MediaCat

Turkcell ve Avea’nın reklam krizi

Mobil operatörler arasında yeni bir reklam krizi yaşanıyor

Turkcell ve Avea’nın reklam krizi

Mobil operatörler arasında yeni bir reklam krizi yaşanıyor. Avea’nın Ata Demirer’li reklamlarının yayınlanmasıyla başlayan reklam krizi Avea’nın teknik direktörlü reklamından sonra zirveye çıktı.

Avea’nın ilk Ata Demirer’li reklamında gelen cep telefonu faturasını gören vampir rolündeki Demirer “Kim kimin kanını emiyor belli değil” diyordu. Bir sonraki Teknik direktörlü reklamda ise, ‘5-3-2’ye yer yok’ cümlesi kullanılıyordu.

Turkcell, Avea’ya, “Teknik Direktörlü” reklamından dolayı “Reklam filmlerinin ekonomik ve sosyal sorumluluk bilinci içinde iş hayatında ve kamuoyunda kabul gören dürüst rekabet ilkelerine uygun olması ilkesini ihlal ettiği, Ticari reklam ilkelerine aykırı olması, kullanılan ifadelerin Turkcell’i, markasını ve ticari faaliyetlerini yanlış, yanıltıcı veya lüzumsuz yere incitici beyanlarla kötülemesi” gerekçesiyle tazminat davası açtığını duyurdu.

Turkcell, dava sonuçlanıncaya kadar filmin internet, radyo, televizyon, gazete yayınlarının durdurulması için ihtiyati tedbir kararı verilmesini de talep etti.

Avea’dan Turkcell’e kınama

Bunun üzerine harekete geçen Avea, Medyaloji’nin haberine göre Turkcell’i kınadıklarına dair bir açıklama yaptı. Avea, Ata Demirer’in oynadığı “Teknik Direktör” reklamının kamuoyuna yanlış tanıtıldığını belirterek, Turkcell’i kınadığını ifade etti.

Avea’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Öncelikle hakim operatörü basına yaptığı yanlış bilgilendirmeden dolayı kınıyoruz. Reklam Özdenetim Kurulu’nun geçen hafta yaptığı değerlendirme toplantısında söz konusu reklamla ilgili şikayet edilen maddelerin tamamına yakınında Avea’nın haklı bulunduğu kamuoyuna tarafımızca açıklanmıştı. Beğeni rekorları kıran Ata Demirer’li “Teknik Direktör” reklamı RÖK’ün önerileri doğrultusunda yapılan küçük revizyonlarla hız kesmeden devam edecektir.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.