MediaCat

Türk ilaç devi 700 milyon dolara satıldı

ABD’li ilaç şirketi Amgen, Mustafa Nevzat İlaç‘ın yüzde 95.6’lık hissesini satın aldı.

Türk ilaç devi 700 milyon dolara satıldı

Amgen tamamı nakit parayla ödenecek olan anlaşmayla birlikte, kendileri için büyük önem taşıyan Türkiye’de ve yakın bölgelerde varlıklarını güçlendireceklerini belirtti.

Amgen CEO’su ve şirketin operasyonlarından sorumlu Genel Müdürü Robert A. Bradway, "Amgen, yenilikçi ilaçlarını büyük piyasalardaki müşterilerine sunmaya odaklı bir şirket. Mustafa Nevzat’ın çalışanları ve yönetim ekibiyle birlikte, Türkiye’de ve komşu bölgelerde şirketimizi yüksek kalite ve yenilikçi ilaçlarla büyütmeyi planlıyoruz" dedi.

"TÜRKİYE’DE İNOVASYON LİDERİ BİR ŞİRKET OLACAK"     

1923 yılında kurulan Mustafa Nevzat İlaç, 90 yıldır Türkiye’nin hastane ve ilaç sektörünün lider şirketlerinden biri.     

İhracatta da oldukça başarılı bir çizgiye sahip olan Mustafa Nevzat, 2011’de bilançosuna yaklaşık 200 milyon dolar gelir yazdı ve geçen beş yılda Türk lirasına
göre yapılan hesaplamalarda gelirini hep çift haneli ortamalarla artırdı.   

Mustafa Nevzat’ın Genel Müdürü ve CEO’su Levent Selamoğlu, "Bu işlem, Mustafa Nevzat’ın çalışanları ve müşterileri için oldukça çekici bir fırsat.

Şirketimizin Amgen ile güç birliğine gitmesi, Türk ilaç sektöründe yenilikçilik alanında lider bir şirket ortaya çıkaracak" diye konuştu.   

Satın alma işlemi her iki şirketin yönetim kurulu tarafından da onaylandı.

Amgen’in Türkiye’ye odaklanmasının uluslararası piyasada büyüme stratejisinin bir parçası olarak kabul ediliyor. ABD’li şirket 2010’da Türkiye’de bir şirket kurdu ve şu anda ilaç piyasasında iki tane ürünü bulunuyor.

AMGEN İLK ÇEYREKTE SATIŞLARINI YÜZDE 5 ARTIRDI

ABD’nin özellikle biyo teknoloji alanında lider şirketlerinden biri olan Amgen, ilk çeyrekte satışlarını geçen yıla kıyasla yüzde 5 oranında artırdığını açıkladı.

Enbrel gibi tanınan ürünlerin üreticisi olan şirket, net gelirinin 1.18 milyar dolara yükseldiğini belirtti. Amgen’in 2011’in aynı döneminde geliri 1.13 milyar dolardı.

Şirketin ilk çeyrek rakamlarına göre toplam geliri geçen yılki rakamlara göre yüzde 9’luk artışla 4.05 milyar dolara yükseldi.

(Kaynak: Hürriyet )

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.