Türkiye Avrupa’nın 2. duyarlı ülkesi!

Milka, Avrupa çapında 8.300 kişinin katılımıyla yaptığı bir araştırmayla Avrupa’nın duyarlılık endeksini çıkardı. Türkiye, Avrupa Duyarlılık Endeksi’nde ikinci sırada yer aldı.

04.11.2011 - 00:00 | MediaCat

Milka, Avrupa çapında 8.300 kişinin katılımıyla yaptığı bir araştırmayla Avrupa’nın duyarlılık endeksini çıkardı. Türkiye, Avrupa Duyarlılık Endeksi’nde ikinci sırada yer aldı.

Global araştırma şirketi Strategy One Research tarafından 17 Avrupa ülkesinde toplamda 8.300 katılımcı üzerinde yapılan araştırmayla çıkarılan Avrupa Duyarlılık Endeksi’nin ilk sırasında yer alan Macaristan’ı ikinci sırada Türkiye takip ediyor. Türk katılımcıların yarısından fazlasının kendilerini tamamen hoşgörü ve iyi niyet sahibi olarak tanımladığı araştırmanın sonuçlarına göre duyarsızlık ve hoşgörüsüzlüğün en önemli nedeni aşırı stres ve meşguliyet. 

Araştırma ‘Gün içinde anlayışlı davranmanız gereken bir durumda ne sıklıkla anlayış gösterebilirsiniz?’, ‘Gün içinde hoşgörüyü elden bırakmanıza neden olan durumlar nelerdir?’ gibi sorulara yanıt aradı. Bu araştırmayla ülkelerin duyarlılık endeksini çıkaran Milka, giderek daha da olumsuzlaşan hayat koşullarının insan ilişkilerine olan etkilerini de ölçtü. 

Türkiye, Avrupa ortalamasının üzerinde
Avrupa Duyarlılık Endeksi’nin oluşturulması için yapılan araştırmanın sonuçları Türkiye’deki duyarlılık ve hoşgörünün Avrupa ortalamasının üzerinde olduğunu gösteriyor. ‘Davranışlarınızda ne kadar sıklıkla hoşgörüye yer verirsiniz?’ sorusuna verilen ‘Günde birkaç kez’ yanıtının Avrupa ortalaması yüzde 43 olarak belirlenirken Türkiye’de bu oran yüzde 56’ya çıkıyor. ‘Genel olarak nazik ve duyarlı bir insan mısınız?’ sorusuna ‘Evet, kesinlikle’ diyenler Avrupa’nın yüzde 31’ini oluşturuyor. Türkiye’de aynı yanıtın oranı yüzde 52’yi buluyor. Yani Türk insanının yarıdan fazlası kendisini yumuşak kalpli ve duyarlı buluyor.

Avrupa Duyarlılık Endeksi için yapılan araştırmanın ilginç sorularından biri de ‘Ülkenizdeki insanların birbirlerine daha nazik ve duyarlı davranması halinde, ülkenizin daha yaşanılabilir bir yer olacağını düşünüyor musunuz?’ sorusu. Avrupa’nın bu soruya verdiği olumlu yanıtın oranı yüzde 43. Türkiye’nin yüzde 65’i ise insanların daha nazik ve duyarlı olması halinde ülkenin daha yaşanılabilir bir yer haline geleceği fikrinde.

Stres, hoşgörünün düşmanı
Gündelik hayatın getirdiği sorumluluk, meşguliyet ve stresin, hoşgörülü toplumlarda bile duyarlılığa engel olabileceği sonucunu ortaya koyan Avrupa Duyarlılık Endeksi, Avrupa’nın en büyük sorunlarından birinin stres olduğunu da ortaya koymuş oldu. Aşırı stres nedeniyle hoşgörü ve duyarlılığı elden bırakanların Avrupa’daki oranı yüzde 39 olarak belirlenirken, Türkiye’deki oran da yüzde 41 ile Avrupa ortalamasına çok yakın bir değerde. Zaman yetersizliği ve aşırı yoğunluk da sevdiklerimize ve çevremize karşı nazik ve duyarlı davranmanın önündeki ikinci en büyük engel (Türkiye yüzde 32, Avrupa yüzde 20) olarak beliriyor.

Milka Avrupa Duyarlılık Endeksi Ülkeler Sıralaması
1. Macaristan % 58
2. Türkiye % 56
3. Portekiz % 53
4. Ukrayna % 52
5. Litvanya % 50
6. İspanya  % 48
7. Rusya % 45
8. İtalya % 43
9. Bulgaristan % 40
10. Polonya & Romanya % 39
12. Avusturya & Belçika % 38
14. Almanya % 37
15. Fransa % 33
16. Hollanda % 31
17. Çek Cumhuriyeti % 28

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.