Türk reklamcısının profil araştırması: Kadın erkek eşitsizliği

İlkini 2010’da gerçekleştirdiğimiz ‘Reklam Yaratıcıları Profil Araştırması’nı Mart 2012’de yeniden yaptık. Yaratıcı reklam ajanslarında kreatif direktör, art direktör, stratejist ve reklam yazarı olarak çalışan reklamcılara yönelik 2010’dakine oranla daha az soru içeren bir anket gönderdik. 2010’dan bu yana aynı kalanları ve değişenleri gördük.
01.04.2012 - 00:00

Birçok sanatçıya esin kaynağı olan, popüler kültürün ayrılmaz bir parçası haline gelen reklamlar aynı zamanda genel kültürel iklimi de önemli ölçüde şekillendiriyor. Malum, dilimizden reklam cingılları, aklımızdan reklam sloganları, sohbetlerimizden reklam esprileri eksilmiyor.

Reklamcılar hizmet verdikleri ürün ve markaları anlamak adına sayısız araştırma yaptırarak, kalitatif ve kantitatif
değerlendirmelere başvurarak, toplumu sosyo-ekonomik statü gruplarına ayırarak, insanları demografik ve psikografik profiller altında tasnif edip içgörüler geliştirirek kitle davranışlarını etkilemeye ve yönetmeye çalışırlar.

İki yıl önce soluduğumuz kültürel atmosferi yaratan en önemli aktörler arasında yer alan reklam yaratıcılarının kim
olduklarını anlamak amacıyla Era Research işbirliği ile bir araştırma yapmıştık. Bu yıl yine Era Research işbirliği ile araştırmayı tekrarladık. Amacımız iki yılda gerçekleşen değişiklikleri anlamaktı.

KADIN YARATICI SAYISI AZALMIŞ
En büyük 54 ajanstan toplam 352 kişiye soru formu gönderildi. Anketi üç günde 46 art direktör ve grafik tasarımcı, 44 reklam yazarı, 42 kreatif direktör ve grup lideri, sekiz stratejik planlama direktörü olmak üzere 140 kişi yanıtladı. Reklam yaratıcılarının yaş ortalaması 34.

Reklam yaratıcılarının yüzde 92,8’i üniversite mezunu. Dikkat çeken bölümler ise grafik tasarım (yüzde 30,7) iletişim

fakültesi (yüzde 20,7) işletme (yüzde 5,7).

İki yıl önce reklam yaratıcılarının 35,8’i kadın, yüzde 64,2’si ise erkekti. Bu yıl yaptığımız araştırmada erkek nüfusunun oldukça arttığını görüyoruz (73,6). Sektördeki yaratıcıların neredeyse dörtte üçü erkek. İki yıl içinde yaşanan en büyük değişiklik sektörün daha da erkek egemen hale gelmiş olması. Reklam yaratıcılarının ortalama reklamcılık deneyimi ise 10 yıl.

 

REKLAMCILARIN ÇOĞU MUTLU

 

Bu sayıdaki kapak konumuzun ‘mutluluk’ olması nedeniyle reklamcılara çalışırken mutlu olup olmadıklarını sorduk. İşi gereği mutluluk peşinde koşan, mutluluğun nedenlerini anlamaya çalışarak tüketicilere markalarının mutluluk vaatlerini iletmek için uğraşan reklam yaratıcıları büyük oranda mutlu. Çalışırken en mutlu oldukları anlar ise
iyi, yeni, doğru bir fikir buldukları zamanlar.

SABAH İLK GİRİLEN SİTELER

 

İki yıl önceki araştırmada Facebook ve hurriyet.com.tr reklam yaratıcılarının sabah ilk girdikleri iki siteydi. Twitter kullanımı azdı. İki yıl içinde reklamcılar arasındaki Twitter kullanım oranı oldukça yükselmiş ve ikinci sıraya yerleşmiş.

DÜZENLİ OLARAK İZLENEN GAZETELER
Reklam yaratıcılarının gazete izleme alışkanlıklarında hemen hemen hiç bir değişiklik olmamış. Hürriyet ve Radikal ilk
iki sırada. Onları Milliyet, Habertürk ve Sabah izliyor.

 

DÜZENLİ OLARAK İZLENEN DERGİLER
Düzenli olarak izlenen dergiler arasında MediaCat açık ara önde. Listenin üst sıralarında Archive, Wired ve Novum’un olması mesleki gelişime yönelik dergilere ciddi bir ilgi olduğunu gösteriyor. Mizah dergilerine yönelik ilgi de çok büyük. Uykusuz ve Penguen de düzenli takip edilen dergiler arasında.

REKLAMCILAR EDEBİYATTAN HOŞLANIYOR
Bir ay içerisinde kaç kitap okuyorsunuz sorusuna gelen yanıtlar reklam yaratıcılarının daha çok edebiyattan hoşlandığını gösteriyor. Ayda ortalama 1,8 hikaye, roman ve şiir kitabı, 1,3 iş ile ilgili kitap okunurken 0,9 kişisel gelişim kitabı okunuyor.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.