Türk halkının önceliği ‘ev almak’

MasterIndex 10. yıl araştırmasında, tüketicilerin kart kullanım alışkanlıkları, yatırım ve tasarruf eğilimleri geçmişten günümüze...

11.03.2009 - 13:20 | MediaCat

MasterCard tarafından tüketicilerin kart kullanım alışkanlıklarını ve harcama eğilimlerini belirlemek amacıyla altı ayda bir düzenlenen MasterIndex Araştırması 10. yılını doldurdu. MasterIndex 10. yıl araştırmasında, tüketicilerin kart kullanım alışkanlıkları, yatırım ve tasarruf eğilimleri geçmişten günümüze gözler önüne serilirken, gelecek 10 yılla ilgili kanaat önderlerinin görüşlerine de yer verildi.

Araştırmaya göre;

•Kredi Kartına Güveniyoruz

•Kredi Kartını Cüzdanlarımızdan Ayda Ortalama 8 Kez Çıkarıyoruz

•Toplam Harcamamızın Yüzde 40’ını Kredi Kartı İle Yapıyoruz

•Kredi Kartını En Çok Süpermarket, Giyim ve Akaryakıt Harcamaları için Kullanıyoruz.

•Ortalama 21 TL’den sonra Kredi Kartını Cüzdanımızdan Çıkarıyoruz

•2000 Yılında 1.5 Olan Cüzdanlardaki Kredi Kartı Sayısı 2009’da 1.7

•Erkekler Kredi Kartlarını Daha Çok Kullanıyor

•Her Beş Kişiden Üçü Temassız Kart Kullanırım Diyor

•Internet’ten Kredi Kartı İle En Fazla Uçak Bileti Alınıyor

•Altına Yatırım Son 10 Yılın En Yüksek Seviyelerinde

•Yatırımda Erkekler Yenilikçi, Kadınlar ise Geleneksel

•Elimize Para Geçerse Ne yapacağımızın Tercihi 10 Yıldır Hiç Değişmedi: Ev Almak

MasterCard tarafından altı ayda bir düzenlenen ve Türkiye’nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde 1000 kişi üzerinde yapılan MasterIndex araştırmasının 10. yıl sonuçları Mastercard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Özlem Erçelen İmece’nin katıldığı bir basın toplantısıyla duyuruldu. Araştırmada Türk halkının kart kullanım, tasarruf ve yatırım eğilimlerinin yanı sıra, 10 yılda değişen trendler, gelecek dönem öngörüleri ve halkın Avrupa Birliğine ilişkin görüşleri de yer alıyor.

Kredi Kartına Güveniyoruz

MasterIndex araştırmasına göre, kredi kartını güvenilir bir araç olarak görmeyenlerin oranı, 2004 yılında yüzde 45 iken, bu oranın Ocak 2009’da yüzde 5 olduğu görülüyor. Bu değişimde Türkiye’nin 2007 yılında dört haneli şifre kullanımı (chip&PIN) uygulamasına geçişi tamamlayarak en üst güvenlik düzeyine ulaşan sayılı Avrupa ülkeleri arasına girmesinin etkisi büyük.

Süpermarket, Giyim ve Akaryakıt Harcamaları Kredi Kartı İle Yapılıyor

Alışverişlerde tercih ettikleri ödeme şekli sorulan tüketiciler, süpermarket harcamalarının yüzde 72’sini, giyim harcamalarının yüzde 71’ini, akaryakıt harcamalarının ise yüzde 55’ini kredi kartları ile yapmayı tercih ettiklerini belirtiyor. Kredi kartı tercih edilen diğer harcama kalemleri arasında beyaz/elektronik eşya, lokanta/ restoran, havayolları, otel, konaklama, seyahat acentası ve mobilya mağazası harcamaları geliyor.

Tüketiciler, yeni bir kart tercihinde ‘bankaya güven’ ve ‘düşük kart faizi’ni en önemli etken olarak belirtirken, kredi kartlarının sundukları avantajlar arasında en çok ‘taksit’ ve ‘puan kazanma’ özelliklerine önem veriyor. Kullanıcılar, kredi kartlarında biriken puanları ise en fazla giyim mağazaları (yüzde 67), süpermarket / bakkal market (yüzde 46) ve cep telefonuna kontör almak için (yüzde 40) kullanıyor.

Kredi Kartını Cüzdanlarımızdan Ayda Ortalama 8 Kez Çıkarıyoruz

Kredi kartlarını ne sıklıkta kullandıkları sorulan katılımcıların kartlarını ayda ortalama 8 kez kullandıkları belirlendi. MasterIndex araştırmasının Ocak 2009 sonuçları, 2003 yılının sonuçlarıyla karşılaştırıldığında, kredi kartının hızla nakdin yerini aldığı ve her geçen gün hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiği ortaya çıkıyor.

2000 Yılında 1.5 Olan Cüzdanlardaki Kredi Kartı Sayısı 2009’da 1.7

MasterIndex araştırmasında Ocak 2009’da görüşülen kişilere cüzdanlarında kaç adet kredi kartı olduğu sorulduğunda, katılımcıların yüzde 57’sinin bir adet kredi kartına sahip olduğu belirlendi. Kişi başına düşen ortalama kredi kartı sayısı ise 1.7. Geçmiş dönem verilerine bakıldığında bu rakamın 2000 yılında 1.5 olduğu görülüyor. Kart sayısında yaşanan artışın 2000’li yıllarda taksitli kartların kullanıma sunulmasına denk gelmesi göze çarpan bir diğer ayrıntı. Konuyla ilgili konuşan MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Özlem İmece “2000’li yılların başında yaptığımız MasterIndex araştırmaları bizlere tüketicilerin taksitli kartlara olan ilgi ve talebini göstermişti. Bu dönemde üye bankalarımızla bir araya gelip tüketicilerin taleplerini karşılayacak yeni kart programları oluşturmuştuk. Bu programlar zamanla hızla yayıldı ve tüm dünyada vaka çalışması olarak işlenecek yaratıcılık ve yaygınlıkta kart programlarına imza atıldı.” dedi.

En fazla kredi kartı sahipliği yaş kırılımına göre incelendiğinde ise ortalama 2 adet kredi kartı ile 35 – 44 yaş grubu liderliği elinde bulunduruyor.

Tüketicilere gelecek dönem beklentileri sorulduğunda ise, cüzdanlarımızdaki kredi kartı sayısının önümüzdeki yıllarda 2.3’e çıkacağı öngörülüyor.

Erkekler Kredi Kartlarını Daha Çok Kullanıyor

Araştırma, erkeklerin kadınlara oranla kredi kartlarını daha sık kullandıklarına da işaret ediyor. Kadınlar kredi kartlarını ayda ortalama 6.1 kere kullanırken bu rakam erkeklerde ayda ortalama 8.4’e çıkıyor. Türk halkının gelecekle ilgili beklentisi ise kredi kartlarını ayda ortalama 11.1 kez kullanmak.

Ortalama 21 TL’den sonra Kredi Kartını Cüzdanımızdan Çıkarıyoruz

Kredi kartını kullanım tutarlarına bakıldığında, ortalama 21 TL’lik ödemelerden sonra kartların cüzdanlardan çıkarıldığı görülüyor. Tüketicilerin kredi kartları ile alışveriş başına harcama ortalamaları ise 111 TL. Geçmiş MasterIndex araştırmaları incelendiğinde nakit kullanmayı tercih edenlerin oranının yıllar içerisinde düştüğü görülüyor. 2002 yılında yüzde 33 olan “üzerimde nakit varsa her zaman nakit kullanmayı tercih ederim” diyenlerin oranı Ocak 2009’da yüzde 14’e düşmüş durumda.

Toplam Harcamamızın Yüzde 40’ını Kredi Kartı İle Yapıyoruz

MasterIndex’e göre, tüketiciler toplam harcama- larının yüzde 40’ını kredi kartları ile yapıyor. Harcamalarında ödeme aracı olarak kredi kartına en fazla yer ayıran sosyo-ekonomik grup yüzde 45 ile B, en az ayıran ise yüzde 37 ile DE. Sonuçlar yaş kırılımlarına göre incelendiğinde ise, ödeme aracı olarak kredi kartını en fazla kullanan kesiminin 45 – 54 yaş grubu olduğu görülüyor. Karadeniz bölgesi halkı ise toplam harcamalarının yüzde 46’sını kredi kartları ile ödeyerek bölgesel anlamda liderliği ele geçiriyor.

Her Beş Kişiden Üçü Temassız Kart Kullanırım Diyor

Bozuk para taşımadan, düşük tutarlı harcamalarını yapabilecekleri, şifre gerektirmeyen bir kredi kartı kullanmayı isteyip istemedikleri sorulan her beş tüketiciden üçünün yanıtı ‘isterim’ oldu. Temassız kart kullanabileceklerini belirten kredi kartı sahipleri, bu kartı özellikle süpermarketler, ulaşım, sinemalar, benzin istasyonları ve fast food restoranlarında kullanmak istiyor. Araştırmada tüketiciler, 35 TL altındaki ödemeler için sırada bekleyebilecekleri en fazla sürenin 7 dakika olduğunu belirtiyor. Oysa MasterCard PayPass ile 35 TL altındaki ödemelerin süresi 0.3 saniye.

Internet’ten Kredi Kartı İle En Fazla Uçak Bileti Alınıyor

Kredi kartı sahiplerine internetten alışveriş yapma sıklıkları sorulduğunda her 4 kredi kartı sahibinin 3’ünün internetten hiç alışveriş yapmadığı belirlendi. Internetten alışveriş yapan kesim ise ortalama 4 – 6 ayda bir yapıyor. Kredi kartı ile internetten alışveriş yapanlar bu yöntemi hız ve kolaylık nedeniyle tercih ediyor. Kredi kartı sahipleri internet üzerinden en fazla uçak bileti / tur / seyahat rezervasyonu, elektronik eşya ve sosyal aktivite biletleri satın alıyorlar. Tüketicilerin yüzde 92’si gelecekte alışverişlerini internet üzerinden yapacağını söylüyor.

Türk Halkı’nın Yatırım ve Tasarruf Eğilimleri

Altına Yatırım Son 10 Yılın En Yüksek Seviyelerinde

Araştırma Türk halkının geleneksel yatırım araçlarına ve özellikle altına yöneldiğini gösteriyor. 2000’li yılların başında tercih edilen tasarruf araçları arasında son sırada yer alan altın, son dönemdeki popülerliğini sürdürüyor. 2000’li yıllarda yüzde 1 olan “altına yatırım yaparım” seçeneği 2009 yılı başında yüzde 11’e yükseldi. Yatırımcıların ikinci tercihi ise yüzde 10’luk bir oranla yastık altı oldu. Döviz alıp elinde tutmak (yüzde 8), banka faizi (yüzde 8) ve repo, döviz hesabı, yatırım fonları ve hisse senedi de diğer yatırım araçları arasında yer alıyor.

Yatırımda Erkekler Yenilikçi, Kadınlar ise Geleneksel

Sonuçlar kadın erkek ayırımına göre incelendiğinde ise, kadınların altına, erkeklerin ise banka faizi, repo, yatırım fonu ve hisse senedine daha fazla yöneldiği gözleniyor. Araştırmaya göre en fazla tasarruf yapan bölge Marmara Bölgesi. Bölge halkı daha çok banka faizini ve döviz alıp elinde tutmayı tercih ediyor.

Elimize Para Geçerse Ne yapacağımızın Tercihi 10 Yıldır Hiç Değişmedi: Ev Almak

Araştırma kapsamında görüşülen kişilere ellerine fazladan 40 bin TL geçse nasıl değerlendireceği sorulduğunda, halkın yüzde 33’ü ev alırım cevabını verdi. 10 yıldır ilk tercihten hiç düşmeyen ev alırım yanıtını borç ödemek (yüzde 22), eğitim (yüzde 17), sağlık (yüzde 16) için kullanmak ve otomobil almak (yüzde 15) izledi.

MasterIndex’e göre, kadınlar borç ödeme, eğitim ve sağlığa yatırım yapmada erkeklere oranla daha istekli. Erkekler ise fazladan paraları ile otomobil almaya, yeni iş kurmaya ve işlerini geliştirmeyi tercih ediyor. Sonuçlar sosyo-ekonomik seviye göz önüne alınarak incelendiğinde; A sosyo-ekonomik seviyede tasarruf yapma ve iş geliştirme, B sosyo-ekonomik seviyede eğitim ve altına yatırım yapma, C1 sosyo-ekonomik seviyede borç ödeme, C2’de yeni iş kurma, DE’de ev/daire alma seçenekleri rağbet görüyor. Bölgesel kırılıma bakıldığında ise, Marmara Bölgesi’nde yaşayanların eğitim, sağlık, gezi / eğlence / tatil ve alışverişe diğer bölgelere oranla daha meraklı olduğu gözleniyor. İç Anadolu Bölgesi yeni iş kurmada, Karadeniz bölgesi borçlarını ödemede, Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi ise mevcut işleri geliştirmede daha hevesli.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.