Türk reklamcılar ‘aslan’larına kavuştu

Cannes Lions Reklam Festivali CEO’su Philip Thomas, Cannes’da tarihi bir başarıya imza atarak 8 ‘aslan’ kazanan...

09.10.2009 - 00:00 | MediaCat

Cannes Lions Reklam Festivali CEO’su Philip Thomas, Cannes’da tarihi bir başarıya imza atarak 8 ‘aslan’ kazanan Türk reklamcıları kutlamak ve ödüllerini vermek için İstanbul’a geldi

Dünyanın en büyük reklam organizasyonu olan Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali’nin CEO’su Philip Thomas, bu yıl Cannes’da 35 reklamla finale kalarak tarihi bir başarıya imza atan Türk reklamcıları kutlamak ve ödüllerini vermek için Türkiye’ye geldi.
Ortaköy Feriye’de düzenlenen törende konuşan Philip Thomas, “Buraya gelişimin öncelikli nedeni dünyada bulunan 75 temsilcimiz arasında en fazla desteği gördüğümüz Milliyet gazetesine teşekkür etmek. Diğer bir nedeni ise reklam sektöründeki yaratıcı çalışmaları için Türk reklamcıları kutlamak” dedi.
Bu yıl Türk reklam ajansları dünya çapında 22 bin 653 çalışma arasından 35 çalışmayla finale kalmış, 8 çalışma da ödüle layık görülerek 3 gümüş ve 5 bronz ‘aslan’ kazanmıştı. Festivalde Yılın Reklam Ajansı sıralamasında DDB&Co dünya üçüncüsü olmuştu. Reklamcılar dün gece aslanlarını teslim almış oldular.

‘Yaratıcılık doğuya kayıyor’

Türkiye’nin büyük bir başarıya imza attığını ifade eden Thomas, özgürlük ortamının yaratıcılık için en önemli unsur olduğunu söyledi. Cannes Lions’u kazanan ülkelerde derin bir özgürlük anlayışının olduğuna dikkat çeken Thomas, “Kazanan ülkelerde derin bir özgür anlayışı var. Fikirlerin aktif olarak yarıştığı bir ortam yaratmak çok önemli. Cannes Lions’da bu anlamda bir tek Rusya ve Ortadoğu’da sorun yaşanıyor” dedi.

Reklamcılar ödüllerini Ortaköy Feriye’de düzenlenen renkli bir törenle teslim aldı.

Yaratıcılığın aynı zamanda ekonomik büyümeyle doğru orantılı olduğunu dile getiren Thomas, ekonomi büyüdüğü taktirde yaratıcılığın da artacağını söyledi. Philip Thomas, son 2 yılda Letonya, Vietnam ve Kostarika gibi ‘alışılmamış’ ülkelerin de ödül kazanmaya başladığını belirterek yaratıcılığın yavaş yavaş doğuya kaydığını belirtti. Thomas, “Dünyaya tek boyuttan bakma dönemi bitti. Geleneksel reklamcılık düşüşte. Yeni iletişim yolları müşteriyi heyecanlandırıyor. 10 yıl önce şirketler Cannes’a fazla gelmiyordu ancak Cannes’daki yaratıcılığı görünce artık ilgi büyük” dedi.
 
‘Hedeflerimiz artık daha yüksek’

Milliyet gazetesinin 2002’den bu yana temsil ettiği Cannes Lions’da bu yıl Türk reklam ajanslarının tarihi başarıya imza attıklarını belirten Milliyet, Radikal ve Vatan Gazeteleri Reklam Grup Başkanı Viki Habif, “Ulaştığımız noktadan artık geri dönemeyiz. Türk reklamcılarının gelecekte Cannes’da daha yüksek hedeflere koşacağına inanıyoruz” dedi. Cannes’da ‘Yılın Reklam Ajansı’ sıralamasında dünya üçüncüsü olan DDB&Co.’ya ödülünü Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hanzade Doğan Boyner verdi. Ödülü, DDB&Co. Ajans Başkanı Karpat Polat aldı.
 
Ödül alanlar

Cannes Lions Yılın Reklam Ajansı DDB&Co. Yılın En İyi 3. reklam ajansı
Basın Kategorisi
Ödül: Gümüş Aslan Kampanya
Ajans: DDB&Co.
Reklamveren: CNN Türk
Ödül: Gümüş Aslan Kampanya
Ajans: DDB&Co.
Reklamveren: Finansbank
Ödül: Bronz Aslan
Ajans: DDB&Co.
Reklamveren: Gürsoy Resim Kursu
Ödül: Bronz Aslan
Ajans: DDB&Co.
Reklamveren: Finansbank
Açıkhava Kategorisi
Ödül: Bronz Aslan Kampanya
Ajans: DDB&Co.
Reklamveren: Dank
Ödül: Bronz Aslan
Ajans: DDB&Co.
Reklamveren: KTM-Spormoto
Radyo Kategorisi
Ödül: Gümüş Aslan
Ajans: Grey İstanbul
Reklamveren: Google Türkiye
Doğrudan Bronz Aslan
Ödül: Bronz Aslan
Ajans: TBWA/İstanbul
Reklamveren: Step Carpet

Kaynak: www.milliyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.