Türkiye’nin ilk ve tek Özel Moda Tasarım Meslek Lisesi: DsignStars

Gençler artık dünyanın en gözde sektörlerinden moda dünyasına liseli yaşlarda adım atacak.

16.08.2007 - 11:23 | MediaCat

Türkiye’nin önde gelen köklü ve başarısı kanıtlanmış eğitim kurumları arasında yer alan Yıldızlar Koleji, ülkemizin uluslararası platformdaki önde gelen moda tasarımcılarından ve Milano Moda Haftasının açılış defilesini yapan ilk ve tek Türk Moda Tasarımcısı Evrim Timur yönetiminde M.E.B. Onaylı Türkiye’nin ilk ve tek Özel Moda Tasarım Meslek Lisesi DsignStars’ı gençlerimize armağan ediyor.

2007 yılında %86 O.K.S, %97 Ö.S.S. eğitim başarılarının yanı sıra Türkiye Liselerarası Basketbol Şampiyonluğu ve Dünya 5.liği ile sportif başarılara da imza atan Türkiye’nin önde gelen, köklü ve başarısı kanıtlanmış eğitim kurumları arasında yer alan Yıldızlar Koleji bünyesinde yer alacak olan DsignStars, moda olgusunun, lise düzeyinden başlayan bir eğitimle gençlerimizin mesleği olmasını sağlayacak. DsignStars’da uluslararası ve ulusal dev moda kuruluşlarında staj ve öğrenci değişim programları ile modayı anlama ve evrenselliğini yaşama fırsatı sunulacak. DsignStars, öğrencilerine moda ile ilgili tüm disiplinlerde Türkiye’nin ve dünyanın saygın moda kurum ve modacıları ile benzersiz bir deneyim yaşatacak..

VİZYON VE MİSYON

Vizyonumuz

Türkiye’nin hazır giyim sektöründeki gücünü ve becerisini, nitelikli ve yeni tasarım anlayışlarıyla farklılaşmaya ve markalaşmaya hızla götürecek eğitime ve yeteneğe sahip genç nesil ile destekleyerek Türkiye’yi moda sektöründe dünyanın en iyi markası yapmak.

Misyonumuz :

Moda sektörünün tüm bileşenlerinde kendisini farklı ifade edebilecek bilgi ve teknik donanıma sahip olan, iddialı, açık fikirli, en az 2 yabancı dili çok iyi derecede bilen yeni ve farklı bir moda tasarım anlayışı ve gücü oluşturmak.

EĞİTİM PROGRAMI HAKKINDA

DSIGNSTARS’da 4 yıllık lise eğitimi süresince İngilizce, Fransızca ve İtalyanca olmak üzere üç yabancı dil verilmektedir. Ulusal ve uluslararası dev moda kuruluşlarıyla yapılan staj ve öğrenci değişim programları ile öğrencilerimiz modanın evrenselliğini yaşama fırsatına sahip olacaktır.

İlk Yıl

Öğrenciye Moda Dünyasının genel sistematiği ile ilgili bilgi aktarılarak bu dünyayı kavraması sağlanır. Yaratıcı fikrin yarattığı farklılıkları algılar, moda tasarımını ve tasarımı tamamlayan diğer tasarım alanlarıyla ilişkilendirme yapabilir.

2. Yıl

Tasarım ve parçadan bütüne gidişi öğrenir. Moda tasarımcılarının tasarımla olan ilişkisi yanında kalıp ve tekstil bilgisi konularında bilgi sahibi olur. Tek başına doku, desen, kalıp ve aksesuar tasarlayabilecek bilgiye ulaşır.

Kişiye göre ve sektörel tasarım konularında aldığı bilgileri, yıl sonunda bu konularda hazırladığı 2 projede nasıl yorumladığını gösterir. Bu, kendini moda tasarımcısı olarak ifade etmeye başladığı ilk ciddi sınavdır.

3. Yıl

Tasarımda yol almaya başlar. Konsept Tasarımı ve Koleksiyon Tasarımı konularında bilgi sahibi olur. Marka konsepti, modelleme ve üretim bağlantısını yapar. Bir koleksiyon tasarlamaya yakın seviyeye ulaşır. İlk stajını üretim alanında yaparak endüstriyi tanır.
Bu eğitim dönemi sonunda tasarımını ve üretim dosyasını kendisinin hazırladığı koleksiyonunu mini bir defile ile sunar. Marka-Koleksiyon ilişkisini maliyet-ciro kavramlarıyla irdeleyebilir.

4. Yıl

Son eğitim döneminde, moda, sistem ve kendi kimliğinin konumlandırması konusunda yoğunlaşır. Styling, Trend Watching gibi kavramları irdeler. Fotoğraf, grafik tasarım, katalog, broşür gibi, modanın grafik yansımasını ve iletişimini sağlayan konularda bilgi sahibi olur. Fashion Advertorial, Video, Tema, Mesaj konularında aldığı eğitimlerle markanın ruhunu oluşturma konusunda bilgi sahibi olur. Mağaza ve vitrin dizaynı, Moda Fuarları, Stand tasarımı eğitimleriyle marka yansıması konusunda uzmanlaşır. ModaMetropol yaşamı ilişkisini, ülkesel ve coğrafi/etnik farklılıkların yorumlamasını, moda ikon ve idollerini yine bu son eğitim döneminde öğrenir.

Moda-Show, Catwalk, Casting, Koreografi, Müzik seçimi ve sunuma etkileri konularında yeterli bilgiye sahip olur. Defile hazırlığı evrelerini öğrenir.


Yönetim, Pazarlama, Reklam, İletişim konularında kendisine yardımcı olacak temel bilgileri öğrenir. Sanat Yönetmenliği (Art Direction), Fashion Buying, Fashion Edition, Show Production gibi moda tasarım dünyasının çağdaş kavramlarını bilir.

Son sınıfta, yarattığı markası ve koleksiyonunu, bir defile ile sunar. Bu defile, tüm öğrendiklerini ve kendisini ortaya koyduğu uluslar arası düzeyde bilgi ve eğitime sahip bir moda tasarımcısının moda dünyasına adım atışını müjdeler.

DSIGNSTARS EĞİTİM SÜRECİ VE SONRASI

Italyan Moda Federasyonu’yla oluşturduğumuz işbirliğiyle bu yıldan itibaren öğrencilerimiz, İtalyan moda sisteminin içinde yer almaya başlayarak firmalar, tasarımcılar ve yeni teknolojilerle yan yana olacaklardır.

Mezuniyetten sonra eğitimine İtalya’da devam etmek isteyen öğrencilerimiz için, Floransa’da Polimoda, Milano’da Marangoni veya Domus Academy gibi dünyanın önde gelen moda tasarım eğitim kurumlarında farklı olanaklar sunulmaktadır.

Türkiye’de eğitime devam etmek isteyen mezunlarımızın ise devlet ya da vakıf üniversitelerinde alanlarının devamı olan Meslek Yüksekokullarının 2 yıllık ön lisans programlarına sınavsız giriş hakkı vardır. Öğrencilerimiz, Yüksekokulların 4 yıllık olan lisans programlarında alanları ile ilgili bazı programları ek puan ile tercih edebilirler. Alanları ile ilgili olmayan programları alan dışı olarak tercih edebilirler. Fakültelerin 4 yıllık lisans programlarını, isterlerse alan dışı olarak tercih hakları vardır.

YILDIZLAR KOLEJİ HAKKINDA

Özel Yıldızlar Okulları 1989 yılında öğretmen Yıldız Laçinel tarafından kuruldu.Bakırköy’de kiralanan bir deri fabrikası restore edilerek, dokuz sınıflı ilkokul olarak kapılarını açtı. O yıllarda, okul çok yeni olmasına rağmen, eğitim sektöründe geçen 30 yıllık emek ve tecrübenin desteğiyle hızla gelişti. Anadolu Liseleri sınavlarında başarı hedefleyen öğrencilerin adresi Yıldızlar İlkokulu oldu. Bu sınavlarda defalarca alınan mükemmel sonuçları, ulusal düzeydeki spor müsabakalarındaki dereceler izledi. Yine bu yıllarda Yıldızlar’ın başlattığı çantasız öğrenci, ezbersiz öğretim,bilgisayar destekli eğitim, ücretsiz takviye kursları gibi çalışmalar ve çeşitli şenlikler diğer okullarca da takip edildi.

Bakırköy’deki bina, artan öğrenci sayısına cevap veremez duruma gelince bir kampüs fikri oluştu. Emlakbank tarafından kurulan yeni uydukent Bahçeşehir,
proje için uygundu. 1997 yılında ,yüzde yüz özkaynakla, yap-işlet-devret modeliyle inşaatına başlanan Yıldızlar Koleji, Bahçeşehir’de hizmete devam etmeye başladı. Anaokulu ve ilköğretime ek olarak lise kuruldu. Değişen dünyaya uygun, çağın gerektirdiği eğitim sistemleri okulun yeniden yapılanmasında önemli faktörleri oluşturdu. Lise öğrencileri Balkanlardaki orta dereceli okullar arasında Türkiye’nin temsilcileri oldular. Fen dalında proje yarışmalarında Türkiye birinciliği ve uluslararası bilim eğitimi ödülü okula kazandırıldı. 2000 yılında özel okullar sınav sonuçlarına göre tercih edilen 3. özel okul Özel Yıldızlar Lisesi idi. 2001 yılında ise İngiltere, A.B.D. okullarında uygulanan Bilingual Education ( İki Dilde Eğitim ) modeli anaokulundan itibaren uygulanmaya başlandı.

Yıldızlar Koleji bugün A.B.’deki bir çok özel okulla gelişen eğitim modellerinin ortak çalışması içindedir.

• 2007 OKS’de %86 başarı

• 2007 ÖSS’de %97 başarı

• 2007 Lise Gençler Türkiye Basketbol Şampiyonu

• 2007 Lise Gençler Basketbol Dünya Beşincisi

• Uluslararası bilim eğitimi ödülü

• ”Bilingual Education” iki dilde eğitime başlayan ilk özel okul

• Yabancı dil eğitiminde non-elt yayınlarını kullanan ilk ve tek okul

• Balkan ortaokulları ağı Türkiye temsilcisi

• Avrupa okullar ağı ve Avrupa ilköğretim okulları birliği üyesi

• Mc Milan yayınları proje ödülü

• Dünya Genç Liderler Konferansı Türkiye Temsilcisi

• Basketbol ilköğretim okulları arası Türkiye ikincisi

• Cambridge Üniversitesi yabancı dil sertifika sınavlarında ilköğretimde %100 başarı ortalaması

EVRİM TİMUR HAKKINDA

Evrim Timur, 1990 yılında moda tasarımcısı olarak profesyonel yaşamına başlamış olup, 1997 yılından itibaren, kendi ismiyle, uluslar arası moda sektöründe faaliyet göstermiştir.

Evrim Timur’un faaliyetlerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

İlkbahar Yaz 2001 sezonu koleksiyonu;

· Fuar, Eylül 2000, Prét à Porter Paris, Salon Atmosphére, Paris, Fransa.

· Fuar, Ekim 2000, Salon Paris Sur Mode, Paris, Fransa.

Sonbahar Kış 2001-2002 sezonu koleksiyonu;

· Fuar, Ocak 2001, Prét á Porter Paris, Salon Atmosphére d’hiver, Paris, Fransa.

· Fuar, Mart 2001, Salon Paris Sur Mode, Paris, Fransa.

İlkbahar Yaz 2002 sezonu koleksiyonu;

· Fuar, Eylül 2001, Prét á Porter Paris, Salon Atmosphére d’ete, Paris, Fransa.

· Fuar, Ekim 2001, Salon Paris Sur Mode, Paris, Fransa.

Sonbahar Kış 2002-2003 sezonu koleksiyonu;

· Fuar, Ocak 2002, Prét á Porter Paris, Salon Atmosphére d’hiver, Paris, Fransa.

· Fuar, Şubat 2002, CPD Düsseldorf, Fashion Gallery, Düsseldorf, Almanya.

· Defile,(Press Show & Daily Shows) Şubat’02 CPD Düsseldorf, Fashion Forum, Hall1, Fairgrounds Düsseldorf, Almanya

· Fuar, Mart 2002, Salon Paris Sur Mode, Paris, Fransa.

· Defile, Nisan 2002, “Heringsdorf goes Fashion” event ; Heringsdorf, Almanya.

· Defile, Nisan 2002, “Romanian Fashion Week” event, Iasi, Romanya.

İlkbahar Yaz 2003 sezonu koleksiyonu;

· Fuar, Ağustos 2002, CPD Düsseldorf, Fashion Gallery, Düsseldorf, Germany

· Defile, (Daily Shows), Ağustos ’02 CPD Düsseldorf, Fashion Forum, Hall 14, Fairgrounds Düsseldorf, Almanya.

· Fuar, Ağu – Eyl 2002, Prét á Porter Paris, Salon Atmosphére d’ete, Paris, Fransa.

· Defile, Eylül 2002, Esma Sultan Yalısı, İstanbul. Türkiye. (Marmara Grubu Stratejik Araştırmalar Vakfı’nın düzenlediği V. Avrasya Ekonomi Zirvesi açılış seromonisi olarak, İTKİB desteğiyle, düzenlenen defile)

· Fuar, Eylül 2002, Salon WHITE, Milano, İtalya.

· Fuar, Ekim 2002, Atmosphére d’ete, Carré des Sangliers, Paris, Fransa.

Sonbahar Kış 2003-2004 sezonu koleksiyonu;

· Fuar, Ocak 2003, Prét á Porter Paris, Salon Atmosphére d’hiver, Paris, Fransa.

· Fuar, Şubat 2003, Fashion Coterie, New York, A.B.D.

· Fuar, Mart 2003, Salon Atmosphére d’hiver, Paris, Fransa.

İlkbahar Yaz 2004 sezonu koleksiyonu;

· Fuar, Eylül 2003, Prét á Porter Paris, Salon Atmosphére d’ete, Paris, Fransa.

· Fuar, Eylül 2003, Fashion Coterie, New York, A.B.D.

· Defile, (Daily Shows), Eylül 2003, Esma Sultan Yalısı, Istanbul, Türkiye, (Marmara Grubu Stratejik Araştırmalar Vakfı’nın düzenlediği V. Avrasya Ekonomi Zirvesi açılış seromonisi olarak, İTKİB desteğiyle, düzenlenen defile)

· Fuar, Ekim 2003, Atmosphére d’ete, Terrasse des Feullants, Paris, Fransa.

Sonbahar Kış 2004-2005 sezonu koleksiyonu;

· Fuar, Ocak 2004, Pret á Porter Paris, Salon Atmosphére d’hiver, Paris, Fransa.

· Defile, Ocak 2004, Prét á Porter Paris, Salon Atmosphére d’hiver, Paris, France. (Uluslararası Moda Federasyonu, Paris, sponsorluğunda düzenlenen fuar Atmosphére tasarım koleksiyonu defilesi)

· Fuar, Mart 2004, Salon Atmosphére d’hiver, Paris, Fransa.

İlkbahar Yaz 2007 sezonu koleksiyonu;

· Fuar, Şubat 2006, İf İstanbul Uluslararası Moda ve Hazırgiyim Fuarı, Tuyap-Beylikdüzü, İstanbul, Türkiye

· Defile, Şubat 2006, İf İstanbul Uluslararası Moda ve Hazırgiyim Fuarı, Tuyap-Beylikdüzü, İstanbul, Türkiye (Fuar açılış defilesi, Premier )

Sonbahar Kış 2007 – 2008 sezonu koleksiyonu;

· Fuar, Ağustos 2006, İf İstanbul Uluslararası Moda ve Hazırgiyim Fuarı, Tuyap-Beylikdüzü, İstanbul, Türkiye

· Defile, Ağustos 2006, İf İstanbul Uluslararası Moda ve Hazırgiyim Fuarı, Tuyap-Beylikdüzü, İstanbul, Türkiye (Fuar açılış defilesi, Premier )

· Defile, Şubat 2007, Milano Moda Haftası, Milano, İtalya (Milano Moda Haftası açılış defilesi)

Evrim Timur, halen Say-Teks firmasının baş tasarımcılığını sürdürmektedir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.