Türkiye’de yazılı basın 2036’da bitiyor

Gelecek İletişim Araştırmaları’nın yazılı basının 2040 yılına dek 51 ülkede yok olacağına dair...

10.12.2010 - 00:00 | MediaCat

Gelecek İletişim Araştırmaları’nın yazılı basının 2040 yılına dek 51 ülkede yok olacağına dair son tahmini ateşli tartışmaları da beraberinde getiriyor.

İngiltere merkezli Gelecek İletişim Araştırmaları’nın başkanı Ross Dawson yazılı basının 2040 yılına değin 51 ülkede son bulacağını açıkladı.

Dawson yazılı basın neslinin hangi ülkelerde, hangi tarihlerde tükeneceğine dair bir de dünya haritası yaptı. Haritada renkler ne kadar sıcaksa o ülkenin yazılı basını o kadar erken ölecek.

Dawson gazetelerin neslinin tükenmesine yol açacak olan başlıca etkenleri ise şöyle sıralamış; – Cep telefonları ve e-okuyucuların artan performansları – Haber baskı maliyetlerinde artış – Dijital haber mekanizmalarının paraya çevrilebilirlik trendindeki yükseliş – Reklam trendleri – Ekonomik büyüme – Medya düzenleyici yasaların düzeyi ve hükümetlerin medya desteği.

Tahmine göre ABD’de yazılı basın 2017’de, İngiltere’de 2019’da, Almanya’da 2030’da, Türkiye ve Rusya’da 2036’da son bulacak.

Dawson yaptığı açıklamada gelişen ülkelerde medyanın hızla bir büyüme içine girdiğini, ancak dünyada medyada bir ayrılma başladığını ve sonuç olarak dijital haberciliğin yazılı basının yerini alacağını iddia ediyor.

ntvmsnbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.