Turkcell’e ‘kanun hükmünde’ bağımsız yönetim

SPK, küçük yatırımcıyı koruyan tebliğle, Turkcell'de yabancı ortağın önünü kesti.

12.10.2011 - 00:00 | MediaCat

SPK, küçük yatırımcıyı koruyan tebliğle, Turkcell’de yabancı ortağın önünü kesti.

Kanun hükmünde kararname ile borsa şirketlerine kurumsal yönetim ilkelerini uygulatmak için yasal yetki alan SPK, aynı gece bir tebliğ yayımlayarak İMKB 30 şirketlerinin kurumsal yönetim ilkelerine uymasını zorunlu tuttu. Bu tebliğ ile Turkcell’de üç bağımsız üye olacak. Böylece Turkcell’de yönetimin Alfa ve Teliasonera’ya geçmesinin önü de alınacak.

Turkcell Genel Kurulu’ne saatler kala dün Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan bir kanun hükmünde kararname sessiz sedasız Sermaye Piyasası Kurulu’na borsa şirketlerine kurumsal yönetim ilkelerini zorunlu tutması için yasal yetki verdi. Aynı gece bir tebliğ yayımlayan SPK, bankalar hariç İMKB 30 şirketlerinin kurumsal yönetim ilkelerine uymalarını zorunlu kıldı. Bu karar ise tüm borsa şirketlerini etkilemesine rağmen özellikle bir süredir yönetim sorunu yaşayan Turkcell’de etkili olacak. Çünkü SPK dün yayımladığı tebliğ ile genel kuruldan bir gün önce şirkette yönetimin bağımsız üyelere geçmesini sağlayacak. SPK tebliğinde İMKB 30 şirketlerinin yönetim kurulu için "Yönetim kurulunun, sayısı ikiden az olmamak üzere en az üçte biri bağımsız üyelerden oluşur. Bağımsız üye sayısının hesaplanmasında küsuratlar izleyen tam sayı olarak dikkate alınır" düzenlemesini getirdi. Böylece Turkcell’de 3 bağımsız üye olacak. Diğer 4 üyeden 1’ni Çukurova diğer üçünün ise şirketin yabancı ortakları Alfa ve Teliasonera’da olması bekleniyor. Yönetim Kurulu’nda kararlar 5 kişi ile alındığı için 3 bağımsız üyenin istemediği herhangi bir karar alınamayacak.

ÖNCE KANUN HAZIRLANDI

Dün hazırlanan kanun hükmünde kararname ile Sermaye Piyasası Kurulu’na borsa şirketlerine şeffaf olması zorunluluğu getirmesi için yetki verdi. Kararname ile SPK’ya sermaye piyasasında kurumsal yönetim ilkelerini tespit ve ilan etmek, yatırım ortamının iyileştirilmesine katkıda bulunmak üzere, borsada işlem gören halka açık şirketlerden halka açıklık oranları, yatırımcı sayısı ve niteliği, dâhil oldukları endeks ve belirli bir zaman dilimindeki işlem yoğunluğunu dikkate alarak belirlemiş olduğu gruplarda yer alanların kurumsal yönetim ilkelerine kısmen veya tamamen uymalarını zorunlu tutmak yetkisi getirildi. SPK şirketlerin şeffaf olması için buna ilişkin usul ve esasları belirlemek, getirilen uyum zorunluluğuna aykırı işlemlerin hukuka aykırılığının tespiti veya iptali için her türlü teminattan muaf olarak ihtiyati tedbir istemek, dava açmak, açılan davada uyum zorunluluğunun yerine getirilmesi sonucunu doğuracak şekilde karar alınmasını istemek yetkilerine sahip oldu.

KÜÇÜK YATIRIMCIYI KORUMAK İÇİN

Ardından SPK çıkardığı tebliğ ile İMKB 30 Endeksi’nde yer alan bankalar haricindeki halka açık şirketleri bu ilkelere uyma zorunluluğu getirdi. Tebliğ’de özellikle küçük yatırımcıların etkin bilgilendirilmelerini ve şirket yönetimlerinde etkin ve adil temsilini sağlamak amacıyla seçilmiş bazı İlkelerin zorunlu olarak uygulanmasına karar verildiği belirtildi. "Bu çerçevede ilk etapta, yatırımcılarının sağlıklı bir biçimde karar vermelerini kolaylaştırmak amacıyla genel kurul toplantı ilanlarının zamanlamasına ve içeriğine ilişkin yükümlülükler getirilmiş, ayrıca küçük yatırımcıların etkin bir biçimde temsil edilebilmesini ve yönetim kurulunun olası menfaat çatışmalarından uzak bir biçimde etkili çalışabilmesini teminen bağımsız yönetim kurulu üyeliği bir zorunluluk olarak düzenlenmiştir" denildi.

Hisse dağılımı

TeliaSonera %37.07

Halka Açık %33.48

Çukurova %13.82

Alfa %13.22

MV Grubu % 2.32

Yönetim Kurulu

Colin J. Williams (Başkan) – Bağımsız

Mehmet Bülent Ergin – Çukurova

Gülsün Nazlı Karamehmet Williams – Çukurova

Oleg Malis – Alfa

Alexey Khudyakov – Alfa

Tero Erkki Kivisaari – TeliaSonera

Karin Eliasson – TeliaSonera

GENEL KURUL BUGÜN YAPILMAYABİLİR

SPK aynı tebliğ ile yönetim kurulu üyeliklerine aday gösterilecek kişilerin isimleri ve özgeçmişlerini genel kurul toplantı ilanının yapıldığı tarihten sonraki 1 hafta içerisinde, derhal kamuya açıklanmak üzere şirkete bildirililmesi zorunluluğu getirdi. Bu madde nedeniyle Turkcell Genel Kurulu’nun bugün yapılamaması olasılığı var.

Son bir yılda 3. olağanüstü genel kurul

  • 20 Ekim 2010 Olağanüstü genel kurula hükümetkomiseri gelmedi.
  • 21 Nisan 2011 Olağan genel kurulda yönetim ibra edilmedi.
  • 11 Ağustos 2011 Olağanüstü genel kurulda yönetim ibra edilmedi.
  • 12 Ekim 2011 Bugün yapılacak olağanüstü genelkurulda yönetimin değişmesi gündemde.

GENEL KURULDAKİ 3 KRİTİK MADDE

4. Madde 2010 yılı faaliyet ve işlemlerinden dolayı ayrı ayrı ibra edilmeleri (daha önceki genel kurullarda ibra edilmedi)

5. Madde Bir veya birkaç yönetim kurulu üyesinin azli ve yerlerine yenilerinin seçimi.

9. Madde 2010 yılı kârın dağıtımı hakkında yönetim kurulu teklifinin ve dağıtım tarihinin görüşülerek karara bağlanması.

TÜM İMKB 30 ŞİRKETLERİNE BAĞIMSIZ ÜYE

SPK düzenlemesi sadece Turkcell’i değil hepsi Türkiye’nin dev şirketleri olan bankalar hariç diğer İMKB 30 şirketinini de yönetim kurullarının üçte birlik bölümünü bağımsız üye atanması zorunluluğu getirdi.

Haberturk

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.