MediaCat

Turkcell ‘Yolda Takip’ uygulamasını geri çekti

Radikal gazetesi yazarı Pınar Öğünç, uygulamayı durdurulma nedenleriyle birlikte kaleme aldı.

Turkcell ‘Yolda Takip’ uygulamasını geri çekti

Radikal gazetesi yazarı Pınar Öğünç, Turkcell’in ‘Yolda Takip’ uygulamasını durdurulma nedenleriyle birlikte kaleme aldı.

Pınar Öğünç’ün bugünkü yazısı şöyleydi:

“Pazartesi günü bu köşede bir süredir bilhassa sosyal medyada çokça tartışılan bir Turkcell uygulamasından söz etmiştim. ‘Yolda takip’, bir başka numaranın o an nerede bulunduğunu koordinatına kadar öğrenmenizi sağlayan, seçilen zaman aralığında verilerin yenilendiği bir takip sistemi. Ortada bir onay mekanizması var, X kişisinin nerede bulunduğunuzu takip edebilmesine bizzat onay vermeniz gerekiyor. Kadın örgütlerinin itirazı da bu noktadan başlıyordu.

Turkcell’e yaptıkları şikâyet başvurularında karşı tarafın rızası alındığından hak ihlali bulunmadığı cevabını alsalar da bu memleket hakikatlerine aşinaydılar. Hayatındaki erkeğin şiddet tehdidi altında yaşayan bir kadının bireysel iradesiyle onay vermeme hakkı var mıydı hakikaten? Kadınların sudan bahaneler uydurularak şiddet gördüğü, hatta öldürülebildiği bu ülkede bir sonraki cümle ‘Saklayacak neyin var’a gelmez miydi? Rıza, eşitler arası ilişkilerde geçerli olmaz mıydı?

Sonuçta bu, konum bildiren ilk uygulama değil. Diğer operatörlerin de üç aşağı beş yukarı benzer ürünleri var. Kaldı ki akıllı telefonlar üzerinden, kısa mesaj dışı yöntemlerle birinin o an nerede olduğunu öğrenmek mümkün. Burada önemli nokta, reklamlar üzerinden altı çizilen takip vurgusu ve de Turkcell’in hemen hemen aynı günlerde ‘Kadına yönelik şiddete sıfır tolerans’ sloganlı ‘Beyaz Kurdele’ kampanyasının sponsoru olmasıydı. Turkcell’in kadın odaklı başka bir dolu sosyal sorumluluk projesi de mevcut. Lakin ‘sıfır tolerans’ büyük bir iddia. Şimdiye dek yaşanmış her dereceden şiddet vakalarında bu tarz ‘imkânların’ rolünü araştıran bir kaynak elimizde yok, buna hiç bakılmamış. Neticede tek bir kadına dahi zarar vermediğinin garantisi yok.

Turkcell’de Kurumsal İletişim ve İlişkilerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olan Koray Öztürkler, iyi niyetle çıktıkları yolda, uygulamanın bu şekilde kullanılabileceğini hiç düşünmediklerini söyleyerek başladı lafa.”

Pınar Öğünç’ün yazısının devamı için tıklayınız.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.