Türk dizileri İstanbul’un reklamı oldu

Fransız haber ajansı AFP, başta Gümüş olmak üzere, Türk dizilerinin çok izlendiği...

14.08.2009 - 10:44 | MediaCat

Fransız haber ajansı AFP, başta Gümüş olmak üzere, Türk dizilerinin çok izlendiği Arap ülkelerinden İstanbul’a turist akını olduğunu anlatan bir haber yayınladı.

AFP’nin Arap turist görüntülerini de geçtiği haberde, “Türk dizilerinde çapkın erkek-özgür kadın tiplemelerini izleyen Araplar, bu karakterlerin peşinden İstanbul’a akın etti” denildi.

Cezbeden kahramanlar değil, güzel İstanbul


Seyahat acentesi Heysem’in sahibi Eymen Maslamani, turistleri asıl cezbedenin dizi kahramanlarından çok, fondaki İstanbul’un güzellikleri olduğunu belirterek, “Eskiden Araplar Türkiye’yi tanımıyordu. Kimi Arap ülkelerinden daha geri bir ülke zannediyorlardı. Dizilerde Boğaz’ı görünce, turist sayısı patladı. Herkes İstanbul’a gelmeyi ister oldu.”

‘Muhammed’i git, gör ve Ürdün’e gelmesini söyle’

AFP, haberinde Arap turistlerin İstanbul ziyaretleri sırasındaki görüşlerine de yer verdi. Ürdünlü turist Beşer El Macalı, Nur dizisinin ülkesinde popüler olduğuna işaret ederek, “Her Ürdünlü Nur ile Muhammed’in macerasını izliyor. İstanbul’a geleceğimi duyanlar bana ‘Mutlaka Nur ile Muhammed’i git gör ve Ürdün’e gelmelerini söyle’ dediler” diyor.

İlk 6 ayda Arap turist sayısı 500 bini buldu

AFP ajansının haberinde, rakamların da Arap turistlerin Türk dizilerine olan ilgisi net bir şekilde ortaya koyduğuna dikkat çekilerek, “Arap turist sayısı ülkesine göre yüzde 21 (Birleşik Arap Emirlikleri), yüzde 51 (Fas) arasında arttı. İlk 6 ayda sayıları 500 bine varan Arap turistler, Türkiye’ye gelen toplam turist sayısının yüzde 5’ine yaklaştı” denildi.

Boğaz’daki tekne gezintisi kanıtlıyor

AFP’nin haberinde, İstanbul Boğazı’nda yapılan tekne gezilerinin Arap turistlerin neyi görmeye geldiklerinin en iyi ispatı olduğuna dikkat çekilerek, “Tekne Dolmabahçe yahut Beylerbeyi Sarayı’nın önüne geldiğinde, sessizce rehberi dinleyen turistler, ‘Sağda Nur dizisinin çekildiği evi görüyorsunuz’ anonsunu duyunca alkışlarla fotoğraf makinelerine saldırıyorlar” ifadesine yer verildi.

Yurtdışında yayınlanan bazı Türk dizileriIhlamurlar Altında

Kavak Yelleri

Kaybolan Yıllar

Kınalı Kar

Menekşe ile Halil

Yabancı Damat

Yaprak Dökümü

Yılan Hikayesi

Elveda Derken

Arka Sokaklar

Bıçak Sırtı

Annem

Berivan

Gümüş

Genco

Asi

Kaynak: Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.