Türkiye’nin ilk satış oyunuyla tanışmaya hazır mısınız?

Firmaların ele avuca sığmayan satış ekipleri artık eğitim günlerini iple ...

07.04.2008 - 11:42 | MediaCat

Firmaların ele avuca sığmayan satış ekipleri artık eğitim günlerini iple çekiyor. Tamamen Türkiye’deki satış sektörüne özel hazırlanan yağ satarım bal satarım eğlendirirken aynı zamanda a’dan z’ye satış eğitimi veriyor.

Rutin eğitimlerden, ezbere verilen satış taktiklerinden yorulmuş satış personelini 45 dakikada motive etmek mümkün mü? Sadece satış personelini eğitmeye yönelik olarak tasarlanan Yağ Satarım Bal Satarım ile mümkün.

Oyunların eğitimdeki öneminin tartışmasız biçimde kabul edildiği bir dönemde Unicon Eğitim Danışmanlık 17 yıllık tecrübesini, tamamen Türkiye’deki satış dinamiklerine göre hazırlanan Yağ Satarım Bal Satarım’da topladı.

Türkiye’nin ilk satış oyunu Yağ Satarım Bal Satarım, kuruluşların amiral gemisi olan satış departmanlarını daha verimli hale getirebilmek için gerçek satış deneyimlerinden örneklerle hazırlandı.

Satış personeli, Yağ Satarım Bal Satarım ile birikimlerini, sorulan sorulara verdikleri cevaplarla ortaya koyarken, bir yandan da ekip arkadaşlarının yaşanmış satış hikayelerini dinleyerek kalıcı bir eğitim alabiliyor.

Yağ Satarım Bal Satarım, yöneticiler içinse önemli bir yol haritası.

Oyunun koçluğunu yapan yönetici hem personelin bilgisini ölçebiliyor hem de ekibin genel eksiklerini tespit edip alınacak önlemleri belirleyebiliyor.

İşe yeni başlayan bir elemanla, şirketin en kıdemlisinin aynı masada Yağ Satarım Bal Satarım oynayabiliyor olması, şirketin yüklü eğitim giderlerini bir anda azaltıyor. Oyunun sağladığı artan satış performansının yanı sıra eğitim giderlerindeki bu düşüş de patronların yüzünü güldüren unsur oluyor.

GENEL OLARAK YAĞ SATARIM BAL SATARIM:
Artan satış performansı,

Satış ekibine yapılan eğitim maliyetinde yüzde 70’e varan azalma,

Satış ekibinin artan motivasyonu,

Takım olma bilinci ve

Ekibin performansını daha kolay izleyebilme şansı veriyor.

TECRÜBE SEVİYESİ FARKLI PERSONEL BİR ARADA EĞİTİMDEN FAYDALANABİLİYOR

Yağ Satarım Bal Satarım’ı eğitim yöntemi olarak tercih etmenin şirketlere sağlayacağı pek çok avantaj var. Avantajlardan en önemlisi Yağ Satarım Bal Satarım’ın personel üzerinde ‘sürekli gelişim’ sağlaması. Oyun düzenli olarak oynandığında (tavsiye edilen haftada bir saat) satış personelinin bilmediği ya da eksik bildiği konular sıklıkla tekrar edilmiş oluyor.

Bilgiler küçük parçacıklar halinde ve eğlenceli bir ortamda verildiğinden öğrenme ve iş hayatında bu bilgileri kullanma olasılığı yükseliyor.

Oyun seti, mevcut personelle oynanıyor ancak kadroya yeni katılan bir personel de kolaylıkla oyuna dahil edilip, eğitime ilk iş gününden itibaren başlayabiliyor.

Genellikle eğitim sınıfı açılabilmesi için 10-15 kişilik bir grup gerektiğinden işe yeni başlayanların eğitimi ve şirkete adaptasyonu zorlaşıyor. Oysa Yağ Satarım Bal Satarım bu konuda da bir ilke imza atarak, eğitim düzeyi, iş tecrübesi homojen olmayan satış gruplarını bir arada eğitebilecek bir yapıya sahip.

BİR OYUN EŞİTTİR; 60 SAATLİK EĞİTİM

Tek bir setle 60 saatlik bilgi paylaşım ortamı sunan ve pozitif rekabeti beraberinde getiren Yağ Satarım Bal Satarım, satış yöneticilerine ‘esnek kullanım’ şansı veriyor. Yani oyun satış ekibinin ihtiyacına ve önceliklerine göre kolaylıkla adapte edilebiliyor. 3 ila 15 kişi arasında 15 dakika ile 1.5 saat arasında farklı sürelerde oynanabilen oyun satış yöneticilerinin odaklanmak istediği alana göre de yapılandırılabiliyor. Örneğin bir ekip lideri o haftaki eğitimde satış sonrası hizmetler konusunu ele almak istiyorsa personeline oyunun sadece ilgili bölümünü oynatma şansına sahip oluyor.

365 GÜN SIKILMADAN EĞİTİM

Ayrıca Yağ Satarım Bal Satarım sayesinde personele ihtiyaç duyulduğu anda eğitim verilebiliyor. Böylelikle zamanın etkili kullanımı da sağlanıyor.

Personelin eğitim için seminer veya toplantı salonlarında bir araya getirilmesi, iş kaybı yarattığı gibi, personelde de işe karşı motivasyon düşüklüğüne yol açıyor. Oysa Yağ Satarım Bal Satarım ile haftalık satış toplantısının ardından bir saatlik oyun işten kopmadan hırs ve hevesle öğrenmeyi beraberinde getiriyor.

DEZAVANTAJLARI AVANTAJA ÇEVİRİYOR

Yağ Satarım Bal Satarım satış oyununun etkinliği konunun uzmanı olan akademisyenler tarafından da onaylanıyor. Yaşar Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç Dr. Çağrı Bulut oyunun şirketlerin personel eğitimleri açısından çok önemli unsurlar içerdiğini söylüyor.

Bulut, verilecek olan bilgilerin farklı bir düzen ve yapıda verilmesinin ve eğlence unsurunun bilginin bir parçası haline getirilmesinin yetişkin gelişimi

ve eğitimi açısından çok önemli olduğunu vurguluyor. Bulut “Bugün farklı bilgi seviyesindeki kişilerin bir araya toplanarak eğitimler alması, eğitimlerin etkililiğini ciddi oranda azaltıyor. Ancak oyun bu dezavantajı bir avantaja çevirerek en yüksek verimin alınmasını sağlıyor. Bu anlamda şirketlerin kendi bünyelerinde böyle bir oyuna sahip olmaları ve istedikleri zaman ve istekleri konuya odaklanarak küçük parçalar halinde eğitimin verilmesi, bireysel gelişim

sonuçlarını ve dolayısı ile kurumun performansına ciddi katkılarda bulunuyor” diye konuşuyor.

Yrd. Doç. Dr. Çağrı Bulut oyunun güçlü olduğu alanlardan bir tanesinin de pazar ve müşteri odaklılık açısından bir yöntem ortaya koyması olduğunu belirtiyor: “Oyunu sadece satış personelinin eğitiminde kullanmanın ötesinde satış personelinin işe alım sürecinin bir parçası haline getirmek ve en doğru elemanın seçimi için bir araç olarak kullanmak elde edilebilecek çok önemli bir fayda.”

YAĞ SATARIM BAL SATARIM NASIL OYNANIYOR?

Oyun altı temel alan ve bu alanlar hakkında bilgi veren Bilgi Kaynakları ve sorulardan oluşuyor.

Her bir oyuncu veya ekibin bir renk seçerek oyun platformu üstünde zar atarak ilerlediği oyunda oyuncuya bulunduğu alana göre sorular yöneltiliyor. Eğer soruları doğru cevaplayabilirse puan alıyor ve puanlarını ilgili alana yerleştiriyor. Cevap veremediğinde veya yetersiz olduğunda diğer ekiplerin fikirleri soruluyor. Alınan cevaplara göre diğer ekiplere de puan alma şansı tanınabiliyor.

Ayrıca oyunu yöneten idareci personelinin eksik olduğunu düşündüğü alanları oyun seti içinde yer alan kitap sayesinde ödev olarak da verebiliyor.

Daha fazla bilgi ve röportaj talebiniz için;

Tel: 212 259 32 24

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.