Türk reklamcısının portresi

MediaCat olarak bu ay bir ilke imza atıp, Türk reklamcılarının sosyo-kültürel profilini çıkarmak üzere, yaratıcı reklam ajanslarında kreatif direktör, art direktör, stratejist ve reklam yazarı olarak çalışan reklam yaratıcılarına yönelik kapsamlı bir anket çalışması gerçekleştirdik. Ortaya şaşırtan sonuçlar çıktı...

01.03.2010 - 00:00 | MediaCat

-Pelin Özkan- MediaCat olarak bu ay bir ilke imza atıp, Türk reklamcılarının sosyo-kültürel profilini çıkarmak üzere, yaratıcı reklam ajanslarında kreatif direktör, art direktör, stratejist ve reklam yazarı olarak çalışan reklam yaratıcılarına yönelik kapsamlı bir anket çalışması gerçekleştirdik. Ortaya şaşırtan sonuçlar çıktı.

Her şey Serdar Erener’in ‘Reklamcılık sektöründe niye halk çocukları yok?’ sorusuyla başladı. Daha önce de benzer bir araştırma isteğini Serdar ve başka birçok reklamcı defalarca dile getirmişti. Reklamcılar da milyarlarca dolarlık sektörlerin, markaların satışına katkıda bulunan fikirleri yaratanların, stratejileri geliştirenlerin, tasarımları yapanların profilini merak ediyordu.

Prof. Dr. Haluk Gürgen’den öğrendiğim kadarıyla, yıllar önce Reklamcılar Derneği sektörde çalışan reklam yaratıcılarına yönelik profil araştırmasını Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyeleri ile birlikte yürütmüş, ancak çıkan sonuç yeterince tatmin edici bulunmadığı için araştırmadan yararlanılmamış.

Reklam yaratıcıları, çok göz önünde olmasalar da, sahnede değil mutfakta durmayı tercih etseler de, içinde yaşadığımız popüler kültürü ve bu arada genel kültürel iklimi şekillendiren en önemli aktörler arasında yer alıyorlar. Malum, dilimizden reklam cingılları, aklımızdan reklam sloganları, sohbetlerimizden reklam esprileri eksilmiyor.

Reklamcılar hitap edecekleri hedef kitleleri daha iyi anlamak ve tanımak için sayısız araştırma yaptırarak, kalitatif ve kantitatif değerlendirmelere başvurarak, toplumu sosyo-ekonomik statü gruplarına ayırarak, insanları demografik ve psikografik profiller altında tasnif edip içgörüler geliştirirek kitle davranışlarını etkilemeye ve yönetmeye çalışırlar.

 44 SORULUK ANKET

Kısacası reklamcılar toplum hakkında çok şey biliyor, toplumu yakından tanıyorlar ancak kimse reklamcıları tanımıyor. Aklımızda onlara dair bazı önyargılar, basmakalıp fikirler ve üstünkörü bilgiler var kuşkusuz ancak bunların gerçeklere ne kadar uyduğu kuşkulu.

Peki soluduğumuz kültürel atmosferi yaratan en önemli aktörler arasında yer alan bu reklamcılar kim? Nasıl bir sosyo-kültürel portreye sahipler? Hitap ettikleri geniş toplum kesimleriyle ne kadar benzeşiyor, onlardan ne kadar farklılaşıyorlar? Hangi okullarda okumuşlar? Nasıl bir aile yapısına ve geçmişine sahipler? Siyasi olarak nerede duruyorlar? Güncel siyasi gelişmeler hakkındaki fikirleri ne? Dinle ilişkileri nasıl? Hangi gazeteleri okuyorlar, hangi köşe yazarlarını seviyorlar, hangi web sitelerini takip ediyorlar?
MediaCat olarak, bir ilke imza atıp bu soruların yanıtlarını bulmak, Türk reklamcılarının sosyo-kültürel profilini çıkarmak üzere, yaratıcı reklam ajanslarında kreatif direktör, art direktör, stratejist ve reklam yazarı olarak çalışan reklam yaratıcılarına yönelik kapsamlı bir anket çalışması gerçekleştirdik.

Yazının devamı için lütfen tıklayınız…

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.