Türkiye açıkhavasını ölçtü

ARVAK, açıkhava erişim ve frekans araştırması İZLE’yi sundu.

17.04.2014 - 19:20 | MediaCat

ARVAK, açıkhava erişim ve frekans araştırması İZLE’yi sundu.

Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), açıkhava erişim ve frekans araştırması İZLE’nin lansmanını Conrad İstanbul’da düzenlenen toplantıda gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan Works Kurucu Ortağı Atilla Aksoy, İZLE araştırmasının tamamlanması ile Türkiye’nin açıkhava mecrasının ölçümlediği 15’inci ülke konumuna geldiğini söyledi.

İZLE araştırması Reklamverenler Derneği (RVD), Reklamcılar Derneği (RD), Açıkhava Reklamcıları Derneği (ARED) ve açıkhava mecra kiralama şirketlerinin bir araya gelerek oluşturduğu, Atilla Aksoy başkanlığındaki AÇİAK Çalışma Komitesi tarafından gerçekleştirildi. Daha sonra Açıkhava Reklamcıları Vakfı’nın da katılımıyla genişleyen bu kurulun 2007 yılında başlattığı girişim, teknik altyapı çalışmalarının ardından 2011 yılında hız kazandı.

Basit görme olasılığı (OTS) ölçümünün ötesine geçmeyi hedefleyen İZLE’de GRP değerlerine ulaşılması hedeflendi. Araştırmanın farklı aşamaları, Türkiye SES gruplarını temsil eden 5 bin 575 denekle yürütüldü. Yüzü belirli açlara sahip 43 binin üzerinde panel kullanıldı. Yine, 1800’den fazla noktada araç ve yaya sayımı yapıldı. Tüm araştırma süresince yaklaşık 3 milyon geçiş tespit edildi. Araştırma kapsamında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’da; 15 yaşın üzerindeki kişilere ait yaklaşık 20 milyon kişi kaydedildi.

Aksoy konuşmasında İZLE araştırmasının önemli trafik akış ve değişimleri ile güncelleneceği bilgisini paylaştı. Aksoy’un bilgilendirmesine göre araştırma 2014 sonbaharında Marmaray’ın, 2016 yılındaysa üçüncü köprünün etkisini ölçümleyecek. Aksoy ayrıca, planlamacıların birkaç hafta sonra bilgisayarlarına indirecekleri açıkhava planlama programı sayesinde kendi medya planlamalarını 100’ü aşkın farklı hedef kitle bazında gerçekleştirebilecekleri müjdesini verdi.

Türkiye açıkhavasını ölçtü

Toplantı Aksoy’un konuşmasının ardından uluslararası bağımsız araştırma uzmanı Simon Cooper, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Turan, Ströer Media AG Araştırma Direktörü George Schotten ve JCDecaux OneWorld Genel Müdürü Neil Eddleston’ın katıldıkları ve Atilla Aksoy’un moderatörlüğündeki panelle devam etti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.