MediaCat

Türk kadının en sevdiği ev işi pasta börek yapmak

Türk kadınlarının en sevdiği ev işi; pasta börek yapmak. 650 kadının katıldığı araştırmanın sonuçlarına göre en sevilmeyen ve zaman alan ev işinin ise; ütü yapmak olduğu ortaya çıktı.

Türk kadının en sevdiği ev işi pasta börek yapmak

TNS Türkiye, Türkiye’nin bütün bölgelerinde, tüketici, banka ve finans, telekom, sağlık, otomotiv, medya gibi sektörlerin tamamında pazarlama araştırmalarını gerçekleştirmeye devam ediyor. 650 kadının katılımıyla gerçekleşen “Küçük Ev Aletleri Araştırması”;  Türk kadınlarının tutumuna ilişkin çok ilginç bilgiler ortaya koyuyor.

Yapılan araştırmaya göre; Türk kadınlarının en sevdiği ev işi pasta börek yapmak. En sevilmeyen ve zaman alan ev işi ise; ütü yapmak. Buna rağmen kadınlar için en önemli küçük ev aleti: ütü ve elektrik süpürgesi. Kettle ise hanımların  gözdesi; kettle’ı, kişisel bakım aletleri ve mini fırın takip ediyor. TNS Türkiye tarafından yapılan araştırmanın diğer ilginç sonuçları ise; kadınlara göre küçük ev aletleri zaman kazandıran ve hayatı kolaylaştıran ürünler. Ayrıca kadınlar için renk, tasarım ve mutfak bütünlüğü çok önemli. Türk kadını, kendi kişiliklerini yansıtan ürünleri tercih ediyorlar.

Küçük Ev Aletleri Araştırması’nda öne çıkan diğer bulgular;

  • Hedef tüketici grubunda ilk akla gelen küçük ev aleti  “ütü” ve “elektrikli süpürge” olarak görülüyor. Bu iki ürün metropol dışı yerleşim noktalarında daha ön plana çıkarken, “su ısıtıcı” ve “el blenderi” metropol illerde ilk akla gelen ürünlerde daha ön plana çıkıyor. Diğer taraftan “Saç şekillendirici” genç yaş (25-35) grubunda, “çay makinesi” 45 yaş ve üstü grupta daha çok akla geliyor.
  • Her 2 tüketiciden birinin satın alım öncesinde ürünler ile ilgili bir ön araştırma yaptığı,  özellikle de fiyatlar ve ürün özellikleri hakkında bilgi topladığı görülüyor.  Bunun için kullanılan kaynaklar, satış noktası ve arkadaş/yakın tavsiyesi ile internet blogları. Tercih edilen satış noktaları sıklıkla markanın kendi bayisi ve ev eşyası satan lokal zinciler iken, satış noktası tercihinde güvenilir olması ön plana çıkıyor. Bunu satış noktalarının sık gidilen ve eve yakın noktalar olması izliyor.
  • Elektrik Süpürgesi, ütü, kettle, çay makinesi, el blenderı, mutfak robotu, tost makinesi, fritöz, saç kurutma makinesinin ortalama kullanım süresi 3,6 yıl.
  • Ütü kategorisinde kullanıcıların sadece üçte birinin “tek bir markaya bağlı” olması ve yaklaşık yarısının; (%45) “birden fazla markayı” beğeniyor olması, pazar oyuncuları için önemli bir fırsat olarak görünüyor.
  • Elektrik süpürgesi kategorisi, ütü kategorisinden farklı olarak daha fazla “arayışta-seeker” kullanıcı barındırıyor. Kullanıcıların benzer şekilde üçte biri “tek bir markaya bağlı” ve (%40) “birden fazla markayı” beğeniyor.
  • İnternetten küçük ev aleti alanların oranı ise %18.
     

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.