Turkcell ve Doritos Büyük Ödülü nasıl aldı?

Felis 2012 Büyük Ödülü sahiplerinden medya stratejisi, kreatif uygulama ve kampanya videoları

12.10.2012 - 11:13 | MediaCat

Bu yıl Felis Büyük Ödül kazananlarından ikisi Turkcell (yılın reklamvereni büyük ödülü) ve Doritos’tu (yılın projesi büyük ödülü).

Peki bu iki büyük ödül sahibi nasıl bir çalışma yöntemi izledi, nasıl bir video hazırladı?

***

En İyi Dijital Kampanya kategorisi – Frito Lay’in Doritos ürünü – “Doritos Akademi – Dijital Dünyanın Fenomeni” kampanyası

İNOVATİF MEDYA STRATEJİSİ:

Dijital medyanın kalbinden doğan  kampanya  Doritos Akademi, yeni cipsi Fritos’un lansmanı için bir gençlik platformu yaratma kararı almıştı. Yapılan araştırmalarda, gençlerin hayatlarındaki en büyük ortak rutinin ‘okul hayatları’ olduğu belirlendi ve buradan yola çıkılarak Doritos Akademi’nin kurulmasına karar verildi. Hedef kitle dinamikleri doğrultusunda akademinin kalbine ‘dijital dünya’ konuldu. Akademi, sıradan bir üniversitede yer alan herşeyi kapsıyordu. Hocalar, dersler, kitaplar, ders notları sınavlar ve bir kampüs. Tüm dijital mecralar da bu platforma trafik yönlendirmek ve okulda eğitimin en iyi  şekilde sürdürülebilmesi görevini üstlendi.

Örneğin; öğrenci işlerinin Facebook’ta yer alması, derslerinYoutube’ta işlenmesi ve sınavlarında Twitter’da yapılması planlanmıştı. Akademinin kalbinde hocalar vardı ve onlarla hedef kitlenin arasında kurulacak bağ başarı için kritik öneme sahipti.

Akademinin bilinirliğini inşa etmenin yanısıra, dijital dünya üzerinde kurulan ‘markalı içerik tabanlı’ ve ‘interaktif’ dünyalar desteklenmeliydi. ‘300 x 250 Banner’lar yapalım’ gibi ‘klasik mecra odaklı’ planlamadan çok, ‘akademi hayatı ve getirdikleri’ merkeze alındı ve tüm dijital planlama buna göre inşa edildi.

KREATİF UYGULAMA:

Türkiye’deki hemen hemen tüm dijital mecralar ve platformlar bu akademinin etrafında biraraya getirildi. Özel uygulamalar ve sürekli planlama ile okul trafiği canlı tutulurken,  içerik yönetimi tarafında Lansman kampanyasının ardından, Internet’te siyaset biliminden astrolojiye onlarca ders verildi.

Derslerin hemen ardından yine bir ilk gerçekleştirildi ve öğrenciler yayınlanan içeriklerden sorumlu tutularak sınava tabi tutuldu.

Bu şekilde gençlere yönelik  ‘10 kişiye playstation kazanma şansı’ gibi şablonlar yerine daha katılımcı bir platform yaratıldı. Görülmemiş interaktif uygulamalar hazırlandı:

Örneğin; Haydar Ling, Dailymotion üzerinde hangi kelimenin üzerine gelirseniz, size o kelimenin çevirisini yaptı. Haydar Ling, Sülüman Slogan gibi hocalarTwitter üzerinde efsane haline geldi.

Megan Fox’lu Fritos Shots kampanyası için de benzer bir karma yaratılarak platformun sürekliliği amaçlandı. #meganfoxbeniopsun hashtag’inin yanısıra, öğrenciler, Facebook üzerinde ‘Megan Fox’a yazıyorum’ isimli uygulama ile Fox’a ilan-aşk etme imkanı buldu.

HEDEF KİTLE:

Birincil hedef kitle: Üniversite öğrencileri, İkincil hedef kitle: Genç Yetişkinler.

SONUÇ:

  • Doritos Akademi açıldıktan sonra 6 ay içerisinde Facebook fan sayısı 476.000’i geçti. Bu sayfada etkileşim skorları 60.000’i bularak Türkiye’deki en yüksek oranlardan birine ulaştı. (14.28%).
  •  Ders videoları 6 ayda toplam 6 milyon kez izlendi.
  •  Twitter’da da durum farklı değildi: hocaların takipçi sayısı toplamda 100,000’i geçti. Yapılan sınavlarda 1 saatte ortalama 10.000 tweet’lik bir katılım sağlandı.
  • Doritos Fritos’un satışlarında ilk 3 ayda hedeflenen tonajın %70 üstüne çıkıldı.

***

En İyi Çoklu Medya Kullanımı kategorisi – Turkcell – “Hayat paylaşınca güzel” kampanyası

İNOVATİF MEDYA STRATEJİSİ:

Turkcell yenilediği kurumsal kimliği ve marka söylemi “Hayat Paylaşınca Güzel” için bir lansman kampanyası planlıyordu.  Amaç rekabetin gitgide kızıştığı ve tekliflerin birbirine benzemeye başladığı GSM sektöründe Turkcell’in hayata kattığı değerin altını çizerek lider pozisyonunu hatırlatmaktı. Bunun için kampanyanın ilk aşamasında yer alan MMS paylaşımına katılım sağlamak ve nihai olarak da “paylaşım” olgusunu sahiplenmek hedeflendi.

Bu doğrultuda izlenen strateji kitlesel mecra kullanımı ile duyurduğumuz yeni marka söylemimizi çeşitli mecra projeleri ile zenginleştirerek “paylaşım” temasını sahiplenmek üzerine kuruldu.

KREATİF UYGULAMA:

Filmimiz 59 kanalda aynı anda yayındaydı. 14.000 billboard’da sevgi sözcüklerimiz Turkcell’lileri bekliyordu. BBlarımızı  dizilerde sanal yerleştirme ile ekrana taşıdık. Umutsuz Ev Kadınları’nda senaryo entegrasyonu BBLarımız önünde çekildi, dizi karakterleri sevgi sözcüklerini MMS ile paylaştı.

Magazin programlarında ünlülere “Hayat neyi paylaşınca güzel?” sorusu yöneltildi..Jingleımız metro müzisyenleri tarafından yorumlandı, parçamız müzik marketlerde ve radyolarda çalındı. Ulusal ve yerel basında sevgi sözcüklerimiz yayınlandı. 17 büyük sitede  “İçeriği SMS ile paylaş”  ve paylaşım butonları branding projesi gerçekleştirildi. Sesli yorum paylaş ile kullanıcılar kendi sesleriyle yorum bıraktı.Captcha uygulamasıyla güvenlik kodunu “Hayat X’i paylaşınca güzel” şeklinde çevreledik. Filmimiz paylaşılabilir video pre-roll formatıyla digitalde yayına girdi. iPhone kullanıcıları Bblara ihtiyaç duymadan  sevgi sözcüklerini MMS ile paylaşabildi.

HEDEF KİTLE:

Kampanyanın hedef kitlesi Turkcell aboneleri yanında diğer operatörlerin aboneleri

SONUÇ:

20 gunde 22 milyon MMS paylasıldı, Bu rakam Belcika’da 1 yilda atilandan MMS sayısının üzerindedir.  Kampanya oncesine gore MMS aliskanliginda %15 artis saglandı. Reklam etkinlik arastirmalarinda Turkcell tarihinin en begenilen kampanyasina imza atıldı.

 

Turkcell – HAYAT PAYLAŞINCA GÜZEL kampanya videosu için tıklayınız. 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.