Türk Telekom’dan basın açıklaması

Türk Telekom, Tüketiciler Birliği'nin iddialarına karşı kendini savundu. Tüketiciler Birliği 24 Nisan Salı günü bir basın açıklaması yapmış

26.04.2007 - 10:41 | MediaCat

Türk Telekom, Tüketiciler Birliği’nin iddialarına karşı kendini savundu. Tüketiciler Birliği 24 Nisan Salı günü bir basın açıklaması yapmış ve Türk Telekom ile GSM operatörlerinin haksız kazanç elde ettiklerini iddia etmişti. Bu açıklamanın ardından Türk Telekom, tüketiciler birliğinin iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Yapılan savunmada, Türk Telekom’un uygulamalarının Telekomünikasyon Kurumu tarafından onaylanmadan yürürlüğe girmediği, Telekomünikasyon Kurumu tarafından çıkarılan Telekomünikasyon Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 13. maddesinde görüşme detaylı fatura, normal faturadan ayrı olarak düzenlenmiş olup, görüşme detay bildirimi uygulamasının ücrete tabi olmasına onay verildiği belirtildi.

Ortaya konulan kanıtlar doğrultusunda Tüketiciler Birliğince iddia edildiği şekilde görüşme detay bildirimi uygulaması için ücret alınmasının hukuka aykırı olduğu ve alınan ücretlerin iade edilmesi gerektiğinden bahsedebilmenin mümkün olmadığını belirten Telekom, kamuoyunu doğru bilgilendirme yükümlülüğü altında bulunan sivil toplum örgütlerinin bu gibi konularda halkı aydınlatmalarını dilediklerini vurguladı.