Türk mühendisler Femtocell ile 2012’ye hazırlanıyor

Alcatel Lucent Türkiye Uluslararası Yazılım Grubu, femtocell cihazlarının geliştirilmesi, katma değerli servislerin uygulanabilmesi ve cihazların merkezi yönetiminin sağlanarak kolay ve hızlı destek verilmesi ile ilgili Ar-Ge çalışmalarını genişletiyor.

04.12.2007 - 10:13 | MediaCat

Alcatel Lucent Türkiye Uluslararası Yazılım Grubu, femtocell cihazlarının geliştirilmesi, katma değerli servislerin uygulanabilmesi ve cihazların merkezi yönetiminin sağlanarak kolay ve hızlı destek verilmesi ile ilgili Ar-Ge çalışmalarını genişletiyor. Alcatel Lucent’in dünyadaki 3G alanındaki tecrübesi ile erişim katmanı ürünlerinin merkezi yönetimini sağlayan yazılım ve donanım çözümlerini geliştirmek için çalışmalarını başlatan grubun, Alcatel-Lucent Türkiye olarak gerçekleştirdiği her uluslararası proje, Türk mühendisinin başarısını ve birçok ülkeden daha iyi bir alternatif oluşturduğunu göstermesi açısından büyük önem taşıyor.

Femtocell, günümüzde kullanılan kablosuz modemler gibi DSL hatları üzerinden GSM ve UMTS görüşmelerinin gerçekleştirilmesini, kullanıcıya özgü 3G servislerinin verilmesini sağlayan cihazlardır. Femtocell, kolay kurulum, ağ üzerindeki diğer cihazlara erişim kolaylığı ve yüksek kaliteli sesli görüşme sağlaması ile son kullanıcılar için katma değerli servisler sağlıyor. ABI Araştırma grubunun yaptığı araştırmaya göre 2012 yılı itibari ile dünyada 102 milyon femto cihazı kullanıcısı olacağı tahmin ediliyor.

Femtocell, mevcut 3G telefonları ile çalışması, standart ağ bağlantılarını kullanılması, kapasitedeki yüksek artış, hedeflenen katma değerli servislerin (internet üzerinden radyo, mobil TV vb.) ev kullanıcısına 3G servisleri ile ulaştırabilmesi özellikleri ile operatörler tarafından tercih ediliyor.

Alcatel Lucent Türkiye Uluslararası Yazılım Grubu, femtocell cihazlarının merkezi yönetimi ve aktivasyonunu sağlayan sistemlerin geliştirilmesi için yapılan Ar-Ge faaliyetlerinde yer alıyor. Alcatel Lucent Türkiye tarafından geliştirilen merkezi yönetim sistemi ile femtocell cihazlarının operatör tarafından belirlenen manuel veya otomatik aktivasyonu, otomatik konfigürasyon yönetimi, cihaz yazılım güncellemeleri, performans ve hata yönetimi yapılıyor.

Geliştirilen merkezi yönetim sistemi içerisinde yer alan HNM (Home Network Manager – Ev Ağ Yöneticisi) katmani ile TR-069 protokolünü destekleyen DSL modemlerinin yönetimi sağlanıyor. Swisscom(İsviçre), Verizon (ABD), British Telekom(İngiltere), China Telekom (Çin), Arcor (Almanya) gibi operatörlerinde arasında bulunduğu birçok büyük operatör HNM katmanını DSL modemlerin yönetimi için kullanıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.