Türk medyası ‘kısmen özgür’

Türkiye basın ve ifade özgürlüğü açısından “kısmen özgür” olan tek Avrupa ülkesi olma özelliğini sürdürüyor.

02.05.2012 - 00:00 | MediaCat

Merkezi ABD’de bulunan düşünce kuruluşu “Freedom House (Özgürlük Evi)”nin yıllık raporuna göre 197 ülkenin bulunduğu listede Türkiye, bir puan kaybederek 117’nci sırada yer aldı.Böylece Türkiye, içinde bulunduğu “Batı ve Güney Avrupa” kategorisindeki 25 ülke arasında, medyası “özgür” kategorisinde bulunmayan tek ülke olmaya devam etti. 7 en kötü olmak üzere 1 ila 7 arasında, politik haklar ve sivil haklar açısından yapılan puanlamada Türkiye, her iki kategoride de 3 puan aldı.

Uzun tutukluluklar endişe verici
Raporun Türkiye’yle ilgili analizinde, “Çoğunluğu Müslüman olan ülkelere demokrasi modeli rolü üstlenmesi ve bölgenin lideri olmak istemesi açısından, Türkiye’deki gelişmeler endişe verici” denildi. Freedom House, Ak Parti hükümetinin, iktidara gelmesinden bu yana bazı önemli reformlara imza attığını; ancak özellikle de Kürt hakları savunucuları ve Ergenekon komplosuna karıştığı öne sürülen kişilerin, “haklarında hüküm bulunmadığı halde uzun süre tutuklu kalmaları”nın endişe kaynağı olduğunu ifade etti. Raporda, uzun tutukluluk mağdurları arasında gazeteciler, akademisyenler ve avukatların bile bulunduğuna dikkat çekildi.

Basın özgürlüğünde Finlandiya liste başı, Kuzey Kore liste sonu.

(Kaynak: Hürriyet Planet)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.