Türkiye’nin en güvendiği ünlüler

'Genel olarak hangi ünlü kişinin tavsiyesi/önerisi sizin marka tercihlerinizde etkili olur?' sorumuzun cevabı bu ay bir hayli ilginç...

02.04.2008 - 10:05 | MediaCat

‘Genel olarak hangi ünlü kişinin tavsiyesi/önerisi sizin marka tercihlerinizde etkili olur?’ sorumuzun cevabı bu ay bir hayli ilginç. 4 – 29 Şubat 2008 tarihleri arasında 15 yaş üzeri toplam 1200 kişi ile görüşülerek yapılan MediaCat – Ipsos KMG Celebrity Güven Endeksine göre Başbakan üçüncü sıraya yükseldi, Cumhurbaşkanı da listeye geri döndü! Endekse göre ilk iki yine Seda Sayan ve Uğur Dündar fakat listenin geri kalanı tamamen değişti.


İLK İKİ HARİÇ BÜTÜN LİSTE DEĞİŞTİ!

Bir önceki dönemin ilk 20 listesinde yer alan sekiz isim bu ay liste dışında! Beş ünlünün sıralamada daha üst sıraya yükseldiği endekste, beş ünlü de listede daha alt sıraya düştü. Başbakan Recep Tayip Erdoğan yedinci sıradan üçüncü sıraya, İbrahim Tatlıses altıncı sıradan dördüncü sıraya, Sibel Can 10. sıradan yedinci sıraya, Ali Kırca 14. sıradan 12. sıraya, Mehmet Ali Birand ise 19. sıradan 16. sıraya yükseldi.
Bir önceki dönemde üçüncü ve dördüncü sıralarda yer alan Beyazıt Öztürk ve Cem Yılmaz, bu dönem birer sıra gerileyerek beşinci ve altıncı sırada yer alıyorlar.


LİSTEYE GİRENLER LİSTEDEN ÇIKANLAR

Bir önceki dönemde marka tercihinde etkili ilk 20 ünlü arasında yer alan Mehmet Ali Erbil, Fatih Terim, Gülben Ergen, İsmail YK, Şener Şen, Tuncay Özkan, Ata Demirer ve Serap Ezgü bu ayki endekste liste dışında. Bu dönem Tarkan, İkbal Gürpınar, Abdullah Gül, Sezen Aksu, Şebnem Kısaparmak, Esra Ceyhan, Petek Dinçöz ve Ebru Gündeş ise listeye dahil olan ünlüler.


ÜNLÜ BİR İSME GÜVENME ORANI YÜZDE 40

Geçen bir ünlüye güvenmeyenlerin oranı yüzde 66’lara kadar yükselirken bu ay bu oran biraz düşmüş. 4 – 29 Şubat 2008 tarihleri arasında yapılan araştırmaya göre marka tercihinde hiç kimseye güvenmeyenlerin oranı yüzde 60, bir ünlünün ismini belirtenlerin yani bir ünlüye güvenenlerin oranı ise yüzde 40.

Yazı: Fulya ÇİMEN

Bu yazının tamamını MediaCat Nisan sayısında bulabilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.