Türkiye’nin kalp sağlığı markasından büyük hedef

15 milyon YTL'lik yatırım Kalbim Benecol'ü büyütürken kolesterolü düşürecek Ülker...

16.07.2008 - 16:59 | MediaCat

15 milyon YTL’lik yatırım Kalbim Benecol’ü büyütürken kolesterolü düşürecek Ülker, kalp sağlığı markası Kalbim Benecol’le üretiminin ikinci yılında kolesterole savaş açtı. Kalbim Benecol 3 kişiden 1’inin yüksek kolesterol problemi olan Türkiye’de kolesterol bilinci ve farkındalık oluşturmak için büyük bir iletişim kampanyası başlattı. Kampanya, Ülker Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, Ülker’in Finlandiyalı ortağı Raisio’nun AR-GE Direktörü Ingmar Wester ve Ülker Yağ Mutfak Grubu Pazarlama Müdürü Verda Duysak’ın katıldığı toplantıda tanıtıldı.

Kolesterol düşürücü fonksiyonu ile kalp sağlığına katkı yapmayı amaçlayan Kalbim Benecol’ün yeni strateji ve hedeflerini paylaşmak üzere düzenlenen toplantıda konuşan Ülker Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, ürüne 15 milyon YTL yatırım yaptıklarını belirtti. Tütüncü, “Kalbim Benecol’ü tüketicilerimizin günlük beslenmesinin bir parçası haline getirmeyi ve sağlıklı bir topluma katkıda bulunmayı hedefliyoruz” dedi.

Kalbim Benecol ile birlikte sadece kolesterol düşürücü ürün üretmekle kalmayıp aynı zamanda, ‘kolesterol bilinçlendirme’ çabasına da kaynak ayırdıklarını belirten Tütüncü, şunları söyledi: “İnsanlar, artık bizden yani gıda sanayicilerinden sadece gıda ürünü istemiyorlar; ‘mutlu, sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat da’ talep ediyorlar. İşte Kalbim Benecol bu talebin karşılığıdır. Kalbim Benecol, 21. yüzyılın değişen dünyasının, değişen insanının yeni gıda tanımıdır” dedi.

Türkiye’de fonksiyonel gıda pazarı cirosal olarak %10 büyüdü

Ülker’in Kalbim Benecol’le Türkiye’de mevcut olmayan bir pazar oluşturduğunu kaydeden Mehmet Tütüncü, kolesterol düşürücü ürünlerin dünyadaki ve Türkiye’deki durumuna ilişkin şu bilgiyi verdi: “Benecol’ün de içinde yer aldığı fonksiyonel gıda pazarı dünyada büyüyen bir pazar. Geçtiğimiz yıl pazarın büyüklüğü 105 milyar USD’ye ulaştı. Bu, dünyada paketli gıda pazarının yüzde 6.5’ine denk geliyor. Pazar ortalama yüzde 14’lük büyüme gösteriyor. Kolesterol düşürücü ürünlerin Avrupa, Amerika, Uzakdoğu ve Türkiye’yi de kapsayan büyüklüğü ise 2007 yılında yaklaşık 2 milyar dolar olarak gerçekleşti.”

Tütüncü sözlerine şöyle devam etti: “Fonksiyonel gıda pazarının dünyada kat ettiği bu gelişme bizlere, tüketicilerin gıda ürünlerinden yaşam kalitesini artırma beklentisinin her geçen gün arttığını gösteriyor. Türkiye’de de 2006 yılında kolesterol düşürücü ürünlerin piyasaya çıkmasıyla büyümesini hızlandıran genç fonksiyonel gıda pazarı, 2007 yılında Nielsen verilerine göre cirosal olarak % 10 büyüyerek 90 milyon YTL civarına ulaştı. Fonksiyonel gıdanın içerisinde en hızlı büyüyen 2. grup ise kalp sağlığı kategorisi oldu. Kolesterol düşürücü ürünlerin pazar değeri ise 8 milyon YTL civarında gerçekleşti. Ülker, toplamda çok küçük tonajlardan bahsedilen bu segmentte Kalbim Benecol markasıyla yüzde 80 pazar payı ile lider konumda.”

Benecol’ün etken maddesi stanolün mucidi Raisio AR-GE Direktörü Ingmar Wester toplantıda buluşunu ve bu konuda yapılan klinik çalışmaları anlattı. Benecol’ü, yüksek kolesterolün etkin şekilde düşürülmesini sağlayan bir gıda hammaddesi olarak tanımlayan Wester, kolesterol seviyesindeki %10’luk bir düşüşün, 40 yaşındaki bir erkek için kalp hastalığı riskini %50 azalttığını belirtti.
Benecol ürünlerinin kolesterol düşürmede doğal ve pratik bir çözüm olduğunu ifade eden Wester şunları söyledi: “Benecol’ün kolesterol düşürücü etkisi aralarında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Amerikan Kalp Birliği (AHA)’nın da bulunduğu dünya çapında otoriteler ve bilimsel topluluklar tarafından kabul edilmiştir. Dünyada 12 yıldır güvenle kullanılan Benecol’e ilişkin yeni araştırma sonuçları damar fonksiyonlarında ve yüksek trigliserid seviyesinde iyileşme sağladığını göstermektedir. Bu olumlu sonuçlar Benecol’e olan ilgiyi her geçen gün artırmaktadır. Tüm dünyada 2007 yılında 476 milyon günlük doza eşdeğer ürün satılmıştır.”

Türkiye’de 3 kişinden 1’i kolesterol problemi yaşıyor

Ülker Yağ Mutfak Grubu Pazarlama Müdürü Verda Duysak ise yaptığı sunumda Türkiye’deki kolesterol bilinirliğine ilişkin araştırma sonuçlarını açıkladı. Duysak’ın verdiği bilgiye göre, Türkiye’de 15 yaş üstü yetişkinlerin yüzde 79’u kolesterol seviyesini bilmiyor. 3 kişiden 1’i yüksek kolesterol problemi yaşarken, bu olumsuz tablo nedeniyle Türkiye 50 yaş altında kalp krizi geçirme sıklığında yüzde 20 ile Avrupa’nın en yüksek oranına sahip bulunuyor. Duysak bu rakamları iyileştirmek hedefiyle hazırladıkları Kalbim Benecol iletişim kampanyasının iki adımdan oluştuğunu belirtti. İlk adımda kolesterol bilincini artırmak, ikinci adımda ise sağlıklı yaşam tarzını teşvik etmek amaçlanıyor. Duysak ayrıca, Kalbim Benecol’ün margarin, yoğurt, yoğurt içeceği ve sütten oluşan piyasadaki en geniş ürün gamına sahip olduğunun altını çizdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.