Türkiye’deki erkek ve kadınlar hangi mecralardaki reklamlardan daha çok etkileniyor?

Bu yazıda “Türkiye’yi Anlama Kılavuzu”ndan Türk tüketicisinin hangi mecralardan (TV, radyo, basın, mobil araçlar ve internet) daha çok etkilendiğini bulabilirsiniz.

07.06.2012 - 00:00 | MediaCat

SMG Connected’in yer verdiği habere göre, Ipsos KMG’nin iki yılda bir gerçekleştirdiği Türkiye’yi Anlama Kılavuzu Araştırması, fiziksel özellikler, hane yapısı, kişilik, din, kadın, çevre, siyaset, günlük yaşam, reklam, medya, teknoloji gibi birçok farklı yönden Türkiye insanının özelliklerini, tutum ve davranışlarını mercek altına alıyor.

Öncelikle ürün ve marka seçiminde televizyondaki reklamlardan etkilenme oranının kadınlarda daha yüksek olduğu görülüyor. Kadınların yüzde 41’i TV reklamlarından etkilenirken bu oran erkeklerde yüzde 36 olarak tespit ediliyor.

“TV reklamları ürün ve marka seçimime yardımcı olur” diyenlerin oranının DE SES grubunda diğerlerine göre nispeten daha düşük olduğu görülüyor.

Sosyal statü azaldıkça, ürün ve marka seçiminde gazete ve dergilerdeki reklamlardan etkilenme oranı da düşüyor.

Öte yandan ürün ve marka seçiminde radyolardaki reklamlardan etkilenme oranının diğer kanallara göre daha düşük olduğu gözleniyor. Bununla birlikte, C2 SES grubu, radyodaki reklamlardan ürün ve marka seçiminde en çok yararlanan kesim olarak tespit ediliyor.

Toplumun yüzde 28’i mobil reklamların ürün ve marka seçimlerine yardımcı olduğunu söylüyor. Ancak mobil cihaz kullanımının daha yaygın olduğu AB SES grubunda cep telefonuna gelen reklâm içerikli mesajların etkili olma oranı diğerlerine göre daha düşük (yüzde 26).

TV reklamlarını ilgiyle izleyenlerin oranı %26 iken bu oran kadınlarda (yüzde 28) erkeklere göre daha yüksek. 14-17 yaş grubu da televizyon reklamlarını ilgiyle izleyenlerin en yoğun olduğu kesim (yüzde 32).

Kadınların yüzde 61’i evlerine gelen ürün broşürlerini ilgiyle inceliyor. Gazetelerle birlikte ek olarak verilen alışveriş eklerini inceleme oranı da kadınlarda erkeklere kıyasla daha yüksek.

Türkiye’yi Anlama Kılavuzu Araştırması, Türkiye nüfusunu temsil gücüne sahip olan Ipsos KMG Tüketici Panelleri’ne üye bireylerle yapılıyor. Bu araştırmaların beşincisi Aralık 2011’de tamamlandı. Saha çalışması 10 Ekim – 28 Kasım 2011 arasında yapıldı. Araştırma kapsamında Türkiye’de 14 yaş üstü 15.953 kişi ile görüşüldü.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.