MediaCat

Türkiye’nin tanıtım lokomotifi boğaz

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın İstanbul için ‘Kıtaların Aşkı’ sloganıyla hazırlattığı tanıtım filmi ekranlarda

Türkiye’nin tanıtım lokomotifi boğaz

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın İstanbul için ‘Kıtaların Aşkı’ sloganıyla hazırlattığı tanıtım filmi ekranlarda yer almaya başladı.

İki sevgilinin Türkiye’nin tarihi ve kültürel değerlerinin üzerinden geçerek İstanbul Boğazı üzerinde kavuşmalarını konu alan tanıtım filmi, aralarında BBC ve CNN’in de bulunduğu önde gelen yayın kuruluşunda gösterilecek. Film, reklam kampanyasının yürütüldüğü ülkerlerde ‘Welcome Home’ ile dönüşümlü olarak yayınlanacak.

Filmde, iki sevgilinin İstanbul Köprüsü üzerinde kavuşması doğu ve batının birleşmesini simgelerken, sevgililerin piskopos ile sema gösterisi yapan Mevlevilerin elelrinin üzerinden birleşmesi, Mevlana’nın dünya anlayışını ve hoşgörüyü ifade ediyor.

Filmde, İstanbul’un kuş bakışı görünümü ile başlayan görüntü, genç bir kadın Dolmabahçe Sarayı’ndan, erkek ise Ortaköy Camisi’nden Boğaz’a doğru koşması ile devam ediyor. Sevgililerin birbirine kavuşması için Saltanat kayığı, Efes, Nemrut, Truva atı, Hitit Güneşi boğazın suları arasından çıkıyor ve Bizans döneminden bir din adamı ve yeniçeri kollarını uzatıyor. İki sevgili sema eden iki Mevlevinin kolları üzerinden gökyüzünde, boğazın ortasında kavuşuyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.