Türk Üniversiteleri Google’ın reklamcılık yarışmasına katılacak

Öğrencilerinin dünya online reklamcılık yarışmasına katılmasını

17.01.2008 - 17:01 | MediaCat

Türkiye’deki bazı üniversitelerin öğretim üyeleri, öğrencilerinin dünya online reklamcılık yarışmasına katılmasını sağlamak için Google ile birlikte çalışıyor. Yarışmanın tanıtımı ve duyurulması için Google’a uluslararası bir öğrenci topluluğu olan AEGEE destek veriyor. Şu anda yarışmaya katılmaya hazır öğrenci sayısı 110.

Google Online Pazarlama Yarışması, halen lisans veya lisansüstü eğitim alan öğrencilere, eğitimlerine devam ederken, uygulamalı online pazarlama deneyimi kazanma şansı veriyor. Öğrenci gruplarının her biri, Google AdWords™ pazarlama kapsamında harcamak üzere 200 Dolar (yaklaşık 135 Avro) alacak. Öğrenciler, etkili online pazarlama kampanyaları tasarlamak için yerel bir işletme ile birlikte çalışacak ve bir strateji taslağı oluşturup, kampanyayı yürütecek. Sonuçları değerlendirdikten sonra birlikte çalıştıkları işletmeye, online pazarlama faaliyetlerini geliştirmeleri için önerilerde bulunacak.

Öğrencilerin, stratejilerini gerçekleştirmek için üç haftaları olacak ve dünyanın her yerinden binlerce öğrenciyle mücadele edecekler. Farklı öğrenci grupları, bu üç haftalık dönemde, biri yarışmadan önce, diğeri kampanya sona erdikten sonra olmak üzere iki yarışma raporu sunacak. Katılımcılar, uluslararası bir eğitimciler jürisi tarafından değerlendirilecek ve kazananlar kampanyaların başarısı ve raporların kalitesine göre belirlenecek.

Şimdiye kadar yedi Türk üniversitesi yarışmaya kayıt yaptırdı. Üniversitelerin yarışmaya kayıt yaptırmak için iki hafta süreleri daha var. Şubat 2008’de başlayacak olan yarışma dünyanın her yerinden bütün yüksek öğrenim kurumlarına açık.

Uluslararası bu yarışmanın duyurulmasında ve tanıtılmasında Google’a uluslararası bir öğrenci topluluğu olan AEGEE destek veriyor. İstanbul AEGEE ofisinin onderliginde tum AEGEE Turkiye ofisleri duyurular icin üniversite hocalarini geziyor, poster asiyor ve ogrencileri bilgilendiriyor.

Google EMEA Ürün Pazarlama Müdürü Lee Hunter Google’ın düzenlediği üniversiteler arası yarışmayla ilgili olarak: “Günümüzde, online pazarlama, iş dünyasının temel gerekliliklerinden biri. Ancak iş dünyasından bize gelen bilgiler online pazarlama deneyimine sahip yeterince insan bulunmadığını gösteriyor. Üniversiteler, öğrencilerin iş gücünden beklenen pratik yetenekleri kazanmaları için ideal yerler; dolayısıyla biz de, öğretim üyelerinden ve öğrencilerden gelen talebi göz önüne alarak, Online Pazarlama Yarışmasını geliştirmek için güçlerimizi birleştirdik. Bu yarışma, üniversiteler ve Türkiye’deki yerel işletmelerin güç birliği yapması ve ilgiyi bu önemli iş alanına çekmesi açısından pratik ve eğlenceli bir yöntem. “dedi

Hunter sözlerini “tüm dünyadan 200 okulun katılmasını hedefledik ve bu hedefe şimdiden ulaştık. Şimdiye kadar Türkiye’den yedi üniversite kaydoldu. Bu okullardan 110 öğrenci yarışmaya katılabilecek. Yarışmaya katılım için herhangi bir sınırlama yok ve kayıt süresinin dolmasına iki hafta var; Türkiye’den daha fazla sayıda kayıt almayı bekliyoruz.” diyerek tamamladı.

Google üniversiteler arası reklamcılık yarışmasına şimdiye kadar kayıt yaptırmış sekiz Türk üniversitesi:

Ege Üniversitesi
Bilgi Üniversitesi
Çağ Üniversitesi
Marmara Üniversitesi
Bozok Üniversitesi
Sakarya Üniversitesi
Anadolu Üniversitesi
Karabük Üniversitesi

Yarışma süreci:

1. Eğitim görevlileri öğrencileri gruplara bölecekler ve bu gruplar Google AdWords için 200 Amerikan Doları (yaklaşık 135€) değerinde bedava online reklamcılık belgesi alacak.

2. Gruplar ya da eğitimciler, 100 kişinin altında eleman çalıştıran, web sitesi olan, fakat şu anda AdWords’ü kullanmayan küçük ve orta ölçekli şirketleri toplayacak. Her grup, bir işletme ile çalışacak ve bir hesap oluşturduktan sonra online bir pazarlama kampanyası hazırlayacak.

3. Üç haftalık yarışma süresi boyunca, gruplar kampanyalarını optimize etmek ve hassaslaştırmak için çalışacak. Grupların, yarışmadan önce ve kampanya sonrasında iki yarışma raporu sunması gerekecek. Katılımcılar değerlendirilecek ve kazananlar, kampanyalarının başarısı ve raporlarının kalitesine göre değerlendirilecek.

4. Dünyanın her yerinden öğrencilerin yarışmaya katılmasını sağlamak için, öğrenciler, 10 Şubat ve 24 Mayıs 2008 tarihleri arasında, birbirini izleyen herhangi bir üç haftalık dönem içinde yarışmaya katılabilecek.

5. Küresel ve bölgesel galipler 2008 yılının Temmuz ayında açıklanacak.

Daha ayrıntılı bilgi için www.google.com/onlinechallenge adresini ziyaret edebilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.