Türk tüketicisi en çok hangi ünlülere güveniyor?

MediaCat’in yaptığı Celebrity Güven Endeksi araştırmasına göre Seda Sayan ve Uğur Dündar yine açık ara önde. Bu isimlerin yanı sıra bu ay asıl dikkat çeken ise üç gazetecinin listeye girmesi. Hıncal Uluç, Mehmet Ali Birand ve Tuncay Özkan…

04.12.2007 - 10:42 | MediaCat

MediaCat’in yaptığı Celebrity Güven Endeksi araştırmasına göre Seda Sayan ve Uğur Dündar yine açık ara önde. Bu isimlerin yanı sıra bu ay asıl dikkat çeken ise üç gazetecinin listeye girmesi. Hıncal Uluç, Mehmet Ali Birand ve Tuncay Özkan…

MediaCat için Ipsos KMG tarafından iki ayda bir gerçekleştirilen ve “Genel olarak hangi ünlü kişinin tavsiyesi/önerisi sizin marka tercihlerinizde etkili olur?” sorusuna yanıt arayan Celebrity Güven Endeksi, iki aylık bir dönemde bile tüketicilerin algısının ne kadar çabuk değişebildiğini gözler önüne seriyor. Her ne kadar sıralamada ilk üç çok değişmese de listeye girişler ve çıkışlar dikkat çekici oluyor. Bakalım bu sefer Türk tüketicisi bir markayı tercih ederken en çok kimlerin sözüne güveniyor?


SEDA SAYAN TACINI KORUYOR
ERDOĞAN GERİLİYOR

Marka tercihlerinde bir ünlünün etkili olacağını belirtenler arasında hesaplanan Celebrity Güven Endeksi sonuçlarına göre geçtiğimiz dönem de ilk iki sırada yer alan Seda Sayan ve Uğur Dündar yerlerini koruyorlar. Bir önceki endekse göre beşinci sıraya gerileyen Cem Yılmaz ise bu sefer yine üçüncü sıraya oturmuş.

Seçimlerin etkisinin artık geçmesinden mi yoksa ülkenin bugünlerde içinde bulunduğu bunalımlı günlerden mi bilinmez ama bir önceki listede yer alan siyasi isim Recep Tayyip Erdoğan da bu sefer gerileyen isimler arasında yer alıyor.


LİSTEDEKİ HAREKET DİKKAT ÇEKİCİ!
LİSTEYE KİMLER GİRDİ KİMLER ÇIKTI?

Bir önceki dönemde marka tercihinde etkili ilk 20 ünlü arasında yer alan Tarkan, Kadir İnanır, Hakan Şükür, Okan Bayülgen, Hülya Koçyiğit ve Ali Kırca bu sefer liste dışında. Onların yerine gazetecilerin ağırlıklı olduğu bir grup isim giriyor listeye. Hıncal Uluç, Mehmet Ali Birand, Tuncay Özkan, Demet Akbağ, Petek Dinçöz ve Esra Ceyhan…


ÜNLÜLERİN MARKA TERCİHİNDEKİ ETKİSİ AZALIYOR MU?

Farklı isimlere güvenen farklı cinsiyet ve yaş gruplarının yanı sıra bir de hiçbir ünlüye güvenmeyenler var. Ölçümlenmeye başladığından bu yana yükselen ‘Hiçbir ünlüye marka tercihinde güvenmeyenler’in oranı, Kasım ayında yüzde 62’ye ulaşmış.


Haberin devamını ve listenin tamamını MediaCat Aralık sayısında bulabilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.