Turkcell teknoloji mimarisini güncelliyor

Global ölçekte danışmanlık, teknoloji ve dış kaynak hizmeti veren Accenture, Türkiye’nin önde gelen

29.11.2007 - 10:42 | MediaCat

Global ölçekte danışmanlık, teknoloji ve dış kaynak hizmeti veren Accenture, Türkiye’nin önde gelen mobil iletişim sağlayıcısı Turkcell’e müzik indirme, veri hizmetleri ve dijital fotoğraf gönderimi gibi yeni abonelik hizmetleri sunma sürecini iyileştirmek üzere, hizmet sunma platformu mimarisini güncellemesinde yardımcı oluyor.

Turkcell’in teknoloji mimarisini güncellemekteki amacı, müşterilerine, yenilikçi yazılım tabanlı hizmetlerin hızla sunulmasını destekleyen süreçleri ve altyapıları yaratmak. Bu mimari güncelleme; daha kısa sürede ürün geliştirmeye, yeni abonelik hizmetleri yaratma ve pazara sunma süresini düşürmeye, kesintisiz kullanıcı deneyimi sağlayan birden çok platformda verilen hizmetler üzerinde gelişmiş koordinasyon sağlamaya ve hizmet sunumu etrafındaki uzun vadeli sermaye harcamalarını azaltmaya yardımcı oluyor.

Turkcell’in hizmetler ve ürünler bölümü müdürü Cenk Bayrakdar konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Müşterilerimiz, kablosuz hizmetlerde, bu piyasada yaratıcılık ve etkileyicilik açısından öncü olmamızı bekliyor. Bu yeni platform, hem kendi hizmetlerimizi hem de dünyanın önde gelen içerik sağlayıcılarının hizmetlerini müşterilerimize sunma yeteneğimizi geliştiriyor, müşterilerimizin en son ve en çarpıcı kablosuz uygulamalardan faydalanmak için daha az beklemelerini sağlıyor ve önümüzdeki aylarda ve yıllarda Türkiye’de daha fazla sayıda son teknoloji ürünü hizmetin piyasaya sunulmasını sağlamamız konusunda pozisyonumuzu güçlendiriyor.”

Mimarinin güncellenmesinden bir yıl sonra, 50 uygulama hizmeti sağlayıcısı ve 53 içerik sağlayıcısı, Turkcell şebekesi üzerinden 180’den fazla, gelir sağlayan hizmet sunuyor. İnternet erişimi ve Web tarama, Geri Arama Sesi, Birleşik Mesaj, Anında Mesajlaşma ile haberler, hava durumu güncelleme ve eğlence hizmetleri de dahil İnternet “Bilgi Hatırlatma” uygulamaları bunlara verilebilecek örneklerden bazıları. Bu tür hizmetler, Turkcell’in hizmet sunma mimarisinin, operatörler ve geliştirme topluluğu arasında güçlü bir aracı işlevi gördüğünü gösteriyor ve bunun sonucunda son kullanıcılar daha zengin uygulamalardan faydalanma olanağı buluyor.

Accenture İletişim Grubu’nun üst düzey yöneticilerinden Angelo Morelli ise şunları söyledi: “Mobil operatörlerinin karşı karşıya kaldığı en büyük zorluklardan biri, bulundukları yer, zaman ve sahip oldukları cihazlardan bağımsız olarak müşterilerin en çarpıcı hizmetlere, kolay ve güvenli bir şekilde erişebilmesi için gereken yaratma, dağıtma ve yönetim süreçlerini uygun bir maliyette gerçekleştirmek. Birden çok şebekenin birleştiği ortamlar için tasarlanmış olan Accenture hizmet sunma platformu çözümü, Turkcell’i, birden çok şebeke üzerinde hizmet sunması için ortak İnternet protokol standartlarını kullanarak destekliyor. Bu da Turkcell’e büyük bir rekabet avantajı sağlıyor ve günümüzde acımasız bir rekabetin sürdüğü bu piyasada Turkcell’e IP dönüşüm olanaklarını kullanma fırsatı sunuyor.”

Turkcell’in mimarisini güncellemesi sonucunda kazandığı avantajlar arasında şunlar bulunuyor:

• Pazara yeni hizmet sunma süresinin bir kaç günden bir güne inmesi,
• Online hizmetleri kullanan abone sayısındaki artış: Mimarinin güncellenmesinden sadece bir ay sonra, kablosuz uygulama portalının kullanımı yüzde 3,000 artmıştır.

Daha fazla bilgi için www.accenture.com/Turkcell adresini ziyaret edebilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.