görselin üzerine tıklayarak yüksek çözünürlüklü versiyonuna ulaşabilirsiniz.

Türkiye, basın özgürlüğü sıralamasındaki 154'üncü yerini bu yıl da korudu

Derneğin yayınladığı endekste Türkiye’nin son 10 yıldaki gelişimine bakıldığında 2004 yılında 114’üncü sırada yer alan ülkemizin 2007’de 100’lere ilerlediği, 2009’da tekrar gerileme göstererek girerek 123’üncü sırada kendisine yer bulduğu görülüyor. Derneğin araştırması, 2009’dan beridir sürekli gerileme gösteren Türkiye’nin, bugün de yer aldığı 154’üncü pozisyona 2013 yılında gerilediğini gösteriyor.

Bir başka bağımsız kuruluş olan Gazetecileri Koruma Komitesi‘nin (The Committee to Protect Journalists; CPJ) geçtiğimiz yıl sonunda yayınlanan raporu, ülkemizin tutuklu gazeteci sayısında dünyanın diğer tüm ülkelerini geride bıraktığını gösteriyordu. CPJ’nin raporuna göre İran ve Çin’in geride bırakmayı başaran Türkiye’de 40 gazeteci tutuklu bulunuyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler’in 2014 raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.