Türkiye Avrupa’nın en ‘girişimci’ ülkesi

Amway Avrupa tarafından GFK Almanya’ya yaptırılan 2011 Girişimcilik Araştırması sonuçlarına göre ‘Girişimcilik Ruhu’ tüm Avrupa’yı etkisi altına alıyor.

17.11.2011 - 00:00 | MediaCat

Amway Avrupa tarafından GFK Almanya’ya yaptırılan 2011 Girişimcilik Araştırması sonuçlarına göre ‘Girişimcilik Ruhu’ tüm Avrupa’yı etkisi altına alıyor. Kendi işinin patronu olma, esnek çalışma saatleri, kendi fikirlerini uygulayabilme özgürlüğü girişimciliği destekleyen nedenlerin başında geliyor. Bilgi eksikliği ile başarısızlık korkusu ise girişimciliğin önündeki en büyük engeller.

Araştırma sonuçlarına göre girişimciliğe olumlu bakma ve kendi işini kurma konusunda en cesaretli ülkeler sıralamasında yüzde 50’lik oranlarla Türkiye ve İsviçre başı çekiyor. Türkiye’de özellikle 15–29 yaş aralığındaki her iki kişiden biri kendi işini yapabileceğine inanıyor. Bölgesel olarak baktığımızda ise Marmara Bölgesi, girişimciliğe olumlu bakma konusunda bir numarayı alıyor.

Çalışma 15 Ağustos – 30 Eylül tarihleri arasında Türkiye, Avusturya, Danimarka, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya, Polonya, Rusya, İsviçre ve Ukrayna’da 14 yaş üzeri kadın ve erkek 13.606 kişi üzerinde yapıldı.

En girişimci ülke yine Türkiye
Araştırmaya katılan her üç kişiden ikisi girişimciliğe olumlu yaklaştıklarını ifade ederken yüzde 72’si kendi işini kurma konusunda oldukça hevesli. Ki bu oran 2010 yılın göre yüzde 3 artış gösteriyor. Yine yüzde 39’luk oran ile her üç kişiden biri de ekonomik krize rağmen kendi işini yapmak için kendini hazır hissediyor. Bununla birlikte girişimciliğe olumlu bakma ve kendi işini kurma konusunda ise en cesaretli ülke unvanını yüzde 50’lik oranlarla Türkiye ve İsviçre paylaşıyor. Türkiye’yi yüzde 42 ile İtalya, yüzde 35 ile Ukrayna ve yüzde 27 ile de Almanya takip ediyor.

Avusturya ve Danimarka ise yüzde 6’lık oranlarıyla geçen sene ile karşılaştırıldığında girişimcilik potansiyelini en çok artıran ülkeler olarak öne çıkıyor. Mevcutta kendi işini yapan en çok kişinin olduğu ülke sıralamasında da ile İsviçre (yüzde 14), İtalya (yüzde 13) ve Türkiye (yüzde 12) ilk üç sırayı paylaşıyor.Girişimcilik konusunda en cesur gençler
Avrupa’da ‘Girişimcilik Ruhu’ en çok 14–29 yaş arasında görülüyor. Bu yaş grubunda olanların yüzde 80’i kendi işini yapmaya pozitif bakıyor. Danimarka (yüzde 92), İngiltere (yüzde 89), Avusturya (yüzde 85), İsviçre (yüzde 85) ve İtalya (yüzde 84) gençlerin girişimciliğe en sıcak ülkeler arasından üst sıralarda yer alıyor. Geçen seneye göre yüzde 15’lik oranla Avusturya bu konudaki en büyük artışı gösterirken yüzde 8’lik oranla Fransa da en çok düşüş gösteren ülke olarak gözüküyor.
Kendi işinin patronu olma kendi işini yapmak istemenin en büyük sebebi İnsanların kendi işlerini yapmak istemelerinin en büyük sebebi ise tahmin edilenin aksine para değil. Tüm yaş grubuna bakıldığında yüzde 47 oranla kendi işinin patronu olma isteğinin girişimcilik için en büyük itici güç olduğunu, bunu yüzde 40 ile de kendi fikirlerini gerçekleştirme olanağının izlediğini görüyoruz. İkinci gelir beklentisi ise yüzde 28 oranla üçüncü sırada yer alıyor. Bununla birlikte her dört kişiden biri de kendine, ailesine ve kariyerine daha çok vakit ayırabilmek için kendi işini yapmak istiyor. Bu sebepler de Avusturya’da yüzde 36, Danimarka ve İsviçre’de yüzde 32’lik bir oran gösteriyor.

Girişimcilik konusunda en büyük engel: ‘Bilgi eksikliği’
Girişimcilik konusunda en büyük engelin ekonomi bilgisi eksikliği olduğu görülüyor. Katılımcıların yüzde 40’ı bu bilgi eksikliğinden dolayı kendi işlerini yapmaktan korktuklarını belirtiyor. Bu konuda yüzde 55 ile Rusya, yüzde 48 ile Almanya ve yüzde 46 ile de İspanya ve Polonya başı çekiyor. Her üç kişiden biri ise kişisel bilgi ve becerilerinin girişimcilik için yeterli olmadığını düşünüyor. Bu konuda Türkiye ve Almanya kendini en yetersiz hisseden ülkeler arasında yer alıyor.

Girişimciliğin olmazsa olmazı: ‘Eğitim!
Avrupalıların yüzde 69’u eğitimin girişimcilik de çok önemli olduğu konusunda hemfikir. İsviçre yüzde 83 ve İspanya yüzde 74 ile ‘eğitim şart’ diyenler arasında başı çekerken Türkiye’de de her üç kişiden biri eğitimin girişimcilik konusunda önemli olduğunu düşünüyor. Avusturya ve İsviçre kendi işini yapanlara verdiği eğitimle beğeni toplarken Türkiye (yüzde 53), İtalya (yüzde 43) ve İspanya (42) konuyla ilgili sağlanan eğitim olanaklarından memnun değil.

Türkiye’nin girişimcileri 15–29 yaş arasından çıkacak!
Türkiye’de 15 yaş üzeri kadın –erkek 1300 kişi ile yüz yüze gerçekleştirilen araştırmada en çok 15 – 29 yaş arasındakilerin kendi işini yapmaya cesareti olduğu görülüyor. Bu yaş grubundaki her 4 kişiden 3’ü kendi işini yapmaya sıcak bakarken, her 2 kişiden 1’i de bunu yapabileceğine inanıyor.

Marmara, Akdeniz ve İç Anadolu en girişimci bölgeler
Bölgelere göre baktığımızda ise Marmara Bölgesi, kendi işini yapma konusunda en cesur insanlara sahip. Marmara’yı cesaret konusunda Akdeniz ve İç Anadolu takip ediyor.
Özgürlük ve kendi işinin patronu olma girişimci olmanın en büyük sebebi
Türkiye’de insanların kendi işini yapmak isteme sebeplerinin başında yüzde 39,5’lik oranla özgürlük hissi ve kendi işinin patronu olma arzusu geliyor. Onu yüzde 27,4’lük oranlarla kendi fikirlerini gerçekleştirebilme şansı ve ek gelir imkânı izliyor. Sebepler bölgelere göre de farklılık gösterebiliyor. Marmara, Ege ve Karadeniz’de kendi işinin patronu olma isteği öne çıkarken, İç Anadolu’da ek gelir imkânı, Doğu Anadolu’da da kendi fikirlerini uygulayabilme özgürlüğü insanların kendi işlerini yapmak istemelerinin birincil sebebi olarak öne çıkıyor.

Girişimci olmak için eğitim şart mı?
Katılımcıların yüzde 81,5’i, kendi işini kurmada eğitim ve kendini geliştirmenin çok önemli olduğu düşünmüyor. Ancak sadece yüzde 21,6’sı bunun için kendini yeterli görüyor. yüzde 14,3’ü bu konuda ülkede verilen eğitimi yeterli bulurken yüzde 23,1 ekonomi bilgisi eksikliğinden dolayı kendi işini kurmaktan çekiniyor. Bunun yanında katılımcıların yüzde 31,1’i de girişimcilik konusundaki eğitim fırsatları konusunda iyi bilgilendirildiklerini düşünüyor.

Kendi işini kurma sebebi olarak kariyer ve aile dengesi ise Türk halkı için geri planda kalıyor. Çok da önemli olmadığını düşünenler arasında da İç Anadolu Bölgesi başta geliyor.

‘Aile dostu çalışma’ ne demek?
Katılımcılar, ‘Aile dostu çalışma’nın ne anlama geldiği ile ilgili de farklı görüşlere sahip. ‘Aile dostu çalışma’yı yüzde 30,7 part-time iş olarak tanımlarken yüzde 25,2’si toplantıların olmadığı, aileye zaman ayırabildikleri bir iş olarak görüyor. Bunu yüzde 24,6 ile ‘evden çalışma’ diyenler takip Ege Anadolu Bölgesi, ‘aileye zaman ayırabilme’ diyenlerde de yüzde 34,4 ile Doğu Anadolu Bölgesi başta geliyor.

Türkiye’nin kadınları girişimciliğe hazır
Araştırma kapsamında kadınların girişimciliğe bakış açılarını öğrenmek için ayrı çalışma gerçekleştirildi. Yine 12 Avrupa ülkesini kapsayan ve 12.506 kadın üzerinde yapılan anket çalışmasında Avrupalı kadınların girişimciliğe hazır olduğu ortaya çıktı.  Yüzde 41 ve 42’lik oranlarla girişimcilik konusunda en cesur kadınlar ise Türkiye ve İsviçre’den çıkıyor.

Genel olarak kadınların yüzde 39’u girişimciliğe olumlu bakarken 14-29 yaş aralığındaki kadınların da bu oran yüzde 50’ye çıkıyor. Kadınlar kendi işini kurma konusunda eğitime çok önem veriyor ve daha çok eğitim istiyor. Bu konuda yüzde 73’lük oranlarla İspanya ve Ukrayna başı çekerken bu oran Türkiye’de maalesef yüzde 5’te kalıyor.

2010 yılına oranla baktığımızda 2011’de kadınların girişimciliğe olan ilgisinin de genelde arttığını görüyoruz. Avusturya, İngiltere ve Ukrayna’da artış olurken Danimarka ve Rusya’da az da olsa bir düşüş göze çarpıyor. Türkiye ve İtalya ise bu konuda istikrarını koruyor.

Yüzde 46 ile kendi işinin patronu olma ve yüzde 38 ile fikirlerini ortaya koyma özgürlüğü kadınların kendi işlerini kurmalarındaki en büyük sebep. İş ve günlük hayat arasındaki denge yani ‘Aile dostu iş’ olması da kadınların yüzde 72’si tarafından büyük önem taşıyor. Özellikle çocuk sahibi olan her 4 kadından 3’ü kendi işini kurma konusunda olumlu düşünüyor. Ve yine çocuklu kadınların yüzde 39’u da kendilerini iş kurmaya hazır hissediyor.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.