Türk yapımlarını dünyaya bağlayacak platform: Dramax

Demirören Medya bünyesinde hayata geçirilen dijital platform Dramax'ın hedefi Türk yapımlarını yurtdışındaki kullanıcılarla buluşturmak.

14.04.2021 - 14:01 | MediaCat

Türk yapımlarını dünyaya bağlayacak platform: Dramax

Türk yapımlarını tüm dünyaya ulaştırmak amacıyla Demirören Medya bünyesinde hayata geçirilen yeni nesil dijital platform Dramax’ın tanıtımı bugün Dramax Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Didem Koçak, Dramax İcra Kurulu Üyesi Murat Saygı, Dramax Dijitalden Sorumlu Grup Başkanı Görkem Gürel ve Dramax Proje Müdürü Aytek Dorken’in katılımlarıyla düzenlenen online basın toplantısıyla gerçekleşti.

5 bin saatten fazla dizi içeriğiyle yayın hayatına başlayan ve Türkiye dışında, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılara yönelik hazırlanan abonelik sistemiyle hayata geçirilen Dramax’a dair detayları Dramax İcra Kurulu Üyesi Murat Saygı anlattı.

Dramax’ın, Türk dizi sektörünün önemli yapımlarının tüm dünyada geniş kitlelere daha kolay ulaşabilmesi adına değerli bir atılım olduğunu söyleyen Saygı, “Türk dizileri uzun zamandır yurtdışındaki televizyonlara satılıyor ve bu alanda önemli başarılara imza atıyor. Hem ülkemizde üretilen dizilerin kalitesi hem de geniş bir mozaikten oluşan bu toprakların hikâyeleri sayesinde dünyada Amerika’dan sonra en çok içerik satan ülke haline geldik. Demirören Medya Holding konvansiyonel medyadaki faaliyetlerini sürdürürken, günün değişen şartları ve medya tüketim alışkanlıklarının çeşitlenmesini de dikkate alarak geliştirdiği Dramax’ı bugün hayata geçiriyor. Dramax, ülkemize sağlayacağı ekonomik katkıların yanı sıra Türk kültürünün, coğrafyasının, gelenek ve göreneklerinin, turizminin tanıtıldığı en kuvvetli platform olacak” dedi.

Dramax İcra Kurulu Üyesi Murat Saygı

Bugüne kadar yurtdışına satılan dizilerin tamamının reytingleri toplandığında yaklaşık 550 milyon kişiye ulaşıldığını, Dramax ile internet üzerinden veya mobil uygulama sayesinde 4,6 milyar internet kullanıcısı, 5,2 milyar mobil kullanıcı hedeflendiğini aktaran Saygı, “Bugüne kadar ağırlıklı olarak Arapça ve İspanyolca konuşan topraklarda yaşayan izleyiciler Türk dizilerine ülkelerindeki televizyon kanalları tarafından ulaşabildiler. Ancak dünya artık büyük göçlerin olduğu, insanların yaşamak ve çalışmak için başka ülkelere taşındığı bir coğrafya. Türk içerikleri artık yabancı ülkelerde sadece yayınlayan kanalın yayın saatinde izlenebilen diziler olmaktan çıkıp, yabancıların ‘ne zaman isterse, nerede isterse’ izleyebileceği bir hale dönüşecek” diye konuştu.

Kanal D’nin Dramax’ın sadece iştiraklerinden biri olduğunu söyleyerek Türkiye’deki tüm kanal ve hak sahiplerine çağrıda bulunan Saygı, “Dramax tamamen Demirören Medya’nın bir ürünüdür ve Kanal D de müşterilerinden birisidir. Dolayısıyla, rekabetten bağımsız, Türkiye’deki tüm kanalları, dizi ve film üreticileri ile özgün içerik sahiplerini Türkiye’nin içerik ihracat platformuna paydaş olmaya davet ediyoruz” dedi.

Kanalların yurtdışına satılıp devirlerini tamamlamış dizilerinin yanı sıra bugüne kadar yurtdışına satışları gerçekleşmemiş, geçmiş dönemlere ait dizilerin de tekrar değer kazanacağını söyleyen Saygı, “Dramax sayesinde, bu içerikleri hiç izlememiş yepyeni kitlelere çok büyük bir erişim ve farklı dil imkânlarıyla erişilecek. Sadece diziler değil, sinema ve televizyon filmleri, çocuk programları, yaşam ve belgesel sahibi olan tüm hak üretici ve sahipleri bu sistemden faydalanabilecek. Tek yapmaları gereken İspanyolca ve Arapça olarak dublajlı içerikler ile hak sahipliğini belgelemeleri” diye konuştu.

Tüm yapımları İspanyolca ve Arapça dublajlı versiyonlarıyla yayınlayan Dramax’a önümüzdeki dönem Rusça, Urduca ve İngilizce başta olmak üzere yeni dil seçenekleri eklenecek.

Teknik altyapısının tamamı Türk mühendislerce hazırlanan Dramax’a dramax.tv adresinden, iOS ve Android mobil ve tablet uygulamalarından erişilebilecek. Platforma Akıllı TV, Apple TV ve Android TV cihazlarından erişimin ise platformun ilk yılında sunulması planlanıyor.

Tekil ve aile paketi olmak üzere iki ayrı üyelik seçeneği bulunan Dramax’ta tekil paket 4,99 dolar, aile paketi ise 8,99 dolardan kullanıma sunulacak. Kullanıcılar, ilk üyeliklerinde bir hafta ücretsiz deneme üyeliğinden faydalanabilecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.