Türkiye’nin kentleri dizisi

Kentler insanın, toplumun ruhu ve çağdaşlık ölçütüdür. Aklı başında kaç kentimiz var bilmiyoruz. 21. yüzyılda insansız kent ve kentsiz insan düşünülemeyeceğine göre ruhunu, belleğini ve aklını koruyabilen, koruyamayan kentlerimizi bilmek zorunda değil miyiz?

10.09.2007 - 11:12 | MediaCat

Türkiye’nin Kentleri dizisi

Kentler insanın, toplumun ruhu ve çağdaşlık ölçütüdür. Aklı başında kaç kentimiz var bilmiyoruz. 21. yüzyılda insansız kent ve kentsiz insan düşünülemeyeceğine göre ruhunu, belleğini ve aklını koruyabilen, koruyamayan kentlerimizi bilmek zorunda değil miyiz?

Heyamola Yayınları olarak, özgün toplumsal, kültürel, tarihi geçmişi/derinliği olan kentlerini ve kendilerini, Türk edebiyatçı yazarlara yazıya dökmelerini önerdik. Tek şartımız o kentte doğmuş ve büyümüş olmaktı. İlk, Eray CANBERK ve Rüknü ÖZKÖK yanıt verdi çağrımıza; Ömür Biter İstanbul Bitmez kitabını yayınladık. Sonra Necati GÜNGÖR doğduğu kenti ve kendini anlattığı Annem Babam Malatya, devamında Burhan GÜNEL Sonsuz Aşkım Hatay adlı kitabıyla Türkiye’nin Kentleri dizisinin temellerini atmış oldular.

Amaç, 20.yüzyılda doğmuş olan edebiyatçı yazarlarımıza, kentlerine kendi yaşamöykülerini de katarak yazılı kültürümüze yeni ve özgün bir belge-edebiyat dizisi kazandırmaktır. Bu dizide yazarlarımız kendi yaşantılarından yola çıkarak kent yaşamını, olayları, tarihi-politik tanıklıklarını, kentin ve halkının maddi manevi kültürel mirasını birebir gözlemleriyle yazıya dökmektedirler.

Hedefimiz 85 kent ya da kent özelliği taşıyan il, ilçe ve kasabalar (Safranbolu, gibi).

Heyamola Yayınları’nın yapmış olduğu çağrıya bizi cesaretlendiren pek çok, değerli edebiyatçı yazarımız yanıt verdi. Şimdi, 2007–2008 yayın döneminde 18 kent daha, yazarıyla okurlarımızın önüne çıkmaya hazırlanıyor.

Türkiye’nin Kentleri dizimizi oluştururken bizi en çok sevindiren, kadın yazarlarımızın öne çıkmalarıdır. Hayata ve kentlere erkek gözüyle bakmaya mahkûm olduğumuz çağımızda, bir kente ve kent yaşamına, alışık olmadığımız bakış açıları getiren kadın yazarlarımız bizi cesaretlendirmekle kalmadı, aynı zamanda heyecanlandırdı.

Aldığımız cesaretle, şimdi Türkiye’nin diğer kentlerini yazmaları için tüm edebiyatçılarımıza çağrıda bulunuyoruz: “Çağımıza kendi pencerenizden tanıklık edip, doğup büyüdüğünüz kentlerinizi ve kendinizi yazar mısınız? “

Yanıtınız olumluysa bizimle iletişim kurmanızı bekliyoruz.

Saygılarımızla;

Ömer ASAN

Heyamola Yayınları

Genel Yayın Yönetmeni

www.heyamola.net

0216.371 17 37

0533.240 12 04

‘Türkiye’nin Kentleri’ Kitaplığı:

Yayın Danışmanları:

Eray CANBERK

Necati GÜNGÖR

Ömer ASAN

Yayınlanan Kitaplar:

İSTANBUL : Ömür Biter İstanbul Bitmez – Eray CANBERK, Rüknü ÖZKÖK

MALATYA : Annem Babam Malatya – Necati GÜNGÖR

HATAY : Sonsuz Aşkım Hatay – Burhan GÜNEL

Yayına Hazırlanan Kitaplar:

ERZURUM : Refik Durbaş

İSTANBUL : Ferai Tınç

URFA : Aydın Hatipoğlu

ORDU : İbrahim Dizman

ANKARA : Gülseren Engin

TEKİRDAĞ : Hasan Akarsu-Öksel Demir

ADANA : Bülent Habora

ANTEP : Lütfiye Aydın

ZONGULDAK : İrfan Yalçın

ERZİNCAN : Ali Ekber Ataş

TRABZON : Çiğdem Sezer

BOLU : Bilge Öngöre

DENİZLİ : Şükran Kozalı

ADAPAZARI : Necati Mert

NİĞDE : Adil İzci

KARABÜK : Hüseyin Avni Cinozoğlu

KASTAMONU : Mine Özgür

MUĞLA : Tülay Kayar

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.