MediaCat

Türk Şarapları Almanya’da

Türk şaraplarını yurt dışında tanıtmak için atağa kalkan Türk şarap üreticileri, Wines of Turkey (WOT) şemsiyesi altında bu kez Almanya’ya çıkarma yaptı.

Türk Şarapları Almanya’da

Türk şaraplarını yurt dışında tanıtmak için atağa kalkan Türk şarap üreticileri, Wines of Turkey (WOT) şemsiyesi altında bu kez Almanya’ya çıkarma yaptı.

Düsseldorf’ta düzenlenen ProWein Uluslararası Şarap ve Alkollü İçecek Fuarı’na katılan 7 şarap üreticisinin yer aldığı WOT standı ilgi gördü. Fuarın ilk gününde Almanya’nın önde gelen master sommelier ve şarap eleştirmenlerinden biri olan Hendrik Thoma, Wines of Turkey’nin standında yer aldı. WOT’un davetlisi olarak Ocak ayında Türkiye’ye gelen ve Türk şaraplarını tadarak not veren Thoma; Emir, Narince, Kalecik Karası, Öküzgözü ve Boğazkere ile ilgili deneyimlerini fuarda aktardı ve katılımcılara şarap tadımı yaptırdı.

Ziyaretçiler fuar süresince Türk şaraplarını tatma, üreticilerle buluşma ve ticari bağlantılar kurma imkânı buluyor.

Wines of Turkey Direktörü Taner Öğütoğlu, Türk şaraplarının adının her geçen gün yurt dışında daha fazla tanınmasının sektöre heyecan ve dinamizm kattığını söyledi. Öğütoğlu, “Şaraplarımızı basın ve şarap profesyonellerine tattırmaya çalışıyoruz. Tadımlar son derece olumlu olarak sonuçlanıyor. Türk şarapları geçen yıl dünyada aldığı ödüllerle ‘ben de varım’ dedi. Türkiye’de şarapçılığın yurtdışı tanıtımı çok uzun yıllar ihmal edilmişti. Ancak WOT şemsiyesi altında bir araya gelen üreticiler, tarihi adımlar atıyor. Şarabın bizim topraklarımızdan doğmuş olması da bizim için çok gurur verici bir durum. İngiltere’de bununla ilgili bir konferans düzenledik. Bu bile başlı başına büyük bir adım. Henüz dünyada Türk şaraplarından söz etmek mümkün değil ama biz attığımız adımları ve geldiğimiz noktayı her platformda anlatıyoruz. Projelerimizin bir kısmı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından destekleniyor. Birlikte işbirliği içinde ülke tanıtımı için çalışıyoruz. Ayrıca Dış Ticaret Müsteşarlığı ile kapsamlı bir destek programı üzerinde çalışmalara yakında başlayacağız. Özellikle şarap ve gastronomi turizmi, şarapla ilgilenenlerin çok dikkatini çekiyor ve ülkemizi ziyaret etmek istiyorlar. Tüm bunları alt alta koyup topladığımızda bu çalışmalarımızın yalnızca şarap sektörüne değil ülke turizmine de büyük katkısı olduğunu düşünüyorum.” dedi.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.