Türk markalarından dünya çıkarması

Günümüz rekabet koşullarında güçlü

27.03.2008 - 14:47 | MediaCat

Günümüz rekabet koşullarında güçlü global Türk markaları geliştirerek Türkiye’nin ihracatını artırmayı hedefleyen, dünyanın ilk ve tek markalaşma programı TURQUALITY® dünyanın zirvesine oynuyor.

Fikri ve logosu Devlet Bakanımız Sayın Kürşad Tüzmen’e ait olan TURQUALITY®, “10 yılda 10 Dünya Markası” vizyonuyla çıktığı yolda hızla ilerliyor. TURQUALITY® kapsamındaki firmaların 2007 yılı markalı ihracat rakamlarında %38 oranında artış sağlandı. Destek kapsamındaki firmaların yurtdışında açtığı 67’si mağaza olmak üzere toplam 174 satış noktası desteklenirken, TURQUALITY® ile bugün Milano ve New York gibi dünya moda ve ticaret merkezlerinde Türk markaları temsil ediliyor.

Bugüne kadar program kapsamında doğrudan sağlanan finansal destek toplam 17 milyon YTL’ye ulaştı. Firmalara verilen finansal olmayan toplam destek miktarı ise 31 milyon 500 bin YTL oldu.

Dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı TURQUALITY®; desteklediği marka sayısını 55’e yükseltirken, şimdiye kadar verdiği desteklerle firmaların ihracat rakamlarını da önemli ölçüde artırdı. Hayata geçirildiği 2003 yılından bu yana yapılanmasını ve markalaşma yaklaşımını sürekli geliştiren TURQUALITY®, 2006 yılında yapılan düzenlemeyle bugün 55 markayı devler ligine taşıyor.

Kapsamındaki firmaları sadece finansal değil, kurumsal ve operasyonel anlamda da destekleyen TURQUALITY®, sağladığı desteklerle bugün birçok firmanın yer almak istediği bir platform haline geldi. Program dahilinde üretimden pazarlamaya, satıştan satış sonrası hizmetlere kadar tüm süreçlerde destek alan firmalar, uluslararası pazarlarda Türkiye’nin rekabet gücünü artırma ve yeni pazarlarda yer alma hedefini gerçekleştirmek üzere ciddi aşamalar kaydetti. TURQUALITY® Programı bugün, hazır giyim başta olmak üzere dayanıklı tüketim ürünlerinden endüstriyel makineye, hızlı tüketim ürünlerinden kuyum ve otomotive kadar farklı sektörlerden firmaların bugüne kadar yurtdışında açtığı 67’si mağaza olmak üzere 174 satış noktasını destekliyor.

Kapsamdaki firmaların 2007 yılı içerisinde yurtdışında en fazla rağbet gösterdiği bölgeler ise, ABD, Avrupa Birliği ülkeleri ve Rusya oldu.

Kapsamdaki firmaların markalı ihracatları yüzde 38 arttı

2007 yılı içerisinde TURQUALITY® ile yeni pazarlara giren firmalar, Avrupa ülkelerinden Amerika’ya, Rusya’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne kadar uzanan geniş bir coğrafyada yatırım atağı başlattı. Girdikleri yeni pazarlarla birlikte ihracatlarında ciddi artışlar kaydeden firmaların, markalı ürün ihracatında yüzde 38 oranında artış gerçekleşti.

2008’de hedef 120 mağaza

TURQUALITY® programının yeni yapılanmasının ardından geçen yaklaşık 1,5 yıllık süreyi değerlendiren TURQUALITY® Çalışma Grubu Başkanı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Ziya Altunyaldız, 2007 yılının program açısından oldukça dinamik bir yıl olduğunu söyledi. Altunyaldız, “1,5 yıl yılda, gerek programın geldiği nokta, gerekse markaların yatırımları ve kazandıkları başarılarla çok yol kat ettik. Programın gösterdiği gelişim bizleri oldukça gururlandırıyor.

2008 yılında da aynı başarıyı sürdürerek mevcut markalarımızla yurtdışındaki mağaza sayısını 120’ye, ihracat miktarını ise yüzde 40 oranında yükseltmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Türk markaları dünya pazarlarında hedef büyüttü

TURQUALITY® kapsamında destek alan firmalar, 2007 yılında yurtdışında açtıkları satış noktalarıyla sınır tanımadıklarını gösterdi. Bugün Milano ve Manhattan gibi dünya moda ve ticaret merkezlerinde ülkemizi temsil eden Türk markaları, 2008’de de hedefledikleri pazarlarda markalaşma çabalarını tüm hızıyla sürdürecek.

Buna göre 2008 yılı içerisinde hedeflenen pazarlar ise şöyle; ABD, Romanya, Rusya ve Ukrayna başta olmak üzere; Almanya, Arnavutluk Azerbaycan Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Çin, Danimarka, Fas, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Hindistan, Hollanda, İngiltere, İran, İspanya, İsveç, İtalya, Japonya, Kanada, Kazakistan, Kırgızistan, Libya, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Mısır, Norveç, Özbekistan, Polonya, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Yunanistan.

Sistem geliştirildi, başvurular arttı

2007 yılında; TURQUALITY® Programı’nın kurumsal yapısına ve kapsamdaki firmaların beşeri sermaye ve kurumsal altyapısının desteklenmesine yönelik çok sayıda proje gerçekleştirildi. TURQUALITY® sağladığı desteklerle bugün, birçok firmanın yer almak istediği bir platform haline geldi. Şimdiye kadar yapılan toplam 121 başvurunun 65’i 2007 yılında yapıldı. Ön inceleme ve değerlendirmelerle, 2007 yılı içerisinde 22 marka TURQUALITY® kapsamına alınırken, 6 marka “Marka programına” dâhil edildi. 37 marka için başvuru süreci devam ediyor.

Toplam 19 ülkede Pazar istihbaratı araştırması

Program kapsamında dünyaca tanınmış strateji uzmanlarıyla gerçekleştirilen Vizyon Seminerleri ve Yönetici Geliştirme Programları sürdürülürken, Deloitte işbirliğiyle de yıl içinde kapsamda yer alan 33 markanın detaylı analiz çalışmaları tamamlanarak, stratejik markalaşma yol haritaları oluşturuldu.

Öte yandan, kapsamdaki firmaların uluslararası pazarlarda rekabet güçlerini daha da yüksek seviyelere çıkarmak hedefiyle geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan düzenleme ile, destek kalemleri genişletildi. Buna göre, bilişim ve marka yatırımları için sağlanan danışmanlık desteğinin kapsamı genişletilirken, program kapsamında firmaların açabilecekleri mağaza ve franchise sayısındaki yıllık sınırlandırmalar da kaldırıldı.

Firmaların sağlıklı yatırımlar yapabilmeleri amacıyla AC Nielsen işbirliğiyle hedef pazarlar nezdinde pazar istihbaratı çalışması gerçekleştirildi. Araştırma, Yunanistan’dan Rusya’ya, İngiltere’den Birleşik Arap Emirlikleri’ne Amerika’dan Çin’e, Mısır’a kadar toplam 19 ülkede ve ev tekstili, hazır giyim, kuyum ve hızlı tüketim, (kişisel bakım ürünleri, gıda) sektörlerinde yapıldı.

Altyapı çalışmaları hazır

Önümüzdeki dönemde uygulamaya girecek denetim ve performans sistemi ile tasarım ve tasarımcının desteklenmesine yönelik hazırlanan projelerin altyapı çalışmaları da geçtiğimiz yıl büyük oranda tamamlandı.

TURQUALITY® Destek Programı kapsamına alınan firmaların destek kapsamına alındıkları tarihten sonra uluslararası pazarlarda rekabet avantajını arttırıcı alanlarda yapacakları ve Müsteşarlık tarafından akredite edilmiş danışmanlık firmalarından satın alacakları giderleri , %50 oranında destekleniyor. Bu doğrultuda Akreditasyon sistemi oluşturularak, firmalardan gelen başvuruların değerlendirilmesinin ardından Akredite Edilmiş Danışman Firma Listesi yayınlandı.

Price Waterhouse Coopers (PwC) işbirliği ile hayata geçirilecek Denetleme Sistemi çerçevesinde ise, kapsamdaki firmaların yurtdışında yaptıkları etkinlikler ve tüm çalışmaların incelemeye tabi tutulmasına başlanacak. Yerinde incelemeler ve periyodik olarak belgelere dayalı yapılacak kontrolleri içeren sistem kapsamında denetim, ilgili ülkedeki PwC’ler tarafından yapılarak Türkiye’ye raporlanacak.

TURQUALITY® kapsamda 7 sektörden 55 marka destekleniyor

Alix Avien, Arko, Atasay, Bellona, Bgn, Bingo, Bossa, Colin’s, Cross, Çanakkale Seramik, Çilek, Dalin, Damat, Derri, Desa, Duru, ECA, Efes, Eti, Fabrika, Gilan, Goldaş, Hamam, Hidromek, İpekyol, İstikbal, Jimmy Key, Kalebodur, Kale Kilit, Koton, Lassa, Ltb, Machka, Mavi, Network, Özti, Paşabahçe, Pimapen, Pınar, Ramsey, Sarar, Selpak, Serel, Solo, Söktaş, Şölen, Taç, Temsa, Ülker, Vakko, W-men, Vesbo, Vestel, Vitra, Zen

RAKAMLARLA TURQUALITY®
Desteklenen marka sayısı: 55

Firmalara verilen doğrudan sağlanan finansal destek toplamı: 16.718.147 -YTL ( 11.831.120 -ABD Doları)

Firmalara verilen finansal olmayan toplam destek miktarı: 31.339.300 YTL (22.899.782 – ABD Doları)

Bugüne kadar verilen eğitim süresi: 960 saat
Halihazırda desteklenen mağaza: 67
Ofis ve depo: 49
Showroom, reyon ve franchise mağaza: 58

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.